Bývalé světové jedničky proti sobě v Sydney odehráli exhibici s netradičním skóre 4:3, 2:4, 3:4, 4:0, 4:3. Jenže nebyla to obyčejná exhibice, byl to zápas, který může předznamenat budoucnost. Jeho koncept nese název Fast4 tennis. Experimentuje s novou podobou tenisu. Rychlejší. Atraktivnější. Nesmlouvavější.
Hlavní změny? Sety se hrají do čtyř gamů. Za stavu 3:3 následuje tie-break do pěti, bez nutnosti zvítězit rozdílem dvou bodů. Hraje se bez výhod. Podání, které škrtne opásku, se neopakuje. A při změně stran si hráči nesedají, mají maximálně minutovou pauzu.
Důsledky není třeba domýšlet dlouho. „Ani na chvilku nemůžete ztratit koncentraci,“ všiml si Federer, který v rámci propagace netradiční akce zkusil s Hewittem tenis na člunech (viz video u tohoto článku). „Skóre je pořád těsné. Každý bod je důležitý. Je těžké se dostat z brejku. Je větší šance, že se budou hrát čtyři nebo pět setů.“
A také jsou zápasy kratší. To nevyhovuje všem; sám Federer uznal, že kouzlo tenisu spočívá i v tom, že neví, jestli bude hrát čtyřicetiminutový zápas, nebo tříhodinový. Třeba pro televize by však nová pravidla znamenala vítanou změnu. Snáze by mohly odhadovat, kolik času zaberou utkání v programu. Zápasy by nabídly víc důležitých momentů a méně hluchých míst. A kradly by divákům méně času.
„Pro náš sport jsou televize a média velmi důležité. Délka zápasů pro ně může být problematická,“ připustil i Francesco Ricci Bitti, šéf Mezinárodní tenisové federace.
Zůstává otázkou, kde všude se nový koncept může prosadit. Zatím funguje v exhibicích, sloužit má i juniorským soutěžím. Jeho tvůrci doufají, že díky němu přitáhnou ke sportu více lidí, zejména mladých.
„Myslím, že lžeme sami sobě, když říkáme, že zájem o tenis v každé zemi roste,“ řekl Craig Tiley, šéf australské tenisové federace. „Příslušné orgány to sice budou říkat, protože musí, ale není to pravda. Lidé začínají dělat dost jiných věcí.“
Ale uchytí se někdy podobný koncept i na velkých turnajích? Tenis zůstává už dlouhé roky konzervativní. Z prostého důvodu: sami hráči velké změny nechtějí, ačkoliv by i jim mohly prospět. Třeba tím, že by kratší zápasy jejich tělo neruinovaly tolik jako současné „maratony“.
Tiley už zkusil oslovit tenisové svazy v Anglii, Francii a Americe. „Začnou se podle těchto pravidel někdy hrát velké turnaje? Bez debat,“ citoval ho Independent. „Stane se to, ať už budeme průkopníci my, nebo někdo jiný.“