Švédové ukázali Praze nádherný florbal: 18 gólů a nájezdy navrch

Daniel Calebsson (vlevo) z Pixbo Wallenstam bojuje s Billym Nilssonem z IK Sirius IBK ve finále turnaje Czech Open | foto: ČTK

16 2010
Holešovická Tesla Arena včera zažila na letní poměry nezvyklé vzrušení. Co na tom, že tradiční hokej tam vystřídal méně populární florbal. Co na tom, že nehráli Češi. Co na tom, že šlo "jen" o přípravný turnaj.

Švédská velmoc totiž pražskémupubliku ukázala, jak ten nejlepší florbal vypadá. Strhující finále mužské elity na turnaji Chance Czech Open mezi švédskými týmy Pixbo a Sirius muselo nadchnout každého z více než pěti tisíc diváků. Z vítězství se pošesté v historii radovalo Pixbo Wallenstam – slavilo po bláznivém výsledku 10:9 na nájezdy.

A ještě šílenějším průběhu. Sirius vedl už po první třetině vysokým rozdílem 5:1. "Možná jsme soupeře ze začátku trošku podcenili, ale taky dal šťastné góly," řekl Andreas Johansson, útočník Pixba.

Myšlenky o jasném vítězství se ale hráčům Siriusu brzy rozplynuly. V 29. minutě už to bylo 5:3. A na začátku třetí části 6:6! Sirius to nepoložilo. Rychle dokázal znovu odskočit na 8:6. "Několikrát to už vypadalo, že prohrajeme," uznal Johansson.

Pak ale přišel další obrat. Dvěma góly Roséna a jednou trefou Henrikssona šlo Pixbo minutu a půl před koncem do vedení 9:8. Propukla velká radost, hráči cítili, že jsou blízko výhře.

V čase 59:57 však ztuhli. Nilsson srovnal na 9:9 a bylo jasné, že zápas, stejně jako ženské finále (kde se nakonec radoval pražský Herbadent), půjde do nájezdů. Po dvou sériích byl stav vyrovnaný.

Poté ale Sirius selhal a Johansson dostal šanci rozhodnout. Hráč, který si jinak na turnaji nepřipsal ani bod, se svým blafákem uspěl. Pixbo rozpoutalo v Praze pošesté vítězné oslavy.

"Čím to, že jsme tu tolikrát vyhráli? Asi jsme talentovaný tým," smál se hrdina nájezdů. "Loni jsme v závěru prohráli, to byl hořký moment. Zato otočit takhle zápas, to je úžasné."

Jeho nadšení sdíleli fanoušci i organizátoři: krásné finále jejich sliby o nejlepším florbalu posledních let dokonale naplnilo.