Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy a dívky golfu, to je i móda a spousta peněz

7 2009
Ženské turnaje golfové LPGA nemají o diváky nouzi. A není to jen proto, že Američané se umějí veřejně bavit a chodí na všechno, co má dobrou reklamu. Zejména muži dobře vědí, že ženský golf je mimo jiné i sexy.

Neznamená to, že golf je sám o sobě sexistický. Přijal módu krátkých šortek a sukní, spíš než že by na ni kladl důraz, tak jako některé další sporty, jejichž představitelé (často muži ve středním a vyšším věku) tlačí na to, aby hráčky a závodnice nutně vypadaly vyzývavě.

Golf hrají i ženy, jejichž postavy neodpovídají současným trendům lifestylových časopisů, pozornost je ovšem pochopitelně soustředěna spíš na ty, jejichž fotografie obstojí na obálkách a v reklamě.

Kalendáře, televize, gender

Paula Creamerová, přezdívaná pro oblibu růžové barvy "Pink Panther", je jednou z golfistek, jimž se nabídky z kategorie glamour jen hrnou. "Dbám na módní doplňky," svěřila se v rozhovoru pro jeden z magazínů. "Ráda na golfovém hřišti vypadám hezky, ale nesmí to přejít únosnou mez. Po hře si ráda beru prstýnky, náramky, vlasové spony, samozřejmě značkové hodinky, a podobně."

Pak Se-i na Wegmans LPGA.

Když se na loňské recepci deníku New York Times objevila Nicole Castraleová v krátkých černých šatech a náhrdelníkem ze světlých perel, byla módní policií odměněna nejvyšším hodnocením. Je to zároveň žena, kterou si rády berou za příklad genderové pracovnice. Zaměstnává totiž manžela jako caddyho. "Pocházím z velké řecké rodiny. Muže mi vlastně vybrala matka," uvedla v jednom interview.

Natalie Gulbisová se v prostředí módního průmyslu pohybuje jako ryba ve vodě. Neváhala pózovat v plavkách pro kalendář typu "hot girls". I jiné schopnosti, ale samozřejmě mimořádný zjev, jí pomohly k vlastní televizní šou. "Je jedním ze vzácných příkladů osobnosti, v níž se snoubí talent, krása, přirozený šarm a vloha přiblížit sport širokému publiku," uvedl viceprezident mediální a marketingové skupiny IMG.

Příběh Michelle Wie mezi muži

Je ovšem pravda, že ženský golf tak trochu dál hledá svého Tigera Woodse. Z větší části to samozřejmě způsobují společensky zaměřená média, ale i barevné sportovní časopisy a drtivá většina deníků neváhají přidat se k hledání ikony, která by byla jak úspěšná, tak přitažlivá.

Mělo to být Michelle Wieová. Před pěti lety jí bylo čtrnáct a strhla se kolem ní nevídaná publicita. Její produkční tým dokonce zařídil několik startů mezi muži, když ještě byla amatérkou. V šestnácti startovala na turnaji PGA Tour na Havaji a návštěvnost se ztrojnásobila. V souboji s druhým pohlavím dokonce prošla cutem, ale pouze na turnaji asijské série.

Michelle Wieová na Wegmans LPGA.

Jako amatérka nesměla pobírat peníze z prize money, o mimogolfový výdělek měla ovšem postaráno. Reklamní smlouvy jí vynášely kolem deseti milionů dolarů ročně. Od přechodu k profesionálkám o své místo na slunci bojuje. Publicitu získala zejména způsobem, jakým po neúspěchu na British Open vyhodila caddyho. Neurvale, nebo spíš teenagersky zbrkle.

Ženským Woodsem Wieová není i proto, že by musela vykazovat výsledky, odpovídající těm Tigerovým. To se jí zatím nedaří, ačkoli srovnání s ním si je plně vědoma a občas ho využije. "Doufám, že na škole vydržím déle než on," řekla předloni po přijetí ke studiu na stanfordské univerzitě, kterou Woods po dvou letech obětoval golfové kariéře.

Plachá mexická shooting star

Zatímco Wieová je spíš než co jiného golfovou Kurnikovovou, tituly sbírají konkurentky. A podobně jako ona je spousta z nich asijského původu, přesněji řečeno jsou to rodilé Korejky.

Lorena Ochoaová

Ze šestnácti letošních turnajů dokázaly jen dvě hráčky alespoň dvakrát vyhrát - Mexičanka Lorena Ochoaová a Šin Či-jaj. Ta letos absolvuje poprvé kompletní program LPGA a je zatím nejvýraznější postavou korejské invaze. Vpád hráček této asijské země je nepřehlédnutelný. Na nadcházejícím US Open jich bude startovat přes třicet a nikoho nepřekvapí, že jméno obhájkyně zní Pak In-pi. Ta ovšem letos nijak nezáří, zato ji zastoupily krajanky.

Možná se některá z nich stane ikonou ženského golfu, jestli ten ale má něco jako shooting star, je to Ochoaová. Je spíš romantickým typem, často jsou k vidění její fotografie v plesových šatech. Paradoxně na golf si občas bere i dlouhé kalhoty a působí v nich až chlapecky.

Když byla vyhlášena nejlepší hráčkou loňského roku (potřetí za sebou) i nejlepší sportovkyní Mexika, vzrostla její reklamní hodnota, ona však zůstala navenek plachou dívkou. "Je pro všechny Mexičany a zvláště ženy symbolem víry, že můžete dokázat, cokoliv chcete," rozhovořil se v agenturním průzkumu jeden z Loreniných obdivovatelů. Obdivuhodné jsou vlastně všechny.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze