Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žádáme omluvu, volá trenér Srbů. Turky prý do finále MS dovedli rozhodčí

Marko Kešelj (v bílém) ze Srbska zakončuje proti Turecku | foto: AP

14 2010
Turečtí basketbalisté slaví stříbrné medaile z mistrovství světa. Ze srbských ale pomalu vybublávají emoce. Porážku 82:83 už bezprostředně po semifinále nesli nelibě. S koncem turnaje se ale jejich kritika stupňuje. V poslední minutě zápasu se totiž trio rozhodčích dopustilo několika sporných verdiktů. A všechny šly proti poraženým.

"Od první do poslední vteřiny byla na týmy uplatňována různá rozhodcovská kritéria. Ale přitom se nám nikdo neomluvil. Je všechno v pořádku? Podřídíme se sponzorským smlouvám nebo přání postavit si novou vilu v Ženevě? To má být ta cena za překrucování basketbalu? Jestli to tak jde, jdeme špatným směrem," rozohnil se srbský kouč Dušan Ivkovič.

Sekretáři mezinárodní federace FIBA Patricku Baumannovi i šéfovi rozhodčích Ľubomíru Kotlebovi doporučuje rezignaci, pokud se neodhodlají potrestat soudcovské trio José Anibal Carrion (Portoriko), Pablo Alberto Estevez (Argentina) a Reynaldo Antonio Mercedes Sánchez (Dominikánská republika).

"Jestli se nic nestane, nakonec tím zničíte basketbal. Vím, co říkám," nechal se slyšet zkušený kouč.

Dušan Ivkovič, trenér Srbska

Dušan Ivkovič, trenér Srbska

Chyby či alespoň sporné výroky se totiž týkaly snad každé akce v poslední minutě.

Sudí následně povolili střídání Ömera Asika, který utrpěl podivné zranění, aby nemusel ke střelbě trestných hodů. Je totiž šestkařem mizerným.

Semih Erden zaznamenal koš s velmi lehkým, ale odpískaným faulem. Pro Krstiče byl už pátý, takže musel střídat. Na druhé straně byl Novica Veličkovič atakován mnohem důrazněji - rozhodčí ale mlčeli.

A ještě jednou Veličkovič. Po poslední střele zápasu, kterou mohl půl vteřiny před koncem rozhodnout, byl zasažen rukou blokujícího hráče.

"Faul to rozhodně byl. Je ale otázka, jestli to nebylo už po vypršení času. Sám se přikláním k myšlence, že asi ano," nabídl vysvětlení tohoto verdiktu trenér Pardubic Jan Slowiak. - O koncovce zápasu čtěte také zde.

Podívejte se na posledních 30 vteřin zápasu.

Veličkovič byl prvním ze Srbů, kdo si na sudí postěžoval: "Nemám slov, ale nemůžu mlčet... Myslím, že je to moje nejtěžší porážka v kariéře. Třeba nejsem oprávněný, abych to řekl, ale těžko to v sobě držím."

Přidali se i další. Třeba hvězdný rozehrávač Miloš Teodosič: "Není to poprvé ani naposled, kdy nás takhle... Nebudu radši rozhodčí komentovat." A Marko Kešelj: "Nejhorší je, když si zasloužíte hrát finále, ale nemůžete."

Snad jediný okamžik, kvůli kterému si Srbové nadávali, byl vítězný koš Karema Tunceriho půl vteřiny před koncem.

Takto ho popsal kouč Srbů Ivkovič: "Čekali jsme, že míč dostane Türkoglu. To se povedlo, jenže míč mu upadl a šťastně se dostal k Tuncerimu, který se prosadil do nájezdu."

Že to byl úspěch náhodný, přiznal i sám exekutor. "Byla to šťastná trefa. V posledních čtyřech sekundách nevidíte, neslyšíte. Türkoglu ztratil míč. Ten se objevil v ruce a najednou vidím volnou cestu."

Jenomže je tu ještě jeden problém, o kterém dva dny nikdo nevěděl. Až amatérský záběr prokazuje, že Tunceri vyrazil za svým životním košem z autu.

Rozhodující koš Tunceriho na amatérských záběrech.

Pro kouče Ivkoviče a jeho muže se nabídla další munice proti rozhodčím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze