Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Startovní pistole byla rychlejší, než jsem čekal, litoval showman Bolt

Usain Bolt | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

17 2009
Jamajský sprinter Usain Bolt v Ostravě ukázal, proč je sportovní superstar. Nejlepší atlet světa zaběhl stovku za 9,77 vteřiny, byť zaspal na startu. Co na tom, že mu výkon pokazil příliš silný vítr do zad. Trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman předváděl svoje radostná gesta a tanečky. A pubertální holky šílely, jako by před nimi byla největší rocková hvězda.

"Jsem spokojený s časem, je dobrý. I když byl silný vítr, jsem na sebe pyšný. Nebylo to lehké vítězství. Měl jsem problémy na startu, takže je to skvělý výsledek. Jednoznačně se za rok do Ostravy vrátím," říkal Bolt uprostřed své ostravské show.

Na jejím začátku usedl ve středu navečer jako hlavní hvězda mítinku Zlatá tretra Ostrava do bílého sporťáku a za zvuků rytmické hudby tančil pro diváky. Pak na chvíli zmizel ze scény. Jeho hlavní čas přišel po osmé večer se závodem.

Bolt se nejprve rozklusával na dráze číslo pět, v samém středu dění, na sobě dlouhé tepláky a šedou mikinu s kapucou a zářivé tretry. Moderátor hecoval diváky, čtyřikrát je nechal křičet sprinterovo příjmení. Všechny oči se soustředily na Bolta. Také oštěpařka Barbora Špotáková odložila rozhovory a otočila se směrem ke startu stovky.

Tam Bolt při představování máchal rukama, aby si vydobyl ještě větší aplaus. A pak předvedl tradiční gesto s jednou rukou namířenou k nebi. Upravil si bloky a nachystal se na start.

Podívejte se na závod a krátký rozhovor

Za 9,77 vteřiny byl v cíli a rovnou zamířil k vítěznému kolečku. V půlce si vzal jamajskou vlajku. Pak v prostoru startu rozdával podpisy. Jako vítěz znovu v autě objel stadion, poté se šibalským úsměvem leštil ručníkem křišťálovou tretru pro vítěze, načež si bílou látku nasadil na hlavu, V doprovodu dvou bodyguardů pak zamířil na rozhovory do mixzóny.

Co říkáte na svůj dnešní čas a výkon?
"Je to pro mě pozitivní znamení. Mám radost, že jsem se dostal pod deset vteřin.

Jaký pro vás byl letošní ostravský mítink?
Tenhle rok skvělý. Počasí bylo výtečné. Poprvé, co jsem tady, bylo slunečno. Bavil jsem se, pobyt jsem si užil. (Do sektoru za mixzónou se seběhla spousta mládeže a mnohdy zkomoleně skanduje Boltovo jméno. Sprinter je občas odmění gestem.)

Co na to říkáte?
V Ostravě jsou vždycky dobří diváci. Však slyšíte ten křik. Miluju diváky, protože mi dodávají energii k závodění.

Zaběhl jste čas 9,77 vteřiny, ale ze všech závodníků jste měl suverénně nejpomalejší startovní reakci, která vám přidala setinky ve výsledném čase. Co se stalo?
Startovní pistole byla rychlejší, než jsem čekal. Zastihla mě nepřipraveného. Někdy se vám start povede, někdy ne.

Neštve vás vítr 2,1 metru za vteřinu do zad, o jednu desetinu přes limit? Kvůli tomu není váš čas rekordem mítinku ani nejlepším letošním časem v tabulkách.
Ne, to je taky součást života, někdy máte správný vítr, jindy ne. Mám radost, že jsem závodem prošel bez zranění, běžel jsem dobře. Takže jsem prostě rád.

Na dráze jste nic nevypustil. Běžel jste naplno jako na dvoustovce?
To ne. Ale chtěl jsem tu běžet rychle, protože počasí bylo skvělé a Česko je báječné. Proto jsem byl zklamaný, že se mi nepovedl start.

Co vás teď čeká?
Jedu domů, máme příští víkend jamajskou kvalifikaci pro mistrovství světa. Těším se. Nepomýšlím na konkrétní čas, jen jí chci projít pokud možno bez zranění.

Jaké možnosti pro tento rok vám naznačil ostravský čas?
Dnes jsem se cítil dobře. Můžu běžet rychleji, tím jsem si jistý. Těším se na zbytek sezony.

Chvíli se zdálo, že se Bolt odebere do zákulisí, ale nakonec vyslyšel skandování diváků, přeskočil přes zábranu mezi novináře a vydal se k plotu. Za neustálého křiku rozdával podpisy. Některé dívky tím dovedl k pláči. Vážně to vypadalo, jako by tu stála obrovská rocková star. Po několika minutách se Bolt rozloučil a přeskočil zpět na dráhu. Natáhl si přes hlavu kapucu a joggoval po dráze pryč. Za ním letěl plyšák. A pokřik: "My chceme Bolta!"Jste ve městě nová a nikoho neznáte?
Jste ve městě nová a nikoho neznáte?

Na eMimino.cz najdete maminky, které jsou na tom podobně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze