Tureckou rallye ovládl Loeb, poprvé po přestupu z F1 je mezi elitou Räikkönen

Sébastien Loeb a Daniel Elena slaví vítězství na Turecké rallye. | foto: AP

18 2010
Po první etapě Turecké rallye se zdálo, že král tentokrát selže. Jenže zanedlouho už bylo všechno při starém, do čela se probil Sébastien Loeb na citroënu. Ve vedení vydržel až do cíle a připsal si třetí triumf v seriálu MS za sebou.

Šestinásobný mistr světa Loeb v Turecku zaznamenal 57. vítězství v kariéře. Navázal na předchozí triumfy z Mexika a Jordánska a drží se v čele průběžného pořadí. Jeho nejhorším umístěním v sezoně je druhé místo z úvodní rallye ve Švédsku.

Francouzský pilot zvítězil v Turecku s náskokem 54 vteřin před Petterem Solbergem z Norska, třetí skončil s téměř dvouminutovou ztrátou Fin Mikko Hirvonen. Jeho krajan Kimi Räikkönen dosáhl pátým místem nejlepšího umístění po přestupu z formule jedna.

Na jezdce v nedělní třetí etapě čekaly místo původních šesti rychlostních zkoušek jen čtyři. Organizátoři totiž po nočním dešti z obav o bezpečnost pilotů zrušili úvodní dvě erzety. Přesto si náročná trať vybrala několik obětí: do cíle například nedojel Španěl Dani Sordo, který byl po druhé etapě na čtvrtém místě.

Loeba vedle cesty za vítězstvím pobavil i zhruba 85 metrů dlouhý "let" na jednom ze skoků. "To byla neskutečná senzace. Byli jsme ve vzduchu několik sekund. Nikdy v životě bych si nepomyslel, že skočíme tak daleko," komentoval zkušený Francouz svůj počin.

Vicemistr světa Hirvonen vedle defektu litoval i odvolaných rychlostních zkoušek, v kterých chtěl stáhnout Loebův náskok. "Rozhodl jsem se, že se budu snažit o vítězství, ale ty dvě zrušené erzety mi nepomohly," dodal Fin. Šampionát pokračuje za tři týdny na Novém Zélandu.

Turecká rallye

1. Loeb, Elena (Fr., Mon./Citroën C4) 3:01:38,7, 2. P. Solberg, Mills Nor., Brit./Citroën C4) -54,5, 3. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -1:43,4, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C4) -3:46,0, 5. Räikkönen, Lindström (Fin./Citroën C4) -6:44,3, 6. Villagra, Diaz (Arg./Ford Focus) -7:56,7.

Průběžné pořadí MS (po 4 ze 13 soutěží): 1. Loeb 93 b., 2. P. Solberg 53, 3. Hirvonen 52, 4. Latvala (Fin./Ford Focus) 47, 5. Ogier 45, 6. Sordo (Šp./Citroën C4) 24, ...13. Prokop (ČR/Ford Fiesta S2000) 2.

Pořadí týmů: 1. Citroën Racing 126, 2. Ford 111, 3. Citroën Junior Team 75, 4. Stobart-Ford 56, 5. Munchi's Ford 26.