Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak zemědělci vítají Tour. Krávami na kole a baletem traktorů

Umění zemědělců u tratí Tour de France | foto: Profimedia.cz

15 2011
Možná nebude z nejlehčích ani nejrychlejších. Zcela jistě nesplní designové požadavky profesionálů. Kolo, které stálo na poli u trasy jedné z etap Tour de France, ale rozhodně bude největší. A nakonec možná vyhraje i vysněnou první cenu - v soutěži francouzských zemědělců o nejoriginálnější umělecký počin.

Rám obřího bicyklu je "svařen" ze stovky balíků slámy, sedlo, pedály i řetěz jakbysmet, nechybí ani bidon s vodou. Otáčející se kola představují traktory kroužící jeden za druhým. Je jich tucet jako paprsků kola.

"Zemědělci z 44. okresu jsou hrdí, že vás krmí," zní vzkaz psaný stébly slámy.

Tour de France fandí celá zem. Vesničky, kterými peloton projíždí, jsou vyzdobené, naleštěné, ve slavnostní náladě. Když se přiřítí závodníci, každý povzbuzuje: Allez! Allez!

BŮŮ. Cyklistický peloton v průběhu 7. etapy Tour de France.
umění zemědělců u tratí Tour de France
SLUNEČNICE. Peloton Tour de France se v 7. etapě dočkal tradičních kulis.

Vypadá to, jako by obyvatelé ještě ráno před startem oprašovali i slunečnice u cest, aby se na cyklisty usmívaly tou nejjasnější žlutí.

A pro ty nejaktivnější a tvořivé pořádá společnost ASO, pořadatel Tour, uměleckou soutěž. "Probíhá každý rok," potvrzuje Hélène Chartreauová ze sdružení francouzských zemědělců. "Porota pak ocení ten nejlepší nápad."

Soutěž má dána kritéria: počin soutěžících nesmí stát moc blízko cíle, rozměry jsou minimálně 25x25 metrů, ve zbytku už ale mají všichni volnou ruku. Jejich limitem je jen představivost. Ta cyklistická...

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze