Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velká rvačka v basketbalové WNBA aneb jak se popraly olympijské vítězky

Šarvátka mezi Plenette Piersonovou (na zemi v bílém) a Candace Parkerovou (na zemi ve fialovém) | foto: AP

22 2009
Je tomu na den přesně jeden rok, co záběry z WNBA obletěly svět. Ne, nebylo rozhodnuto o nových vítězkách zámořské basketbalové ligy. To se "jen" v Detroitu popraly hráčky Shock se soupeřkami z Los Angeles Sparks. Do téhle mely se zapojily ty nejslavnější basketbalistky světa.

Na seznamu potrestaných hráček se později objevily: Candace Parkerová, nejužitečnější hráčka ligy a olympijská vítězka z Pekingu. Lisa Leslieová, čtyřnásobná vítězka olympijských her a nejlepší střelkyně historie WNBA. DeLisha Milton-Jonesová, dvojnásobná olympijská šampionka a vítězka Euroligy s Brnem. Plenette Piersonová, dvojnásobná vítězka WNBA.

Ale vezměme popořadě. Do konce zápasu mezi Detroitem a Los Angeles zbývalo pět vteřin, chystala se vypjatá koncovka. Hostující Marie Ferdinand-Harrisová zvýšila z čáry trestného hodu na 82:78. Domácí Plenette Piersonová svedla tvrdý souboj na doskoku s Parkerovou. Střet nevybočující z basketbalových zvyklostí však přešel v judistický chvat. Parkerové ujely nervy a poslala svou protihráčku k zemi. Následně spadla také. Piersonová se rychle zvedla a kráčela si to přímo přes Parkerovou. A zbytek už je historie.

Záznam rvačky mezi hráčkami Detroitu a Los Angeles


Do strkanice se okamžitě zapojily hráčky z palubovky i z obou laviček. Nechyběli ani domácí trenéři. Bill Laimbeer bránil svým svěřenkyním v dalších strkanicích. Jeho asistent Rick Mahorn se pokusil o totéž, při té příležitosti ale svalil na zem losangelskou Leslieovou. Pomstila ji spoluhráčka Milton-Jonesová, která několikrát praštila Mahorna do zad.

Hned po zápase byl za největšího padoucha trenér Mahorn. Bývalý hráč NBA a otec čtyř dcer dostal nálepku násilníka. Jméno mu očistily opakované záběry, které ukazují, že se do konfliktu dostal nevinně. "Rick chtěl uklidnit stuaci, jenomže je moc velký. Určitě se jen pokoušel jemně odstrčit Lisu," bránil ho losangelský kouč Michael Cooper.

Causa Mahorn: Zasloužil trenér Detroitu trest?

Nejhůř na incident doplatila žena, která se držela zpátky - Cheryl Fordová. Dcera legendárního Karla Malonea si v pranici, která se na palubovce strhla, si přetrhala kolenní vazy a do hry s vrátila až po necelém roce. Přesně 19. června. Přitom se jen snažila zastavit spoluhráčku Piersonovou.

"Ten zápas se svou tvrdostí začal vymykat rozhodčím z rukou už dřív. Upozornil jsem je na to. Jedna z nich mě místo toho varovala, že bych mohl dostat technickou chybu," komentoval později Laimbeer. "Nakonec emoce vybuchly naplno. Ale to se občas stane," snažil se uklidnit situaci.

Krátce po utkání působila Leslieová hodně zaskočeně. "Je to smutné, že se něco takového stalo. My hráčky máme jít za příklad, takhle bychom se prezentovat neměly," řekla televizní reportérce a bývalé basketbalistce Rebecce Lobové.

Bezprostřední reakce Lisy Leslieové


Pár hodin nato už se účastnice tvářily jako jako správné profesionálky a zachovávaly chladnou tvář. "Vůbec si teď nevybavím, co se vlastně stalo. Budu se muset podívat na záznam," nechala se slyšet hlavní pachatelka Parkerová.

Hvězdné křídlo Parkerová si za první ránu odneslo pouze jednozápasový "flastr". Od vyššího trestu ji uchránil snad jenom čistý trestní rejstřík. Zato Piersonová, která má pověst provokatérky a před Perkerovou si nejspíš pustila ústa na špacír, stála hned čtyři zápasy. Mahorn nesměl na lavičku ve dvou následujících duelech. Další čtyři jeho svěřenkyně nuceně zmeškaly jeden zápas a také Los Angeles mělo celkem pět potrestaných hráček.

A výsledek? Ten v tu chvíli zajímal málokoho. Pro úplnost však dodejme, že hráčky Los Angeles v Detroitu zvítězily 84:81.

Autor:


Témata: Basket NBA, WNBA, NBA

Najdete na iDNES.czmobilní verze