Zlatá fantazie v podání Hlaváčkové a Málka

  19:53
V a l e n c i e - Galapředstavení českých plavců na ME v krátkém bazénu ve španělské Valencii pokračuje. Do sbírky cenných kovů během soboty přibyly dvě zlaté a jedna stříbrná medaile. Už druhý titul mistryně Evropy vybojovala Ilona Hlaváčková, která po pátečním triumfu na 100 metrů znak nenašla přemožitelku ani na poloviční trati. Navíc zvítězila v českém rekordu 27,84. Další zlato vydřel v nejkratším prsařském sprintu Daniel Málek, stříbrný medailista z dvojnásobné trati. Zkušený sedmadvacetiletý plavec ze Zlína doplaval v čase 27,11 sekundy v mrtvém závodě s Italem Domenikem Fioravantim a Markem Warneckem z Německa. Na stupních vítězů se tak budou udílet kuriózně tři zlaté medaile, což se nikdy v historii šampionátu nestalo. Stříbro v závodě na 400 m. v. zp. přidala v českém rekordu 4:09,52 Jana Pechanová, která tak navázala na bronzový úspěch na dvojnásobné trati.

Málek se podělil o medaili i titul

Jsou věci mezi nebem a zemí, které člověk nedokáže ovlivnit, říkal si Daniel Málek krátce po finále závodu na 50 metrů na mistrovství Evropy v plavání v krátkém bazénu. Stříbrný prsař z dvojnásobné trati dohmátl v českém rekordu 27,11 sekundy, otočil se a na výsledkové tabuli uviděl u svého jména jedničku.

Mistrem Evropy se však nestal sám. O zlato se musel podělit hned se dvěma
soupeři - Italem Domenikem Fioravantim, dvojnásobným olympijským vítězem, a Němcem Markem Warneckem. Záležitost nevídaná, ke které došlo poprvé v historii mezinárodních plaveckých šampionátů.

"Tak to je na zápis do Guinnessovy knihy rekordů," ozývalo se ze všech stran. Málek nevěřil vlastním očím, stejně jako jeho protivníci. "To je neuvěřitelné, to snad ani není možné," kroutil ještě půl hodiny po dohmatu hlavou dvojnásobný olympijský finalista.

Také jeho zásluhou je Česká republika se třemi zlatými, dvěma stříbrnými a stejným počtem bronzových cenných kovů zcela nečekaně na čtvrtém místě v medailové bilanci. "Tos udělal schválně, ne?" křikl krátce po závodu na Málka z tribuny jeho trenér Petr Přikryl. "Copak jsi nemohl trochu přidat?" smál se na celé kolo.

Sám Málek si však nepřipouštěl, že mohl o setinu zrychlit a vyhrát sám. "Naopak jsem mohl být klidně o setinu pomalejší a skončit až třetí. Takhle to je přeci lepší, ne?" utrousil Málek, když se ocitl v palbě fotografů. "Dan si na takové maličkosti
potrpí. Vím, že má velkou radost," přidal se Přikryl.

"To si zase novináři smlsnou, to budou titulky. Už to vidím," usmíval se Málek. "Na
plavkách mi plandal kus látky, kdybych si jí před závodem utrhl, tak jsem možná vyhrál sám," napadlo ho v legraci.

Málek ve Valencii plave v životní formě. Lepší neměl ani na olympiádě. "Udělal jsem pět rekordů ze šesti startů, stejně jako v Sydney," namítl zlínský instruktor. V neděli jej čeká ještě závod na 200 metrů. "Je to zkušený plavec, navíc je v naprosté psychické pohodě, v euforii. Myslím, že má další velkou šanci," nechce připustit konec rekordní smrště trenér Přikryl.

"Není utrápený, nad ničím nepřemýšlí, má radost. Já ho takového snad ani neznám," divil se kouč. "Nedá se mu prostě nic vytknout," pokrčil rameny. Nejúspěšnější český plavec v olympijském bazénu vnímal v průběhu dnešního závodu jen Warneckeho, specialistu na krátké bazény.

"Na obrátce, která mi docela vyšla, což bylo moc dobře, se totiž otáčím na tu stranu, kde plaval. Nastoupil, ale mě potěšilo, že mi moc neujel," popsal své pocity v polovině závodu. "Zabral jsem, na konci jsem už pořádně tuhl. Je to skvělý a fantastický pocit. Perfektní závod a já jsem moc rád, že jsem skončil hned
vedle takových hvězd," neskrýval radost Málek.

Že má formu, Málek tušil, ale nečekal, že je až tak dobře připraven. "Určitě jsem nesmírně rád, že jsem získal první zlato v kariéře, ale hlavně mě těší, že to bylo v závodu, který vstoupil do dějin plavání," svěřil se dvojnásobný medailista,
kterému chybí do kompletní sbírky bronz.

Šanci má na dvoustovce. "Nebylo by to špatné."

Hlaváčková se dočkala megaúspěchu

Za megaúspěch, bez ohledu na své vystoupení v nedělním nejkratším sprintu volně, považuje svou účast na mistrovství Evropy v krátkém bazénu ve Valencii držitelka dvou zlatých medailí Ilona Hlaváčková. Třiadvacetiletá plavkyně Bohemians Praha vyhrála po pátečním triumfu na 100 metrů znak v českém rekordu 27,84 sekundy dnes také poloviční závod a stala se dvojnásobnou mistryní Evropy.

Hlaváčkovou čeká v neděli ještě start na 50 metrů volně, ale podle svých slov už nemá žádné ambice na umístění, jen by ráda ještě s vypětím všech sil atakovala vlastní český rekord. "Cítím se velmi unavená, především psychicky. Nejradši bych jela hned domů. I kdybych zítra na padesátce vyhořela, tak mi to bude úplně jedno," přiznala česká plavkyně.

"Vůbec jsem v noci nespala. Uvědomovala jsem si, co se stalo, a obávám se, že to samé bude dnes," vyprávěla dvojnásobná mistryně Evropy. Stala se jednou z hvězd šampionátu, královnou znakařských sprintů. Každý se s ní chtěl fotit, rozdala nesčetně autogramů a na mobilním telefonu už jí dva dny nestačí paměť textových zpráv na gratulace z domova.

"Ale tady jsou daleko větší hvězdy, než jsem já," zůstává na zemi studentka třetího ročníku pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu. "Já jen pořád nechápu, co se to vlastně stalo," podívala se na svou druhou zlatou medaili. "Musím zůstat nad věcí, nezměnit se. V lednu musím do školy, dělat zkoušky a zápočty," připomněla s úsměvem.

Každý sportovec má své sny, chce v kariéře něco dokázat. "Já jsem nikdy ani ve snu z nejodvážnějších vůbec nepomyslela na to, že bych to mohla v plavání dotáhnout na takovou úroveň," řekla Hlaváčková poté, co podruhé v kariéře vystoupila na nejvyšší stupínek v tak důležitém závodě. "Byl to slastný pocit, stejně jako včera," hlesla se slzami na krajíčku.

Už tak dost nalomené psychice neprospěl ani start ve štafetě, která dokončila závod na čtvrtém místě. "Mezi finále a štafetou bylo asi deset minut, navíc jsem mezi tím ještě musela na doping. Dala jsem si takový duatlon. Jsem z toho opravdu hodně unavená," postěžovala si bronzová medailistka z letošního ME v Helsinkách
na téže trati.

Po veleúspěšné sezóně si Hlaváčková naordinuje pár týdnů volno, v lednu se podrobí jednoduchému chirurgickému zákroku. "Odstraní mi mateřská znamínka na zádech, takže toho využiji k odpočinku. Pak začnu trénovat a uvidím, jak to půjde. V létě je mistrovství světa, což je další můj úkol," nastínila své plány.

Uvědomuje si, že je lepší klást si postupné cíle. "Určitě se tam chci nejprve dostat. Kdoví, co bude za půl roku," pravila. Za svými úspěchy nevidí sama sebe, ale jediného člověka, trenéra Milana Moravce. "To on má na tomto úspěchu daleko větší podíl než já. Trénujeme spolu osm let a z toho pět jsme hledali cestu, která nám vyhovuje. Dva roky se nám to daří, dostavují se také velké úspěchy," nedá Hlaváčková dopustit na svého kouče.

Je si vědoma, že ve Valencii nasadila laťku, kterou už nikdy v kariéře nemusí
přeskočit. Z psychického bloku v hlavě však strach nemá. "Když jsem na dně, mám přeci trenéra. Já si ty úspěchy snad ani nezasloužím tolik jako on," neslevila ze své skromnosti.

Pechanová vymazala z tabulek Hanu Černou

Z rekordních tabulek na 400 m v. zp. dnes Pechanová vymazala dva roky starý zápis Hany Černé 4:10,14 minuty. Devatenáctiletou českou reprezentantku porazila pouze o čtyři roky mladší Ruska Irina Ufimcevová, která doplavala v čase 4:06,71 minuty. Bronz náleží Britce Rebece Cookeové (4:10,80), jíž Pechanová vrátila porážku z osmistovky.

Druhá česká finálová zástupkyně Kristýna Kyněrová, mistryně Evropy na této trati z roku 1996, obsadila v čase 4:16,66 minuty osmou pozici. Česká výprava vyrovnala pěti cennými kovy bilanci z dosud nejúspěšnějšího ME v Rostocku před čtyřmi roky. Svěřenkyně trenéra Jaroslava Maška, která svou první medaili mezi seniorkami vybojovala na letošním mistrovství Evropy v Helsinkách na pětikilometrové trati, byla svou rychlostí překvapena.

"Myslela jsem si, že moc rychlá nejsem, ale tady se potvrdil pravý opak. Je to super. Kdyby mi někdo před šampionátem řekl, že budu mít stříbrnou a bronzovou medaili, tak se mu budu pořádně dlouho smát do očí," radovala se.

Studentka druhého ročníku pedagogické fakulty v Brně, kde se bude od nového roku připravovat s bývalým koučem reprezentace Josefem Nalezeným, závod rozjela na své možnosti až moc rychle. "Taky jsem to v druhé polovině hodně cítila. Ale když jsem na dvoustovce viděla, že jsem druhá, tak jsem si prostě řekla, že to kousnu. A vyšlo to, vydržela jsem, i když jsem se na konci hodně trápila," řekla Pechanová.

Přestože odchází od trenéra Jaroslava Maška z Příbrami, nedá na něj dopustit. "Zná mě od malička a ví, čeho jsem schopna. Ale při vší úctě k němu, někdy prostě změna prostředí i trenéra pomůže, navíc pan Nalezený vždycky trénoval vytrvalce, takže tomu určitě rozumí. Týden před tímto šampionátem jsem makala opravdu tvrdě, takže i proto jsem hodně překvapená," uvedla dvojnásobná evropská medailistka.

"Hodně mi pomohlo, že jsem postoupila do finále ze čtvrtého místa. Paradoxně mě to uklidnilo, protože jsem o svůj postup finále měla docela strach," přiznala.

Ital Massimiliano Rosolino získal ve Valencii už druhé zlato a navíc v odpolední 'rychlejší' rozplavbě na 1500 metrů volný způsob překonal časem 14:36,93 evropský rekord. Ten už od roku 1982 držel legendární ruský vytrvalec Vladimir Salnikov časem o 67 setin horším.

Rosolino, trojnásobný olympijský vítěz, jenž ve Valencii vyhrál již závod na 400 metrů, byl svým výkonem nebývale potěšen. "Jsem na sebe moc pyšný, protože Salnikov je mým plaveckým idolem," přiznal po závodě dvaadvacetiletý italský kraulař. "Plaval jsem dobře, především uvolněně, to byl základ nového rekordního času," vysvětlil Rosolino.

Dopolední český rekord stačil Vlastimilu Burdovi nakonec na deváté místo. První titul ve Valencii vybojovala slovenská plavkyně Martina Moravcová, která v pátek získala bronz na kraulové stovce. Dnes byla Moravcová nejrychlejší v nejkratším polohovém závodu, česká reprezentantka Yvetta Hlaváčová doplavala šestá.

Závěrečnou polohovou štafetu na 4x50 metrů vyhrály Švédky v třetím světovém rekordu, který ve Valencii padl. Čtveřice Therese Alshammarová, Emma Igelströmová, Anna-Karin Kämmerlingová a Johanna Sjöbergová dosáhla času 1:48,31 a vlastní světové maximum z loňského roku překonala o sekundu a 16 setin.

České plavkyně se dlouho držely na třetím místě, ale poté nestačily na
Velkou Británii. Český reprezentant Pavel Tomeček skončil v semifinále polohové stovky devátý, účast ve finále mu unikla o 11 setin.

Finálové výsledky
Muži
100 m v. zp.:
1. Nystrand (Švéd.) 47,56, 2. Pimankov (Rus.) 47,69, 3. Novy (Švýc.) 47,87, 4. Draganja (Chorv.) 48,20, 5. Herbst (Něm.) 48,40, 6. Širšov (Ukr.) 48,89, 7. Mankoč (Slovin.) 49,12, 8. Holst (Niz.) 49,38.
1500 m v. zp.: 1. Rosolino (It.) 14:36,93 - evropský rekord, 2. Hviid (Šp.) 14:53,93, 3. Červynskij (Ukr.) 14:56,36, 4. Faulkner (Brit.) 14:58,10, 5. Koptur (Běl.) 14:59,22, 6. Righi (It.) 15:05,86, 7. Gianniotis (Řec.) 15:06,52, 8. Cros (Fr.) 15:08,86, 9. Burda (ČR) 15:11,51 - český rekord.
50 m prsa:
1. Warnecke (Něm.), Fioravanti (It.) a Málek (ČR) všichni 27,11 - český rekord, 4. Mew (Brit.) 27,32, 5. Luetolf (Švýc.) 27,43, 6. Fischer (Něm.) 27,62, 7. Duboscq (Fr.) 28,00, Lisogor (Ukr.) diskvalifikován.
200 m mot.: 1. Rupprath (Něm.) 1:53,28, 2. Poljakov (Rus.) 1:54,01, 3. Parry 1:54,37, 4. Hickman (oba Brit.) 1:55,10, 5. Bodrogi (Maď.) 1:56,34, 6. Aartsen (Niz.) 1:57,04, 7. Pedersen (Dán.) 1:58,16, Aberšek (Slovin.) diskvalifikován.

Ženy
400 m v. zp.:
1. Ufimcevová (Rus.) 4:06,71, 2. Pechanová (ČR) 4:09,52 - český rekord, 3. Cookeová (Brit.) 4:10,80, 4. Berglundová 4:11,30, 5. Mattssonová (obě Švéd.) 4:12,07, 6. Strasserová (Švýc.) 4:12,34, 7. Milukaová (Švýc.) 4:12,86, 8.
Kyněrová (ČR) 4:16,66.
50 m znak: 1. Hlaváčková (ČR) 27,84 - český rekord,
2. Živaněvská (Šp.) 28,10, 3. Samulská (Něm.) 28,12, 4. Valenová (Niz.) 28,43, 5. Priceová (Brit.) 28,76, 6. Cappaová (It.) 28,90, 7. Herasimenjová (Běl.) 28,91, 8. Sextonová (Brit.) 28,99.
100 m pol. záv.: 1. Moravcová (SR) 1:00,58, 2. Mehlhornová (Něm.) 1:01,21, 3. Rolphová (Brit.) 1:01,25, 4. Verevková (Rus.) 1:02,00, 5. Seppalaová (Fin.) 1:02,63, 6. Hlaváčová (ČR) 1:02,94, 7. N. Kejžarová (Slovin.) 1:03,31, 8. Roubaová (Šp.) 1:03,69.
4x50 m pol. záv.: 1. Švédsko (Alshammarová, Igelströmová, Kämmerlingová, Sjöbergová) 1:48,31 - světový rekord, 2. Německo 1:50,96, 3. Velká Británie 1:51,20, 4. Dánsko a ČR (Hlaváčková, Dufková, Hlaváčová, Adámková) obě 1:52,24 - český rekord, 6. Polsko 1:53,77, 7. Itálie 1:53,98, 8. Rusko 1:54,39.

Česká republika tak má po třech dnech ME na kontě tři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile.

Ilona Hlaváčková(vpravo) přijímá po svém druhém triumfu ve Valencii gratulaci od Španělky Niny Živaněvské.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta – Třinec 2:3P. Historický obrat posílá hosty do finále, hrálo se 122 minut

13. dubna 2024  12:25,  aktualizováno  20:15

Extraliga se dočkala bájného obratu. Hokejisté Třince otočili sedmé semifinále se Spartou a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Procházka knokautoval Rakiče! Divoká bitka a bonus 7 milionů za nejlepší výkon

14. dubna 2024  3:01,  aktualizováno  10:32

Las Vegas (Od našeho zpravodaje) Jiří Procházka zvládl zásadní zápas v Las Vegas. V neděli nad ránem se oklepal z listopadové prohry...

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

Perušič se Schweinerem v Tepicu přehráli Poláky, s Brazilci následně vzdali

19. dubna 2024  7:27,  aktualizováno  22:15

Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na turnaji plážového volejbalu Pro Tour kategorie Elite...

Rachůnek odchází z Karlových Varů, klub s ním už nepočítá

19. dubna 2024  22:11

Tomáš Rachůnek opouští hokejové Karlovy Vary, kde působil od roku 2015 s krátkou pauzu pro angažmá...

Chorvatskou rallye vedou po první etapě ve stejném čase Neuville a Evans

19. dubna 2024

Úvodní etapa Chorvatské rallye se nesla v duchu vyrovnaného souboje mezi vedoucím mužem mistrovství...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...