Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Top 10 velkých vítězství Tigera Woodse. Čeká se na další

Tiger Woods je fotografován ze všech stran - jeho švih a postavu poznají fanoušci golfu na první pohled. | foto: AP

29 2009
Ve třiatřiceti letech se Tiger Woods ocitl v situaci, kdy se nemusí starat o peníze ani o slávu. Úvodní věta je napůl vypůjčená od autora, jenž je nejlepšímu současnému golfistovi světa celoročně nablízku. Ač může nastat shoda nad tím, že takové peníze jako čerstvá desetimilionová prémie za vítězství ve FedEx Cupu je příjemná i miliardáři Woodsovi, jedna věc je stále zřetelnější: Američan chce od své hry už jen jediné: další vítězství.

I proto si mohl coby dvojnásobný držitel trofeje pro nejlepšího golfistu zámoří dovolit říci, že není plně spokojen. Nevyhrál závěrečný turnaj a co do počtu prvenství v turnajích PGA zůstal na počtu 71.

BMW Championship 2009 - vítěz Tiger Woods.

Televizní dvojexpozice v přímých přenosech z The Tour Chamnpionship, kde Woods skončil druhý za Philem Mickelsonem, o víkendu několikrát nabídla historickou tabulku. Stálo v ní: Sam Snead 82, Jack Nicklaus 73, Tiger Woods 71.

Je velmi pravděpodobné, že už v příští sezoně se jediný aktivní hráč z trojice jmenovaných legend posune o místo kupředu. "Nasbírat tolik vítězství, k tomu potřebujete herní konzistenci," rozhovořil se Woods na dané téma po posledním turnaji play-off PGA Tour.

Vítěz Bridgestone Invitational 2009 Tiger Woods.

"Pokaždé nehrajete svůj nejlepší golf, ale abyste mohli pomýšlet na vítězství, musíte vědět, jak ji vylepšit. Tak to vždycky tvrdil Jack. Nemusíte vyhrát turnaj, ale udržet se ve hře o vítězství. Nikdy nevíte, co se nakonec stane. To jsem se za ta léta naučil," doplnil.

Letos zvítězil šestkrát, přestože předtím vynechal osm měsíců, jež věnoval rekonvalescenci po operaci kolena. Ostatně, Snead potřeboval ke svému rekordnímu počtu výher třicet let, Nicklaus pětadvacet. Woods se mezi profesionální špičkou pohybuje "teprve" čtrnáct let.

Deutsche Bank Championship 2009 - Tiger Woods a jeho caddy Stevie Williams.

O trochu sledovanější statistikou je počet vítězství na turnajích kategorie major, jichž má současný fenomén 14 a před sebou jen jediného muže k překonání - právě Nicklause s 18 tituly za výhry na akcích velké čtyřky. "Doufám, že ještě nějaké majory vyhraju. To je věc, kterou v takové situaci musíte," slíbil.

Webový portál pgatour.com zřídil k oslavě a evidenci vítězství suveréna světového golfu speciální sekci nazvanou Tiger Woods Victory Room. Jsou v ní číselné údaje i komentáře k nim, přehledy dalších hráčových úspěchů a třeba i fotogalerie jeho vítězných červených triček, do nichž se tradičně obléká v posledních turnajových kolech.

Woods-Charlotte

Ze statistiky této "Síně vítězství" přináší golf.idnes.cz ukázku v podobě žebříčku Top 10 vítězství, sestaveného vedoucím zmíněného internetového projektu.

top 10 vítězství tigera woodse

1. US Open 2008

Hřiště: Torrey Pins.
Způsob výhry: play-off nad Rocco Mediatem.
Podrobnosti: Woods hrál už základní část se zraněným kolenem a do play-off se dostal díky birdie na osmnácté jamce 4. kola. Pondělní play-off na 18 jamek nestačilo, výhra přišla až díky birdie na 19. jamce

2. Masters 1997

Hřiště: Augista National.
Způsob výhry: o dvanáct ran.
Podrobnosti: První devítka úvodního kola na 40 ran, to byl mizerný úvod, jenže Woods zahrál druhou na 30 a položil základ své absolutní dominance. Z mimosportovního hlediska bývá vítězství vyzdvihováno jako první, jehož na tradičně konzervativní půdě dosáhl Afroameričan.

3. US Open 2000

Hřiště: Pebble Beach.
Způsob výhry: o patnáct ran.
Podrobnosti: Zde Woods zaznamenal několik rekordů, například největší rozdíl mezi prvním a druhým místem na majorech a dvanáct pod jako nejlepší výsledek vůči paru na US Open.

4. Pro-am na Pebble Beach National 2000

Hřiště: Pebble Beach.
Způsob výhry: o dvě rány.
Podrobnosti: Sedm jamek před koncem byl Woods sedm ran pozadu, přesto o dvě zvítězil nad Mattem Gogelem a Vijayem Singhem.

5. Masters 2005

Hřiště: Augusta National.
Způsob výhry: play-off nad Chrisem DiMarkem.
Podrobnosti: V paměti zůstává zejména chip na šestnácté jamce, neuvěřitelný zejména svou drahou, ale také způsobem, jakým míček zapadl do jamky a otevřel Woodsovu sponzorovi Nike široké komerční využití. Vítěz začal prvním kolem za 74, ale v dalších dvou vše dohnal: 66, 65. Play-off ukončilo jeho birdie na první jamce.

6. British Open 2006

Hřiště: Royal Liverpool.
Způsob výhry: o dvě rány.
Podrobnosti: Zůstal první ve statistice přesnosti prvních ran s průměrem 85,7 procenta, přitom pouze jednou použil driver. Z mimosportovního hlediska je vítězství zmiňováno jako první po úmrtí Woodsova otce.

7. The Players Championship 2001

Hřiště: TPC Sawgrass.
Způsob výhry: o jednu ránu.
Podrobnosti: Mezi několika fantastickými ranami vyniká dvacetimetrový pat do birdie na ostrovním greenu, označovaný pro dvojí změnu směru míče často jako nejlepší pat historie golfu.

8. Ford Championship 2005

Hřiště: Doral-Blue Monster.
Způsob výhry: o jednu ránu.
Podrobnosti: Příklad Woodsova typického útoku v posledním kole. Zde za soupeřem z největších, Philem Mickelsonem, před závěrečným dnem zaostával o dva údery. Do vedení ho dostal eagle na dvanácté jamce.

9. Match Play Championship 2008

Hřiště: Dove Mountain.
Způsob výhry: 8/7 ve finále nad Stewartem Cinkem.
Podrobnosti: Finále původně na 36 jamek ukončil Woods mnohem dřív fantastickým počtem 14 birdie. V součtu utkání jamkovky seriálu World Golf Championship odehrál 117 jamek a birdie si připsal na jedenapadesáti.

10. Arnold Palmer Invitational 2009

Hřiště: Bay Hill.
Způsob výhry: o jednu ránu.
Podrobnosti: Ve třetím startu po osmiměsíční pooperační pauze Woods vyhrál tak, že v posledním kole stáhl ztrátu pěti ran a na poslední jamce se vyhnul play-off.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze