Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Srdce mi stále tluče v závodním tempu, nezvládal nový šampion příval emocí

Velká cena Brazílie: mistr světa Lewis Hamilton | foto: Reuters

2 2008
Z nejdramatičtějšího rozuzlení šampionátu formule 1 vzešel nejmladší mistr světa. Lewis Hamilton získal titul předjetím Němce Glocka v poslední zatáčce celé sezony. Jen dvacet minut poté třiadvacetiletý Brit těžko hledal slova, jenž by vyjádřila neskutečný nával emocí.

Loni mu triumf o bod utekl, letos stejným rozdílem vyhrál. Stal se prvním britským šampionem od sezony 1996, v které triumfoval Damon Hill.

Popsat nevídané drama posledních dvou kol Velké ceny Brazílie nebylo pro Hamiltona vůbec snadné.

Jaké to je stát se mistrem světa?
To se slovy prostě nedá vyjádřit. Je tady celá moje rodina, je tady můj táta. Byla to dlouhá cesta a bez podpory mých blízkých bych to nikdy nezvládl. Můj tým odváděl celý rok skvělou práci a jsem šťastný, že jsem jim mohl dát tu nejlepší odměnu.

Jak jste prožíval napínavá poslední kola a poslední zatáčky ve vašem kokpitu?
Než začalo pršet, měl jsem všechno pod kontrolou. Pneumatiky byl ještě ve slušném stavu a neměl jsem obavy, že by mě Sebastian Vettel předjel. Pak začalo pršet a nechtěl jsem riskovat. Když mě předjel, řekli mi, že se musím dostat zpátky. Nemohl jsem tomu uvěřit! Pak přišla poslední zatáčka a posunul jsem se před Tima Glocka. Řeknu vám, že to bylo neuvěřitelné. Mohu děkovat jen bohu, že to takhle dopadlo.

Sdělil vám tým, že Glock zpomaluje?
Těsně před tím, než jsem se dostal před něj, mi řekl, že musím předjet Glocka. Ale já stejně jel zcela na hraně, protože jsem stíhal Vettela. Ale on byl stejně rychlý jako já, možná o něco rychlejší. Byl to jeden z nejtěžších závodů mého života. Možná nejtěžší vůbec.

Co jste cítil, když jste projel cílem a zjistil, že jste novým mistrem světa?
Ptal jsem se: "Mám to? Mám to?" a když jsem vjížděl do první zatáčky a potvrdili mi to, byl jsem štěstím bez sebe.

A nyní jste splatil důvěru, kterou ve vás McLaren vkládal.
Je to sen.

Změnil jste historii, uvědomujete si, co jste dokázal?
Myslím, že zatím zcela ne. Byl to nejintenzivnější závod mého života a moje srdce ještě teď tluče v závodním tempu. Děkuji týmu za příležitost, kterou mi dal.

Stále dokola sledujeme poslední kola, jaké to bylo v autě?
Srdce bylo na hranici kolapsu. Nevím, jak se mi podařilo dojet. Měl jsem velké štěstí, obzvlášť v posledním kole.

Jak titul oslavíte?
Budu slavit s rodinou a samozřejmě bude party s týmem.

Co se přesně dělo v závěru závodu?
Měl jsem problémy s pneumatikami, začaly odcházet. Nemohl jsem s tím nic dělat a jen se snažil udržet auto na dráze. Když jsem se snažil dostat zpátky před Vettela, měl jsem srdce v kalhotech. Naštěstí se tam objevil Glock a dopadlo to dobře. Takže jsme přišli, viděli, udělali co bylo potřeba a odcházíme (smích).

Sledoval jste dění v čele?
Felipe Massa odvedl skvělý výkon a gratuluji mu k vítězství i ke skvělým výkonům v průběhu celé sezony. Ale samozřejmě je skvělé být první.

Co jste si myslel, když vás předjel Vettel?
Nevím přesně, co se stalo. Pneumatiky začal odcházet a dostal jsem lehký smyk. Nemohl jsem s tím nic dělat, nešlo o jezdeckou chybu.

To bylo zajímavé, všichni čekali, že na mokru budete hodně rychlý...
Nevím, jestli jsem na začátku příliš nezatížil pneumatiky, ale auto bylo v průběhu závodu slabší a slabší. Jen jsem se snažil dojet do cíle.

Viděl jste před sebou Glocka? Věděl jste, že ho předjíždíte?
Věděl jsem, že je přede mnou a také mi řekli, že jede na slickách. Modlil jsem se, abych ho stihl dojet a když jsem ho uviděl na výjezdu z desáté zatáčky, nemohl jsem tomu uvěřit. Najednou byl tam a snadno jsem se dostal před něj.

Je něco zvláštního na tom, že jste získal titul v Brazílii?
Jistě. Mým hrdinou byl vždy Senna a tady to je jeho země.

Výsledky závodu najdete ZDE

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze