Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Výheň pod africkým sluncem. Triatlonista Kubíček byl na Réunionu pátý

Jan Kubíček. Archivní snímek. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

20 2015
Pátým místem ve Světovém poháru v xterra triatlonu se na ostrově Réunion v Indickém oceánu blýskl Jan Kubíček. „Nejtěžší bylo poprat se s tím vedrem,“ říká rodák z Chodova.

Krysí kanál, Krvavá záda, Kaučukové pole. Extrémní závod Bahňák také ve svém pátém ročníku nabídl dostatek šťavnatých překážek a dostál svému jménu. Jeden z jeho ambasadorů Jan Kubíček letos nástrahy na vlastní kůži nepocítil, světová xterra se rozbíhá naplno, a tak terénní triatlet místo jmen překážek v Jižním lomu mohl už předtím skloňovat: oceán, džungle, poušť... úchvatné scenérie ostrova Réunion však Světová série extrémních závodů xterra proměnila jeden z nejtvrdších závodů na světě v opravdové peklo.

Jeden a půl kilometru plavání v Indickém oceánu, 30 kilometrů jízdy na horském kole nelítostným terénem a desetikilometrový běh nakonec. To vše pod rozžhaveným africkým sluncem v neskutečných teplotách. „Po příjezdu jsem se snažil sžít se s oceánem, náročnou tratí a teplým počasím, které na ostrově panuje. Opravdu nejtěžší bylo poprat se s tím vedrem, nebyl tam ani kousek stínu,“ přiznává. Po první části závodu byl Kubíček na osmnáctém místě, ale pak do toho šlápl. Na kole se probojoval až na osmou pozici a to i přes extrémně náročnou trať. „Na trati jsme měli dvacetiminutový brutální endurový sjezd, ze kterého jsem měl velký respekt, především z možných defektů,“ popisuje Kubíček nejtěžší část závodu.

Jan Kubíček během ostrovské Xterry.
Jan Kubíček.
Jan Kubíček.

Jan Kubíček na trati domácích závodů.

Také v závěrečném běhu ho ovšem nečekalo nic snadného. „Trať byla plná lávových kamenů, běželo se přes pláže, brodili jsme se v řece. Součástí byl i skalnatý terén, kde šlo spíš o lezení než běh,“ usmívá se Kubíček při vzpomínce na závod, který karlovarský triatlet dokončil jako celkově pátý v pořadí. Světová série vyvrcholí finálovým závodem, který se koná v listopadu a hostí ho už pravidelně Havaj, která se právě prostředí Réunionu velmi podobá. „Kamenité traily, prach, volné kameny, ostré trny, které prorazí i gumu na motorce,“ jmenuje Kubíček překážky, které často pro triatlety znamenají konec závodu.

Kubíček letos načal už také evropkou sérii a také tady zanechal hned napoprvé svou stopu, když první závod Xterra European Tour dokončil začátkem dubna na Maltě jako osmý. „Z našich luhů a hájů, kdy větší část zimy jsem strávil na běžkách, to bylo příjemné zpestření ještě panující zimy,“ usměje se Kubíček.

Osmý v evropském poháru Závod situovaný do zálivu Golden Bay poblíž národního parku využíval zázemí hotelu Radisson, závodníci ovšem bydleli nedaleko v městečku Mellieha.

Kategorie profi byla tady až nad očekávání našlapaná. Plavání ovlivňoval silný vítr, který vytvářel mohutné vlny. Kubíček ovšem zaplaval solidně a z vody vylézal společně s mistrem Evropy Codensem. Dvě kola v kamenitém terénu posunuly rodáka z Chodova na deváté místo, do cíle bikové části dojížděl spolu se Španělem Javém a v závěru běžecké části v zabláceném terénu přešel přes Thijse, a tak si ještě o místo polepšil. „Při takové konkurenci spokojenost,“ odtušil.

Poslední závody Světového poháru v Portugalsku vynechal, o nadcházejícím víkendu se ovšem přesouvá Kubíček za dalšími závody do Rakouska. V Česku má v závodním kalendáři pro letošní rok zatím předběžně zaškrtnutou pouze ostrovskou xterru. „Prvořadé jsou pro mě závody v cizině, chci se měřit se světovou špičkou,“ vysvětluje česká jednička, proč nezbývá čas na domácí pohár.

Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší
Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší

Vyfoťte, vystavte, prodejte. Jednoduše přes mobilní aplikaci Bazaru eMimino.cz

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze