Turnaj prožil den čarostřelce

26 2000
Celé Nizozemsko povstalo a tleskalo, když útočník Patrick Kluivert po hodině čtvrtfinálové bitvy s Jugoslávií střídal. Do té doby zvládl čarodějný kousek: jako první hráč v dějinách mistrovství Evropy nastřílel v jediném zápase čtyři góly! On sám proboural svému týmu cestu do semifinále Eura 2000. "Předvedli jsme fotbalovou fantazii. Především Patrick byl excelentní," básnil po utkání kapitán mužstva Frank de Boer. Nizozemsko, spolupořadatel a velký favorit turnaje, se navléklo do oranžové barvy, prožívá fotbalovou mánii a kvapí za titulem. Včera ponížilo Jugoslávce zřídka vídaným výpraskem 6:1. Když ve čtvrtek porazí i Itálii, propluje mužstvo až do vysněného finále, které se hraje v neděli. Ve druhém semifinále se ve středu utkají Portugalci s Francií. Jméno jejich soupeře, vítěze utkání Francie - Španělsko, se zdálo být dlouho jasné. Mistři světa vedli 2:1, ale v poslední minutě je sudí Collina potrestal penaltou za faul brankáře Bartheze. Španělé byli blízko k vyrovnání, ale Raúl pokutový kop neproměnil, míč poslal nad branku, stejně jako za chvíli zblízka hlavou Urzaiz. Turnaj už nebude mít překvapivého vítěze. V sobotu podvečer nejdřív vypadlo Turecko, za pár hodin poté skončila rovněž rumunská pohádka. Naopak Nizozemsko burácí: elegantní útočník Patrick Kluivert koncertoval a nabitý stadion v Rotterdamu zpíval chorály. "Ještě ani nechápu, co jsem dokázal. Je to jako sen," pronesl v euforii u šaten Kluivert. Je to velký talent i nevyzpytatelný rebel. Jednou se nechá otrávit přísnou obranou, jindy nastřílí tři góly, jindy je vyloučen za hloupý faul. Nedělní podvečer mu vyšel náramně, Nizozemec byl neudržitelný. Na čtyři góly mu stačilo třicet minut, které rozdělila pouze přestávka mezi poločasy. Ve 24. minutě si špičkou kopačky zpracoval obtížný centr od kolegy Bergkampa a prostřelil brankáře. Byl to gól, po kterém se radoval asi nejvíc. Znamenal totiž zásadní krok: posunul mužstvo do semifinále. Dál už Kluivert "jen" parádil svůj výkon - 38. minuta: na nádherný Davidsův jen jemně nastavuje nohu a doklepává míč do sítě. 51. minuta: ostrá přihrávka od Bosvelda míří ke Kluivertovi, ale míč nohou zasáhne Jugoslávec Govedarica. Nizozemský střelec zvedá ruce nad hlavu a gól je přiznán znovu jemu. 54. minuta: Kluivert pohotově směruje do branky Zendenovu přihrávku - 4:0. Za pár minut hrdina dne střídá a na střídačce si pak chladí poraněný stehenní sval.