Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Formule v oblacích, Red Bull projel po nejvyšší asfaltce světa

monopost Red Bull vytvořil další rekord, v Himálaji projel nejvyšší silnici světa | foto: Red Bull

14 2011
K vidění byl na pláži, na zmrzlém jezeře i v poušti. Tento kousek monopostu Red Bull ale všechno dosavadní převyšuje. Doslova! Záložní pilot stáje Neel Jani proháněl v Indii svoji "ef jedničku" po nejvýše položené asfaltce světa.

Jako by Red Bull ještě nevystoupal dostatečně vysoko už svými výsledky na okruzích. O víkendu si sice Sebastian Vettel v Japonsku zajistil svůj druhý titul mistra světa, jeho tým ale hned následující den zamířil ještě blíž hvězdám.

V rámci propagace první velké ceny formule 1 v Indii usedl Neel Jani, Švýcar s indickými kořeny, do monopostu RB1 2005 a projel přes sedlo Chardung-La v nadmořské výšce 5600 metrů.

Fotogalerie

Pak ve sluchátkách uslyšel: "Výborně, Neele, právě jsi vytvořil nový světový rekord, nikdo jiný s vozem F1 nejel ve větší výšce."

Když Jani túroval motor, opodál stála parta mladých mnichů. Pilot pak zařadil, bleskově vyrazil vpřed a černovlasí hošíci v sutanách uviděli už jen zvířený prach. Šofér musel cestou do tibetského horského průsmyku překonat převýšení více než dva kilometry, startoval z nadmořské výšky 3 300 metrů a na vrcholku už se brodil sněhem.

Cestou minul slavný klášter Thiksey a chrám Šanti Stupa, dvě ikonické památky buddhismu. Pozdravil ho i premiér svazové republiky Kašmír Omar Abdullah. "Ze všech míst na světě, kde už jsem jezdil, je tohle to, kde cítím největší pokoru," řekl pak pilot. "Himálaji se sotva něco vyrovná, hory jsou to impozantní."

Grand Prix Indie se uskuteční 30. října na okruhu na předměstí Díllí.

Autor:
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze