Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenisu začala revoluce v žebříčku

11 2000
P r a h a , M o n t e C a r l o - Mužský tenis má a zároveň nemá novou světovou jedničku ve francouzském daviscupovém reprezentantu Fabrice Santorovi, hrajícím forhend i bekhend obouruč. Tím, že se světový žebříček ATP začal počítat od počátku sezony, a nikoli podle výsledků za posledních 52 týdnů, se zásadně změnilo postavení prvního hráče. Nejde už o světovou jedničku jako o nejlepšího tenistu za celý rok, ale o hráče momentálně nejúspěšnějšího.

ATP Tour nazývá nový systém Závodem šampionů. Jedenáct měsíců budou tenisté střádat body a teprve po závěrečném Turnaji mistrů se vyhlásí skutečná světová jednička. "Tento systém ukazuje, který hráč je právě v kursu, kdo vede závod roku o světovou jedničku, ale neodráží obecný stav tenisu," praví se v prohlášení ATP Tour.

Sedmadvacetiletý Santoro, který se narodil na Tahiti a oficiálně žije kvůli daním v Londýně, skončil loňskou sezonu na 34. místě pořadí ATP a nejvýše byl na 21. příčce před dvěma lety. Do čela se nyní vyšvihl díky padesáti bodům, které získal za třetí turnajové vítězství kariéry na Katar Open v Dauhá, kde předloni podlehl ve finále Petru Kordovi. V Kataru se hrál největší ze tří turnajů minulého týdne, a proto má Santoro nejvíce bodů, o patnáct více než Australan Hewitt (vítěz z Adelaide), další Francouz Golmard (vítěz z Chennaie) a Němec Schuttler (finalista z Dauhá), dělící se o druhé místo. Na devátém místě je Martin Damm díky semifinále v Chennai. Největší esa jako Andre Agassi nebo Pete Sampras letos ještě nehrála a do sezony vstoupí až za týden na Australian Open.

"To, že jsem první na světě, mě nutí k úsměvu," řekl Santoro. "Samozřejmě, že jsem šťastný a trochu i pyšný. Jenže tohle postavení mi stejně nezaručí, abych byl na Australian Open nasazený. A když na mě vyjde v prvním kole Sampras, rozhodně nebudu díky žebříčku najednou lepší než on."

Přihlašování a nasazování do turnajů se stále dělá podle starého systému výsledků za posledních 52 týdnů, a proto Santoro nemá na nasazení mezi první šestnáctku naději. "Řekli mi, že Francie neměla prvního hráče světa od éry tenisových Mušketýrů v roce 1927. To ale kromě hezkého pocitu nic neznamená," uvědomuje si Santoro malou váhu své pozice.

Tenisté musí letos povinně odehrát všechny čtyři grandslamové turnaje a dalších devět největších turnajů takzvané Série mistrů. K tomu se jim připočítá pět nejlepších výsledků z dalších turnajů, které si mohou vybrat.

"Celkem osmnáct turnajů ročně není moc. K růstu zranění to podle našich statistik nepovede. Tenisté dosud v průměru sehrávali více než dvacet turnajů za rok," řekl mluvčí ATP Tour Miki Singh. Ženský okruh WTA Tour nadále počítá žebříček podle výsledků za uplynulých 52 týdnů.

Autor:


Témata: Výsledky Tenis
DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze