Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Jak si biatlonistka po zmatcích na střelnici zpackala závod

Běloruska Darja Domračevová | foto: common.wikipedia.com

12 2009
Jak si totálně pokazit výborně rozjetý závod, předvedla běloruská biatlonistka Darja Domračevová. Dvaadvacetiletá bývalá juniorská mistryně světa si v nedělním hromadném závodě Světového poháru v Oberhofu spletla pořadí střelby a místo vleže odstřílela celou druhou položku vestoje. Když svou chybu zjistila, bylo už pozdě.

"Co předvedla, se jen tak nezapomene. Ježily se mi vlasy, když jsem to viděl," usmál se bývalý český reprezentant Ivan Masařík, který závod spolukomentoval pro Českou televizi.

Jak k celé situaci došlo?

V závodě s hromadným startem startuje třicet nejlepších v aktuálním pořadí Světového poháru. Na 12,5kilometrové trati absolvují biatlonistky čtyři střelecké položky (nejprve dvakrát vleže, poté dvakrát vestoje). Darja Domračevová vyrazila na trať s číslem jedenáct.

biatlonový terč

Biatlonový terč tvoří kruhová plocha o průměru 115 milimetrů. Ta je složena ze dvou částí.

Vnitřní část o průměru 45 milimetrů je aktivní pro střelbu vleže, celá část - tedy včetně zbylých 70 milimetrů, je aktivní pro střelbu vestoje.

To znamená, že pokud biatlonista trefí tuto "vnější" část při položce vleže, terč se nezavře.

První střelbu zvládla někdejší dvojnásobná juniorská mistryně světa skvěle. Nemusela ani na jedno trestné kolo a udržela se na špici celého pole. Možná mířila vstříc svému nejlepšímu umístění v závodě SP, v němž nejlépe skončila pátá.

Na druhou položku, také vleže, přijížděla dokonce v čele závodu. Postavila se na první stanoviště, připravila zbraň a zamířila.

Ale ouha.

Zatímco si zbylých 29 biatonistek opět lehlo, Domračevová vystřílela všechny náboje vestoje. Mířila na vnější okraj terče, ten je ale aktivní právě při střelbě vestoje. Asi i proto jí bylo divné, že se žádný nezavřel. Až při nasazování zbraně zpět na záda se ohlédla a chybu si uvědomila.

Běloruska si jednoduše spletla disciplíny. "Napřeskáčku se střílí v individuálním závodě," dodal Masařík, který se s podobnou chybu, ani jako závodník, nikdy nesetkal. "Nevzpomínám si. Občas se povede, že někdo míří do vedlejšího terče. I mně se tohle kdysi stalo. Dokonce na mistrovství světa," dodal jednačtyřicetiletý Masařík.

Domračevová si chybu uvědomila příliš pozdě. "Šlo o souhru náhod. Jela v euforii, po prvním kole nastoupila a na střelnici přijela v čele závodu. Mozek pracuje jinak. Navíc je pravačka, takže za sebe vůbec neviděla. A trenér na ni křiknout nesmí," podotkl Masařík.

Podle Masaříka se Domračevová nemohla vymluvit ani na nezkušenost. Byť jela teprve svůj čtvrtý závod s hromadným startem. "Ale tam jezdí třicet nejlepších, takže o tom nemůže být ani řeč."

Dvaadvacetiletá biatlonistka poté nezamířila ani na trestné okruhy. Věděla, že by stejně byla diskvalifikována. Po několika metrech tak závod úplně vzdala.

"Možná neměla být ve vedení, pak by všechny ostatní viděla," chytal se za hlavu její německý trenér Klaus Siebert.

Budou si nešťastnou Bělorusku další závodnice dobírat? "No možná jí to někdy někdo ze srandy připomene," pousmál se Masařík. "Každopádně se poučí. Na tuhle chybu určitě nikdy nezapomene," uzavřel.

Závod nakonec pro sebe získala domácí favoritka Kati Wilhelmová.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze