Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sprinterský fenomén Bolt radil matce: Užij si to jako já

Trio medailistů: zprava první Usain Bolt, druhý Tyson Gay a třetí Asafa Powell | foto: AP

17 2009
Berlín (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Na samém konci se Bolt klaněl divákům: "Byli jste nejlepší publikum na světě. I vy jste mě hnali. Díky, díky všem." Šedesát tisíc lidí na stadionu to vidělo. Plus miliardy u televizí díky přímému přenosu do 190 zemí světa. Snad žádná stovka v historii ještě nebyla před startem tak pitvána a rozebírána.

Ale bylo proč. Berlínští meteorologové už v sobotu ujišťovali: "V neděli ve 21:35 bude na stadionu 23 stupňů, sucho, povane lehký západní vítr do zad. Ideální podmínky." Psychologové se shodli: "Modrá dráha motivuje sprintery k vyššímu tempu. Červená je naopak brzdí."

Jon Drummond, olympijský vítěz ve štafetě a nyní poradce Tysona Gaye, už byl patrně unaven z nesčetných dotazů, kdo a v jakém čase vyhraje, a tak v sobotu zvesela tvrdil: "Tyson bude zlatý za 7,45 vteřiny."

Dva dny vyřazovacích bojů předcházely chvíli, kdy se v teplém nedělním večeru odehrálo nejdůležitějších deset vteřin atletického roku.

Boltovi rodiče Wellesley a Jennifer usedli na tribunu, matka Jennifer tvrdila: "Usain tu získá tři tituly, na nic jiného nemyslím. Tyson Gay? Žádné nebezpečí pro mého syna."

Ale byla doopravdy takhle klidná? "Rodiče jsou nervóznější než já," povídal Bolt. "Říkám jim: Uvolněte se, užijte si to. Já si to užívám."

PODÍVEJTE SE NA BOLTOVU REKORDNÍ STOVKU

Přítelkyně Mitzy Evansová mu držela pěsti doma u televize, v jejich společném domě v Kingstonu. Gayova matka Daisy, bývalá sprinterka, se s věřícím synem po telefonu pomodlila.

Bolt hrál v hotelu domino, jako vždy před velkými závody. Svůj rozběh vyhrál, i když se "flákal" za 10,20. Sám si zatleskal. Před startem čtvrtfinále ukázal do kamery prsty dvě V, symbol vítězství.

Na 60 metrech zpomalil, rozhlédl se na obě strany a nechal vyhrát rozchechtaného tréninkového parťáka Daniela Baileyho z Antiguy. Přesto doběhl za 10,02. Vzápětí Jamajčan rychle zmizel. S reportéry nemluvil, autogramy nerozdával.

Pouze pro britskou BBC řekl: "Všechno jde tak, jak má." Gay se podepisoval fanouškům a po čtvrtfinálovém výkonu 9,98 líčil: "Budu ještě rychlejší. Tříslo mě bolí, ale nic kritického."

Semifinále v neděli karty nezamíchalo. Jen všichni přitvrdili. Bolt se smál i poté, co ulil start a zaklekl do bloků s hrozbou diskvalifikace. Pak se "proběhl" za 9,89! Čas zběsile pádil k vrcholu dne i celého šampionátu.

Na co asi Bolt myslel na startu finále? "Hra začíná." Tak to líčil po boji. A také si prý opakoval: "Jsem nejrychlejší muž na světě. Ostatní nemají šanci."

Bylo to tak. Z očekávaného dramatu byla znovu show jednoho muže. Gay klopil oči. Král je jen jeden. A jsem to já, ukázal mu Bolt.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze