Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Video: Podívejte se, jak to vypadá, když obr hraje basketbal

Basketbalista Sun Ming-ming. | foto: ČTK

3 2009
Když natáhne ruku a stoupne si na špičky, dosáhne na obroučku basketbalového koše. "Takže mi stačí povyskočit jen maličko, abych mohl zasmečovat," říká Sun Ming-ming. Je mu 25 let, pochází z Číny, měří 236 centimetrů a je nejvyšším profesionálním basketbalistou světa.

"Hrát proti němu je neskutečné. Prostě jen drží míč, který v jeho rukou vypadá jako tenisák," řekl agentuře AP jeho protihráč Lynn Washington.

Sun Ming-ming v zámoří v roce 2006

Sun Ming-ming, který s basketbalem začal až v 15 letech, odehrál zatím svou nejlepší sezonu v japonské lize za Hamamatsu Phoenix. Ve 49 zápasech si připsal 67 smečí. V nejlepším utkání měl 19 bodů a 13 doskoků. "Náš tým je docela rychlý a já mám někdy problém dostat se zpátky do hry. Ale pracuju na tom," říkal však sebekriticky.

"Obři" v NBA

Manute Bol (231 cm): Súdánský basketbalista působil v NBA deset let, prošel čtyřmi týmy. V sezoně 1985–86 ustanovil nováčkovský rekord s 397 zblokovanými střelami.

Gheorghe Muresan (231 cm): Za jeho výšku může i nesprávná funkce podvěsku mozkového. Zájem probudil ve Francii, poté jej roku 1993 draftoval Washington Bullets. Kariéru v NBA zakončil v New Jersey. Průměrně měl 9,8 bodu a 6,4 doskoku na zápas.

Jao Ming (229 cm): Jednička draftu 2002 je hvězdou Houston Rockets. V poslední době ho dost trápí zranění.

Robert Pierce, někdejší scout Clevelandu v zámořské lize NBA a nynější trenér v japonské soutěži, dodal: "Je slušný nahrávač a střelec. Je tak velký, že by mohl mít šanci v NBA. Ovšem atletické schopnosti a rychlost ostatních hráčů by jeho výhodu zmenšily."

V NBA, do níž se Ming-ming chtěl prosadit už v roce 2005, je momentálně nejvyšším hráčem jeho krajan Jao Ming. (Toho by ovšem výškou předčil.) Číňan byl tehdy na zkoušce v Lakers, mohl být draftován, ale žádný tým po něm nesáhl.

Občas na hřišti vypadal docela nemotorně. Chyběla mu vytrvalost, síla, rychlost, agresivita ve hře. Pak lékaři objevili v jeho mozku nádor, který ovlivňoval produkci hormonů. Ming-mingovi přebýval růstový hormon, který ovlivnil jeho výšku, avšak chyběl mu testosteron. Pomohl až zákrok za sto tisíc dolarů, na který basketbalistův agent musel sehnat peníze.

Ming-ming pak působil v nižších zámořských soutěžích, taky si zahrál ve filmu Křižovatka smrti 3 s Jackie Chanem. Po angažmá v Mexiku odešel do Japonska.

"Úplně změní vaše přemýšlení ve hře. Nehýbe se tolik do stran, takže je mnohem snazší ho obejít, než se pokoušet jej překonat horem. Někdy je opravdu agresivní, ale takový musí být trvale," pravil Ryan Blackwell, další hráč v Japonsku.

Co umí Jao Ming

Jen Ming-mingova výška a 168 kilo k úspěchu totiž nestačí. "Klasický podkošový hráč je vymírající druh," říká Jiří Zídek, první Čech v NBA. "Když je takový basketbalista na palubovce, ostatní se mu musí podřídit. V útoku tím, že mu vytvoří prostor, aby mohl využít svou výšku a kilogramy. V obraně mu musí pomáhat. Nestíhá."

Manute Bol využíval dlouhé paže k blokům

Ming-ming, jenž nosí boty velikosti, která se ani nevejde do převodních tabulek, se však své lásky vzdát nehodlá. "Jen chci hrát basketbal. Jestli to bude v USA, nebo v Japonsku, je mi jedno. Doufám, že budu hrát dalších deset let," řekl AP.

Gheorghe Muresan v trochu jiné roliNajdete na iDNES.czmobilní verze