Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný má medaile v kufru. Stačí mu vzpomínky

Oštěpař Petr Frydrych s trenérem Janem Železným | foto: Ivana Roháčková

15 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Je v klídku, sedí v křesle hotelu Berlin-Berlin, až byste řekli, že se nudí. "Nemám tady až tolik co dělat. A jsem úplně klidný. Zato na tribuně to bude se mnou cukat," povídá Jan Železný. Jaká to proměna oproti závodnické éře!

"Trenér totiž je v klidu před závodem, ale při něm s ním šijou nervy. Atlet naopak. Jakmile vstoupí na plac, ta nervozita z něj spadne."

Z dvanácti dosavadních světových šampionátů zažil Železný deset, z osmi startů vytěžil tři zlaté a celkem pět medailí. "Jsou doma v kufru." Po stěhování z Kosmonos do Hřebče na Kladensku je ještě ani nevybalil. "Dokud mám dobrou paměť, stačí mi vzpomínky."

Když coby 21letý zelenáč získal bronz při své premiéře v Římě 1987, radoval se snad nejvíc. Ale nejhodnotnější byl titul z Edmontonu 2001. "To byl velký závod, kde 91 metrů nestačilo na zlato."

Co dělají šampioni


Seriál MF DNES před atletickým MS v Berlíně

Dva oštěpaři z jeho stáje, Vítězslav Veselý a Petr Frydrych, zatím v Berlíně mezi medailové kandidáty nepatří. "Ale mohou mít takové sny," radí kouč. "Sny jsou důležité. Oba jsou potenciálními mistry světa pro budoucnost."

Vlastně má v Berlíně i třetího svěřence. Ženu. Zlatou favoritku. Je poradcem Barbory Špotákové. "Chtěla, abych tu už na kvalifikaci byl." A ta čeká olympijskou vítězku zítra. Postupový limit 62 metrů by měl být hračkou.

Jenže právě Železný platil za oštěpaře, který už v kvalifikaci dalekými hody "strašil" soupeře. "Bára by neměla v neděli házet na absolutní riziko, ale úplně lehce také ne. Dalekým hodem v kvalifikaci může pohrozit soupeřkám, navíc se uklidní. Já vždycky věděl, že ve finále potom míň nehodím."

Čtyři oštěpařky jsou podle něho kandidátkami tří medailí: Špotáková, Němky Obergföllová a Neriusová, Ruska Abakumovová. Domácí Obergföllová sedí v křesle opodál a přitaká. Jedna žena přebývá.

Železný nechce tvrdit: Bára vyhraje! "Oštěp je zrádný," varuje. "Čeští fanoušci od ní očekávají jen vítězství, medaili považují za samozřejmost. A ono to tak jednoduché není. Je pod obrovským tlakem. Ale věřím, že předvede výkon, na který se dá koukat. Má na 70 metrů!"

VIDEO: PODÍVEJTE SE NA ZLATÝ HOD JANA ŽELEZNÉHO Z EDMONTONU 2001 (92,80 M)

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze