Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Špotáková se potkala s Finem, jenž divoce komentoval její zlato

Tak se potkali. Barbora Špotáková si podává ruku s finským komentátorem. | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

24 2008
Barbora Špotáková ve finštině spustila: "Vítejte v Česku, v zemi oštěpu." Těmi slovy olympijská vítězka přivítala muže, který oslavoval její triumf tak mocně, že se jeho komentář stal i součástí písně Čtvrtá sestra, ódy na Špotákovou.

"Pitkälle!" I to křičel Antero Mertaranta během jejího vítězného hodu v Pekingu. Hned druhý den ráno jej oštěpařka vyhlásila králem soutěže o nejlepší komentář.

Ve čtvrtek se potkali při otevírání největšího ostravského hotelu, během něhož atletka házela malým oštěpem a Mertaranta komentoval. "Ale z Finska jel s tím, že v setkání nevěřil," popisoval Jan Suchánek z pořádající agentury.

Špotákovou k němu přemlouvat nemusel, ačkoli komerční akce nevyhledává. "Jeho komentář pro nás byl fakt zážitek," vysvětloval oštěpařčin manažer Libor Varhaník. "Když nás oslovili, připadalo nám to jako docela hezký nápad. Jako hezké pokračování příběhu."

Jako další díl olympijské story, kterou Fin komentoval velmi vášnivě.

Co vlastně 21. srpna říkal do finského přenosu, jehož záznam naleznete na youtube.com? "Teď se rozhodne o olympijské vítězce. Barbora Špotáková, poslední hod. Abakumovová vede excelentním hodem 70,78 metru. Poslední hod Špotákové. Letí vysoko, tak daleko! Je to hrozně daleko!" křičel.

Finský komentář zlatého hodu Barbory Špotákové

"Fantastický hod. Jan Železný slaví, Barbora Špotáková slaví. Podívejte se ještě jednou. To je tak skvělé, blízko světovému rekordu. Ohromně dlouhý hod, 71,42. Podívejte se na obličej té ženy. Ještě nikdy neproběhla taková oštěpařská soutěž. 71,42. Mistryně světa z Ósaky, nyní olympijská vítězka."

Také Špotáková si nechala jeho slova přeložit. "Ale ve finštině znějí líp. Ten řev, proud slov."

Blonďatý komentátor, bezprostřední showman, jí z Finska přivezl spoustu pozdravů také od sportovců. Marně v zemi zaslíbené oštěpu tajil, že se má s Češkou setkat.

"Jsem ráda, že jsem ho viděla. On ví, jak vypadám, ale já ho neznala," říkala Špotáková. Připravila si však nejen finskou větu. Našla si fotografie, zjistila, že Mertaranta je ve Finsku velmi populární. "Má svou televizní show, která je hodně sledovaná, zve si tam různé hosty. Třeba si mě taky pozve."Najdete na iDNES.czmobilní verze