Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tam, kde praskají stěžně i kosti. Aneb jak jachtaři závodí kolem světa

Jachta Ericsson 3 se blíží v nejdelší etapě v historii slavného závodu Volvo Ocean Race k pobřeží Rio de Janeira. | foto: Reuters

28 2009
Všude je voda a vy jen vidíte, jak její přívaly odhalují a zase skrývají skály obávaného jihoamerického mysu Horn. "Než jsme se k němu dostali, bylo to hodně zlé," líčil Magnus Olsson, účastník slavného jachtařského závodu Volvo Ocean Race. Vítr se hnal stovkou. "A moře bylo šílené. Bylo nebezpečné být na palubě. Bál jsem se, že z ní moře někoho spláchne," líčil kapitán jachty Ericsson 3 listu Washington Post.

Díky chytrému manévru navigátora, který zvolil neobvyklou trasu plavby, dovedl 60letý muž svou loď jako první do cíle nejdelší etapy v historii závodu okolo světa. Pouť z čínského Čching-tao do brazilského Rio de Janeira, která měří 22800 kilometrů, jim zabrala 40 dní, 5 hodin, 37 minut a 57 vteřin.

Co obnáší závod Volvo Ocean Race

Bylo to sladké vítězství, protože v předchozí etapě se loď málem potopila. "Vrak" musela posádka opravovat na Tchaj-wanu, na start další části dorazila pět hodin poté, co jiné lodě už vypluly. Ještě musela nabrat zásoby. Ztrátu však dohnala.

"Nejtěžší bylo přesvědčit posádku, že není na sebevražedné misi, že loď je dost bezpečná pro plavbu přes Tichý oceán," líčil Olsson.

Jak se na lodi vaří

Volvo Ocean Race je nebezpečná záležitost. A když lodě plují kolem mysu Horn, který je proslulý bouřlivým počasím i plovoucími ledovci? "To je perfektní kombinace na praskání stěžňů, plachet a kostí," řekl další kapitán, Ian Walker.

Závod začal 11. října minulého roku ve Španělsku, vítěz by měl doplout do Petrohradu na konci června. Zatím vede posádka Ericsson 4.

Jaký byl oceán v páté etapě

Jachtaři mají za sebou tři čtvrtiny cesty. Během té doby se poznají do detailu. Na lodi dlouhé 21 metrů se nelze schovat. "Víte, kdo prdí, chrápe, má chabé hygienické návyky, je trpělivý, pracovitý. Když se na lodi válí bota, řeknu vám jména dvou lidí, jimž asi patří. Totéž platí o neumytém hrnku od kávy. Vím, kdo krade čokoládu. Ale neřeknu," líčil Rick Deppe z lodi Puma.

Po tak dlouhé plavbě byl zesláblý a pomlácený. "Cítím se jako chlapík, kterého mají teď pustit z vězení. Jsem vystrašený, nadšený a připravený na život na souši."

Jak se pere prádlo

Autor:
Témata: jachtink, Loď
Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší
Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší

Vyfoťte, vystavte, prodejte. Jednoduše přes mobilní aplikaci Bazaru eMimino.cz

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze