Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalová novinka hráče zklamala. Chybuje se častěji, výhodu mají obři

RAZANTNÍ SMEČ. Volejbalová novinka si žádná tvrdé zakončení. Momentka ze zápasu mezi Skrou Belchatów a Trentinem Volley. | foto: fivb.org

11 2009
Světový volejbal zkouší další změnu v pravidlech. V každém útoku bezprostředně po podání hráči musí smečovat zpoza třímetrové čáry. A že to Mezinárodní volejbalová federace FIVB s novinkou myslí vážně, prokázala testem na své vrcholné akci - Mistrovství světa volejbalových klubů.

V katarském Dauhá, kde se festival nejlepších týmů světa odehrával, tomu říkali Golden Formula, tedy Zlaté pravidlo. Podle ohlasů by se však hodila jiná, o poznání méně honosná označení.

Jediný český zástupce na turnaji, univerzál z polského Belchatówa Jakub Novotný, už před akcí odložil diplomacii. "Taková hrozná blbost, co vymysleli," rozhořčil se. Ani po turnaji Novotný názor nemění. "Nelíbilo se mi to, když bych měl odpovědět jednou větou."

Oč jde?

Okamžitě po podání smí přijímající tým útočit výhradně zpoza třímetrové linie. Smečaři, kteří stojí u sítě, musejí za tuto čáru ustoupit. Pravidlo má jednu výjimku: "Může se nahrávat rovnou z přihrávky na kůl a pak smečovat zepředu. To je ale nemožné, protože silné mančafty to budou prát do servisu," odhadoval Novotný.

Pokud by i přes všechny protesty zúčastněných vešlo pravidlo v platnost, co si od "nového" volejbalu slibovat?

1) Menší pestrost, zato víc chyb. "Musí se víc riskovat, víc útoků končí v autu, spousta je zablokovaných. Nemůže se ulejvat, to vám dobře organizované týmy vyzobou. Trento vyhrálo proto, že tam mělo dvě obrovský hovada. Taktika žádná," popisuje český univerzál.

"Týmy zkoušely hrát i rychlíky, ale to se musí hodně dlouho trénovat a na to nebyl nikdo připravený. Dělaly se chyby. Na to potřebujete středáka, který má aspoň 208 centimetrů, aby to ze tří metrů někam dostal," přidává Novotný.

2) Blokaři budou vyřazeni z útočné hry. "Středáky to úplně ničí. Polaři smečovali čtyřicetkrát nebo padesátkrát za zápas, blokaři jen dvakrát, nebo čtyřikrát."

3) Konec razantního podání. "Skákaná rána už nedělá rozdíl," říká Novotný, čímž přiznává svůj jediný omyl.

Došlo tedy na slibované prodloužení výměn? "Spočítali to a vyšlo jim, že výměna trvá v průměru snad o dvacet tisícin vteřiny dýl," pousměje se Novotný.

"To pravidlo prosazovali jenom lidi z Kataru. Jeden z nich to vymyslel. Oni tvrdí, že se to bude hodit asijským týmům, což si nemyslím a nemyslí si to nikdo. Nakonec na tom budou nejlíp ti, kteří bou mít fyzicky disponované hráče," vypočítá český reprezentant.

K dobru pak Novotný přidá i sarkastickou glosu amerického nahrávače a olympijského vítěze Lloye Balla ze Zenitu Kazaň: "Sežeňte si šestici z Ruska, všichni budou mít dva metry deset, a můžete hrát."

Jestli se novinka časem uchytí na všech turnajích, anebo zůstane výsadou katarského podniku, to zůstává zahaleno tajemstvím. "Oficiální reakce nejsou, neoficiálně bylo jasné, že se to většině hráčů nelibí. Šance menších hráčů prosadit se do top volejbalu budou malý. Nedej bože, aby to zavedli taky ženským," poznamená český reprezentant.

A jaké změny pro zatraktivnění volejbalu by navrhoval sám Novotný? "Já si myslím, že už toho udělali dost. S novým balónem je to vyrovnanější, míč se líp čape, víc se hraje. Jinak si myslím, že to není třeba přehánět. Hlavně by už neměli vymýšlet další ptákoviny."

Podívejte se, jak se s novým pravidlem vypořádali hráči polského Belchatówa a brazilského Cimed Florianopolis.

Autor:


Témata: Poháry
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze