Lidé nejezdí na východní Šumavu, ale na Lipno

Lipenské jezero je už přes čtyřicet let neodmyslitelnou součástí východní části Šumavy. Je jediným tuzemským horským jezerem, které lidé využívají k rekreaci. Jeho hladinu, která leží v nadmořské výšce bezmála 725 metrů, neznečišťuje žádný průmyslový provoz. Proto je Lipno rájem plavců, jachtařů, surfařů i rybářů.

LIPNO MÁ VLASTNÍ KLIMA

"Návštěvníci Lipenska by však měli počítat s tím, že je tam počasí chladnější a vlhčí než v jiných oblastech ve stejné nadmořské výšce. Právě rozsáhlá vodní plocha se podepisuje na tom, že Lipensko je charakterizováno krátkým létem, které je zároveň chladné a vlhké," uvedla Miloslava Starostová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Upřesnila, že dlouhodobá průměrná roční teplota na Lipensku je 5 až 5,5 stupně Celsia, což je o tři stupně méně než například v Budějovicích. Nejteplejší je podle meteorologů na Lipně červenec s průměrnou teplotou 14,8 stupně Celsia, ale v pěkném létě i zde přesahuje maximální denní teplota 30 stupňů Celsia. "O tom, že lipenské léto je vlhké, svědčí průměrný roční úhrn srážek, který je tam zhruba o čtvrtinu vyšší než na Budějovicku," dodala Starostová.

VODNÍ ZÁCHRANÁŘI

Lipenská hladina, kterou obvykle v létě čeří mírný vítr a navečer se téměř uklidní, se však dokáže stát při změně počasí během několika minut smrtelnou pastí. Nárazový vítr, který se dovede po rozsáhlé vodní ploše rozehnat tak, že ji rozbrázdí až dvoumetrové vlny, je postrachem všech vodomilů. Proto na Lipně v turistické sezoně od července do srpna fungují nonstop vodní záchranáři. Záchranáři si lipenskou hladinu rozdělili do čtyř sektorů, které se dají obhlédnout dalekohledem. V současné době mají pod kontrolou téměř celé dvaačtyřicet kilometrů dlouhé jezero kromě oblasti Horní Plané a Jenišova. Krumlovská Vodní záchranná služba Českého červeného kříže má hlavní základnu v Dolní Vltavici - v místě, kde je Lipno nejširší (5,9 kilometru) a kde v sezoně křižuje nejvíc rekreantů. "Jsme úspěšní hlavně při preventivních zásazích. To znamená, že vyjíždíme při změnách počasí tam, kde máme podezření, že se něco děje. Vyjíždíme, když se zvrhne plachetnice či rybářská loď a podobně," popisuje nestor lipenských záchranářů Alexandr Jegorov. Dojet včas k tonoucímu mimo zhruba deseti až dvanáctikilometrový sektor je však podle zkušeného záchranáře prakticky nemožné. "Tady hraje důležitou roli neúprosný čas. Ve studené vodě i zdatný plavec rychle vychládá, a pokud sklouzne pod hladinu, za chvíli se utopí. Obrovský prostor Lipna se zrádným počasím je překážkou, abychom zasáhli všude a včas," podotkl Jegorov. Z vlastní praxe ví, že záludné vody Lipna dovedou potrápit při lodních závodech i cizince, kteří jsou zvyklí na moře. Na rozdíl od navyklého režimu na mořské vlny se totiž na ty lipenské nemohou nijak připravit, protože si každá skáče po svém a nedá se v nich vysledovat žádný pravidelný řád. Lipenští záchranáři vytahují ze dna i utopený majetek rekreantů a přitom jim často komplikuje práci špatná orientace lidí. Pak jsou jejich pátrací akce zdlouhavé a někdy se ani přesto nepodaří najít poměrně velké věci, například surfovou plachtu. "Když nejde o život, je to pořád pohoda. Jednou jsme při bouři sledovali hladinu ze břehu a najednou přiběhl Němec s plačící manželkou v závěsu a chtěl, abychom našli jejich dítě. Na otázku, kde asi je, Němec rozpřáhl paže, ukázal na rozbouřenou hladinu Lipna a řekl - tam," vzpomíná Jegorov. Záchranáři okamžitě vyjeli a asi šest set metrů od břehu našli dvanáctiletého chlapce, který se křečovitě držel nafukovací matrace. Byl tak podchlazený, že nebyl schopný ani artikulovat, ani se nechtěl pustit matrace, když ho tahali na člun. Nakonec ho však záchranáři v pořádku přivezli na břeh, ošetřili a předali rodičům. Podle vlastní statistiky zachrání posádky v oranžových vestách se znakem vodní záchranné služby ročně dva až tři lidi od utonutí a několika desítkám dalších pomohou v situaci, která by k takovému konci mohla dospět.

RYBÁŘSKÝ RÁJ

Rybáři na Lipně mohou chystat návnady na šestadvacet druhů ryb od amura a candáta přes kapra a štiku až po sumce a úhoře. "Na Lipně mohou rybáři chytat na celosvazovou nebo krajskou povolenku. Místní povolenky tady neplatí," řekl Jan Pučegl, hospodář Českého rybářského svazu v Loučovicích. Ten sdružuje i Frymburk, Lipno, Vyšší Brod, Horní Dvořiště a Rožmberk. Ročně rybářský svaz vysazuje do Lipna násadu za 4,5 milionu korun. Jsou to peníze, které organizace vybrala rok předtím na rybářských povolenkách. "Nejvíc vysazujeme kapra, ale i štiku a v posledních letech i candáta, pstruha duhového a sivena," vypočítal Pučegl. Posteskl si, že i lipenští rybáři už doplácejí na přemnožené vydry a kormorány. Stopy vydry jsou pod Lipnem tak hojné, že v řečišti rybáři nenajdou žádný kámen bez výkalů či zvratků této vodní šelmy. Většinu úhořů neuloví rybáři, ale při květnovém tahu do Sargasového moře je rozsekají na čtyřiceticentimetrové válečky lopatky přehradní turbíny, kterou ryby nemají šanci jinak překonat. V přehradě je také velká konkurence ryb, které se živí planktonem. "Zhruba před deseti lety tam byl vysazen síh peleď, který je zvlášť dobrý vyuzený, ale zjistili jsme, že je to ryba, kterou rybář nemá šanci vytáhnout z vody. Dnes jsou v Lipně i pětikilogramoví peledi, ale nevíme, co s nimi. Zkoušeli jsme na ně líčit sítě, když šli v tahu do tření, a prodat je do zpracoven, ale sítě jsou tak drahé, že se to nevyplatí," krčí rameny Pučegl. Peleď se dnes může v Lipně bez obav přemnožovat a ubírat plankton kaprovitým rybám. Protože byl vysazován z líhní, kde se vytíral společně s marénou, jsou některé kusy zdegenerované a odborníci těžko poznávají, o jakou rybu jde.

Okolo Frymburka zase zkušení rybáři tahají z Lipna až pětadvacetikilogramové štiky. "A když klesne hladina, je možné na dně zahlédnout obrovské raky říční. Po nahození žížaly nebo rybičky je vidět na číhátku, jak rak návnadu popotahuje," vysledoval hospodář lipenských rybářů. V posledních letech si zvykl, že okolo přehrady spolu s tuzemskými rybáři ze všech koutů republiky posedávají i Rakušané, Němci a Holanďané. "Nemáme s nimi žádné problémy, naopak peníze z jejich povolenek, které stojí několik tisíc korun, vylepšují rozpočet pro vysazování více ryb. Problémy máme spíš s pytláky, ale to je úplně jiná kapitola," dodal Pučegl.
Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

Témata: Loď, Meteorolog
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

První možná náhrada za Kaderku. O post šéfa tenisu usiluje Kotrba

25. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  15:40

Předseda představenstva tenisového klubu Sparta Praha Jakub Kotrba je prvním kandidátem na post...

Chytáš skvěle, ale střídáme tě! Boston v play off točí gólmany, legenda nechápe

25. dubna 2024  15:17

V nejdůležitější fázi sezony NHL chcete mít pevně danou kostru týmu. Hokejisté Bostonu na to ovšem...

Ostrava přivítá beachvolejbalisty. Na vítěze turnaje čeká unikátní trofej

25. dubna 2024  15:12

Dolní Vítkovice, někdejší průmyslový areál v Ostravě, bude od 5. do 9. června posedmé hostit...

Kometa si vybrala náhradu za Furcha, čeká na Stezkův návrat ze zámoří

25. dubna 2024  14:53

Náhradu za končícího Dominika Furcha, který má údajně namířeno do Mladé Boleslavi, si vedení...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...