Triatlonista Ospalý skončil na ME desátý, v Irsku vyhrál Brownlee

Filip Ospalý doběhl na mistrovství Evropy desátý - ilustrační foto. | foto: ČTK

4 2010
Nejlepší český triatlonista Filip Ospalý obsadil na mistrovství Evropy desátou příčku. Šampion z roku 2001 přišel o naději už v plavecké části, minutové manko na čelní skupinu už smazat nedokázal.

Mistrem Evropy se v irském Athlone stal největší favorit Alistair Brownlee z Británie.

Přestože kvarteto českých reprezentantů prokazovalo před mistrovstvím formu, plavecký úsek dlouhý 1500 metrů jim vůbec nevyšel a figurovali mimo nejlepší dvacítku. V čele se utvořila čtyřčlenná skupina s bratry Alistairem a Jonathanem Brownleem i spolufavoritem závodu Javierem Gómezem ze Španělska.

Zbytek pole se sjel a Ospalý se posunul rychle do popředí pelotonu. Náskok před běžeckou částí byl však více než minutový, navíc dvaadvacetiletý Alistair Brownlee ještě tempo vystupňoval a s náskokem 40 sekund na Gómeze si doběhl pro své premiérové evropské zlato. Brownlee už své výjimečné schopnosti prokazuje několik let, kromě juniorského titulu mistra světa získal loni i ten seniorský, když vyhrál všech pět závodů série, do kterých nastoupil.

Z bronzu se radoval Francouz David Hauss. Z dalších českých reprezentantů doběhl Jan Čelůstka osmnáctý, Martin Krňávek na 24. a Přemysl Švarc na 34. místě.

mistrovství evropy v triatlonu

Athlone, Irsko

Muži:
1. A. Brownlee (Brit.) 1:44:24, 2. Gómez (Šp.) -40, 3. Hauss (Fr.) -1:07, 4. Silva (Portug.) -1:09, 5. Vidal (Fr.) -1:17, 6. Pais (Portug.) -1:22, ...10. Ospalý -1:42, 18. Čelůstka -2:20, 24. Krňávek -2:55, 34. Švarc (všichni ČR) -4:10.

Junioři:
1. Hernández (Šp.) 55:23, 2. Bruchankov -14, 3. Pimenov (oba Rus.) -25, ...16. Kočař -1:53, 41. Kršňák -3:57, 43. Kabrhel (všichni ČR) -4:07.