Švéd Elofsson překvapivým vítězem desítky

29 2000
B e i t o s t ö l e n - Ve třetím závodu Světového poháru běžců na lyžích, volné desítce, suveréně zvítězil mladý Švéd Per Elofsson a narušil tak dosavadní hegemonii norských závodníků. Za překvapivým vítězem se z druhého místa radoval Fin Sami Repo a až třetí skončil favorit Thomas Alsgaard z Norska a dostal se tak na první místo v celkové klasifikaci Světového poháru. Nejlepší český závodník Martin Koukal skončil na 29. místě a připsal si tak dva body do Světového poháru.
Sněžení a mokrý sníh příliš nepřálo loňskému celkovému vítězi seriálu Johanu Mühleggovi ze Španělska, jenž se musel spokojit se čtrnáctým místem. Martin Koukal dnes získal dva body do hodnocení Světového poháru za 29. místo. "Za dané situace se to dá hodnotit jako velmi slušné. Po první pětce byl sedmnáctý, ale ten závod byl velice vyrovnaný, rozhodoval doslova každý krok," řekl  šéftrenér Vladimír Pavlata. Závod se nevydařil Lukáši Bauerovi, jenž doběhl na 53. pozici.

Elofsson vyhrál před dvěma lety volnou desítku v Muoniu, ale loni se zranil a většinu sezóny vynechal. "Je nejtalentovanější a dokázal, že jsem se v něm nemýlil. Bude bojovat o celkové vítězství v poháru," řekl švédský šéftrenér Magnar Dalen.

Výsledky - 10 km volně

1. Elofsson (Švéd.) 22:37,9, 2. Repo (Fin.) -20,2, 3. Alsgaard (Nor.) -23,4, 4. Valbusa (It.) -27,2, 5. Ingesson (Švéd.) -27,5, 6. Skjönsjell (Nor.) -31,8, 7. Vittoz (Fr.) -33,9, 8. Sommerfeldt (Něm.) -36,7, 9. Estil (Nor.) -37,2, 10. Cottrer (It.) -38,1, 11. Bátory -42,0, ...29. Koukal -1:03,4, 53. Bauer -1:26,1, 70. Michl 1:59,5, 72. Magál (všichni ČR) -2:06,0.