Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špotáková si vyzkouší, jaké to je závodit den po státnicích

Barbora Špotáková na křtu své knihy. | foto: ČTK

19 2009
Jednu kapitolu života uzavřela olympijským zlatem a knížkou. Před sebou má oštěpařka Barbora Špotáková další nepopsané stránky. Olympijská vítězka a světová rekordmanka v pondělí závěrečnou zkouškou zakončí studia na vysoké škole. A po podařené přípravě se vrhne do nové sezony. "Jsem ráda, že po olympiádě zůstala atletika prioritou. Zase bych mohla spoustě lidí udělat radost," uvedla atletka.

V pondělí má státnice, v úterý první závodní start sezony. "To už by na Memoriálu Ludvíka Daňka mohlo zaznít: Ke třetímu pokusu se připravuje inženýrka Špotáková," žertovala oštěpařka. "Státnice jsou nejdůležitější věcí, kterou musím dokončit. Závody v Turnově budou testem. Ne, že bych netušila, jak na tom jsem. Ale nevím, jaké to je závodit den po státnicích."

Poslední týden před nimi si dopřeje čas na studium. Celou přípravu prošla bez zdravotních potíží, ale teď ji začala bolet noha. "Když je toho na tělo hodně, oznámí mi to v achilovce. Ráno jsem byla na rehabilitaci, pan doktor mi naordinoval klid." Což se tedy hodí. Špotáková totiž není jen ctižádostivá sportovkyně, ale i studentka. "Ona i tu diplomku musí mít nejlepší," říkal její trenér Rudolf Černý.

V tréninku udělali hodně proto, aby Špotáková zůstala na špici i na hřišti. "Přípravu jsme neměnili, Bára jen víc běhala," líčil Černý. Udrželi tréninkové tempo i v poolympijském shonu. Vždyť třeba desetibojařský šampion Bryan Clay možná vynechá i mistrovství světa v Berlíně. "To ne, u mně je to nejméně stejně tak dobré jako loni," věří Špotáková.

Nepadla do víru mediálních a reklamních akcí, jako štít jí pomohl manažer Libor Varhaník. "Musel působit jako zlý muž, který ode mě odhání lidi. Protože já moc neumím říkat ne."

Připomeňte si zlatý hod a proslulý komentář

Ovšem i přesto jí času po olympiádě ubylo. Nechtěla ho však brát atletice. "Určitě to bylo těžší i pro mé blízké, kterým jsem věnovala méně času, než loni. Do Jablonce jedu jednou za půl roku," říkala Špotáková. V zimě toho na ni však bylo tolik, že si musela dopřát dva týdny pauzu a vyrazit s přítelem Lukášem pryč. "Leden byl maličko krizový, dovolená nás nakopla."

A tak se na sezonu dívá s optimismem. "V tuhle chvíli se cítím tak, že jsme s trenérem udělali přípravu tak, jak by měla být." Ovšem vrchol sezony přijde až v srpnu na mistrovství světa v Berlíně, kde bude oštěpařka obhajovat zlato. "Do té doby se musí povést spousta věcí. Musím vydržet zdravá celou sezonu, mít štěstí jako v Pekingu." Tam 21. srpna získala zlato posledním hodem. "V Berlíně je finále 18. srpna, je to hodně podobné. Snad to půjde jako loni."

Nicméně soupeřky se ji budou snažit dohnat o to víc. "Nikdy jsem moc nesledovala, jak na tom jsou, nebrouzdala jsem po netu. Jen mi vždycky nějaký dobrák přijde říct, kolik kdo hodil." A tak Špotáková ví, že Ruska Maria Abakumovová, kterou na olympiádě předčila, závodila i v zimě. "Mohla se trochu vytřískat, je to netradiční. Ale připravuje se velice důsledně, aby mi vrátila to, co jsem jí v Pekingu posledním hodem vzala."

Špotáková má knížku

Barbora Špotáková při křtu své knihy s Monikou Absolonovou (vlevo), autorem Petrem Čermákem a bývalým oštěpařem Janem Železným.

Nejprve se bránila, nechtěla za něčím dělat tečku. "Psát knížku v tomhle věku? To se mi nelíbilo." Nakonec svolila. "Je to konec kapitoly, ono olympijské zlato opravdu je závěrem za jednou poutí. Zvlášť, když to byl takový příběh. Knížka vypráví o tom, jak tahle mozaika vlastně vznikla," říkala Špotáková o publikaci s názvem Bára.

Slibuje si od ní i to, že už nebude znovu muset vyprávět o svých zážitcích při studiích a tréninku v USA. "Teď můžu říct: Přečtěte si to."

Autor Petr Čermák ji přirovnal k princezně Dianě. "To je velký kompliment, ale přijde mi přehnaný," namítá Špotáková. A ošívá se i nad chválou z úst Jana Železného, fenomenálního oštěpaře a občasného rádce. "Bára je krásná žena, vynikající osobnost. Sportovně je to mimořádný člověk, který se narodí jen jednou za mnoho a mnoho let. A pokud sama bude chtít a bude mít zázemí, její budoucnost ve sportu je dlouhá. Takže tohle nebude poslední knížka."

Špotáková míní: "Další díl zase musí napsat osud. Ale je těžké říct, jestli něco překoná tuhle olympiádu. Jsem ráda, že mě to potkalo jednou v životě."

Olympijský triumf ji obral o čas, ale přinesl jí i milé chvíle. "Byl předvánoční shon, nuda, nuda, šeď, šeď. Lidi se valili Národní třídou od Teska, proti mě šla paní se čtyřmi taškami narvanými dárky a bramborami a kořenovou zeleninou na salát. Usmála jsem se. Spatřila mě a úplně se rozzářila. Narovnala se, tašky najednou vážily pět kilo a ne dvacet. Uvědomila jsem si, jakou člověk má pozitivní moc," líčila Špotáková. Načež moderátor Aleš Háma dodal: "S naší Bárou jsou vaše tašky o dvacet kilo lehčí."Najdete na iDNES.czmobilní verze