Závod Kolem Švýcarska rozhodne časovka, Kreuziger je před ní patnáctý

Cyklistika - ilustrační foto. | foto: Reuters

19 2010
Až závěrečná časovka rozhodne cyklistický závod Kolem Švýcarska. Předposlední etapu vyhrál Portugalec Rui Costa, v průběžném pořadí však ke změnám nedošlo. Stále vede Nizozemec Robert Gesink, český jezdec Roman Kreuziger zůstává patnáctý.

Problémy Kirchena

Cyklistický závod Kolem Švýcarska předčasně skončil pro Lucemburčana Kima Kirchena. Jezdec stáje Kaťuša měl po páteční sedmé etapě problémy se srdcem a z hotelu byl v noci odvezen do nemocnice v Curychu s podezřením na infarkt. Ten však následná vyšetření nepotvrdila. Jednatřicetiletého Kirchena uvedli lékaři do umělého spánku, v němž má strávit minimálně dalších 24 hodin. Jeho tým Kaťuša v tiskovém prohlášení uvedl, že jezdec je ve stabilizovaném stavu a že vyšetření zatím vyloučila, že by za jeho problémy mohly infarkt nebo trombóza.

Třiadvacetiletý Costa byl na 172 kilometrech mezi Wetzikonem a Liestalem členem skupiny uprchlíků, od níž se odpoutal zhruba devět kilometrů před finišem.

V cíli měl náskok 15 sekund před svým španělským kolegou z týmu Caisse d'Epargne Joaquínem Rojasem, třetí byl s čtyřsekundovou ztrátou Belgičan Maxime Monfort.

Kreuziger dojel na 28. místě se ztrátou jedné minuty a 16 sekund. "Vypadalo to dneska na spurt, ale zase se to rozsekalo. Sto kilometrů zase lilo, až 50 km před cílem vysvitlo sluníčko. V závěru se jelo nadoraz, cílový okruh to ještě nadělil," uvedl k průběhu etapy na svém webu.

O vítězi závodu rozhodne nedělní časovka v Liestalu o délce 26,9 km. Gesink vede o 29 sekund před Kolumbijcem Rigobertem Uránem, předloňský vítěz Kreuziger má ztrátu 2:24 sekundy.

"Kdyby zase lilo a bylo mokro, tak bych asi neriskoval nějaký zbytečný pád. Ale jestli bude hezky, chci jet naplno," prohlásil český jezdec, který byl v prologu na trati dlouhé 7,6 km druhý.

Kolem Švýcarska

8. etapa (172 km): 1. Costa (Portug.) 4:10:32, 2. Rojas (Šp.) -15, 3. Monfort (Belg.) -19, 4. Casar (Fr.), 5. Vanotti (It.), 6. Nordhaug (Nor.) všichni -34, ...28. Kreuziger (ČR) -1:16.

Průběžné pořadí: 1. Gesink (Niz.) 34:27:47, 2. Urán (Kol.) -29, 3. Morabito (Švýc.) -36, 4. F. Schleck (Luc.) -38, 5. Rodríguez (Šp.) -42, 6. Carrara (It.) -54, ...15. Kreuziger -2:24.