SP v biatlonu: sprint mužů na 10 kilometrů

Závod v Ruhpoldingu komentuje Tomáš Franěk.

Sprint biatlonistů na 10 kilometrů

On-line reportáž končí, díky za pozornost. Ze stránek iDNES.cz ale rozhodně neodcházejte, už teď se začtěte do shrnujícího zpravodajství a i zítra sledujte on-line přenos ze sprintu žen. Hezký zbytek pátečního odpoledne!

SHRNUTÍ: Sprint v Ruhpoldingu suverénně opanoval Martin Fourcade (z dvanácti závodů v této sezoně jich vyhrál devět!). Druhý skončil Eberhard, třetí Svendsen. Z pětice Čechů byl nejlepší Krčmář (29. místo), za ním skončili Václavík (39.), Moravec (52.), Šlesingr (65.), Soukup (70.).

Závod skončil.

Český biatlonista

I Šlesingr je bez stíhačky. Na trati je ještě desítka závodníků. První tři místa se nemění, čtvrtou pozici drží Němec Peiffer, pátou pak Schempp. Češi: Krčmář 29., Václavík 39., Moravec  51., Šlesingr 63., Soukup 68.

Michal Málek, trenér českých biatlonistů, pro Českou televizi: „Vybrali jsme si slabší závod, podmínky byly na střelnici proměnlivé, nevyrovnali jsme se s tím. Za střelbu chválím Krčmáře a Václavíka. Pak už to bylo špatné.“

Adam Václavík se dvěma chybami ztratil na Fourcada 1:51,1 minuty a je na 37. pozici. Šlesingr klesl už na 58. místo.

Soukup už ztratil šanci na stíhačku, je 61. Dojel i Michal Šlesingr a ten se možná do nedělního závodu také nevejde, je 56. Na trati je ještě dvacítka závodníků.

Zdá se, že pódium bude ve složení: Fourcade, Eberhard a Svendsen.

Mladému Václavíkovi se stojka povedla, sestřelil všechny terče. Momentálně na Fourcada ztrácí 1:21,8 minuty.

Dojelo už 70 bialonistů: vede samozřejmě Fourcade; Krčmář 23., Moravec 40., Soukup 52.

Anton Šipulin v cíli, dvakrát chyboval na ležce, jednou minul na stojce a na Fourcada ztratil skoro minutu a půl. Slabý závod od ruského závodníka

Michal Šlesingr na stojce chyboval při předposlední ráně, jeho dnešní čtyři chyby také mohou znamenat, že se ho stíhačka týkat nebude.

Fourcade v cíli (22:34,2), Eberhard ztratil osmnáct vteřin.

Michal Krčmář na stojce jednou chyboval, Adam Václavík na ležce hned dvakrát.

Fourcade si jede pro triumf, na mezičase 8,9 km je první. Eberhard na něj ztratil skoro 16 a půl vteřin.

Zatímco Michal Šlesingr zahájil závod fenomenálně běžečky (ztráta devět vteřin na Fourcada), ale při ležce chyboval hned třikrát!

A co Fourcade? Tipujete správně, ani stojka mu nedělala problém a dál letí tratí. Pro vítězství? Uvidíme.

Ani stojku Ondřej Moravec nezvládl ideálně. První, druhá, třetí i čtvrtá rána - ty byly rychlé a přesné. Ale ta pátá už letěla mimo.

Michal Krčmář nezahájil klání vůbec špatně. Ležku zvládl bezchybně za 29 vteřin, na Fourcada ztrácí přes 24 vteřin.

Ondřej Moravec ze střelnice odjel se ztrátou jeden a čtvrt minuty na Fourcada.

Do cíle už dojely tři desítky biatlonistů, vede Eberhard. Björndalen už klesl na páté místo; Soukup je nyní na 23. místě.

Francouzský fenomén Fourcade nepřipustil pomýlení. Na prvních mezičasech má ty dosud nejrychlejší, i ležku za 28 vteřin zvládl na výbornou.

Ondřej Moravec poprvé pálil, na ležce dvakrát chyboval.

Tragikomická momentka na střelnici. Když Dominik Windisch odjížděl, zamotala se mu hůlka pod lyži, spadl a chvíli mu trvalo, než se zase vrátil do tempa.

Čas letí, do stopy vyjel závodník s číslem 66 Simon Schempp. Na trati už tedy je i Ondřej Moravec či Martin Fourcade, za chvíli vyrazí Anton Šipulin nebo Michal Krčmář.

Johannes Bö to má dnes za sebou, jedna chyba na stojce a nevýrazný běh, na Björndalena ztratil více než tři čtvrtě minuty.

Björndalen je v cíli, zatím dojel tucet závodníků a tento Nor vede.

Pozor na Eberharda! V Oberhofu tento Rakušan ve sprintu triumfoval a dnes? Žádná chyba na střelnici.

Jaroslav Soukup na stojce jednou chyboval, čeká ho závěrečný okruh.

Než Soukup dorazí na stojku, stále nabírá větší a větší ztrátu na Björndalena. Na mezičase 5,6 km ztrácí 1:12,9 minuty.

Björndalenovi trvala stojka třiadvacet vteřin, jednou chyboval.

Soukup odjíždí ze střelnice, s více než minutovou ztrátou na momentálně vedoucího Björndalena.

Jaroslavu Soukupovi tenhle závod zatím příliš nevychází. Běh ho nedrží a ani ležka ho nepodržela. První rána mimo, třetí rovněž. To znamená 300 metrů navíc.

Johannes Bö a jeho ležka nebyla bezchybná, minul jednou a musí kroužit...

Mezičas 2,3 km: projelo zde jedenadvacet biatlonistů, Soukup na sedmnáctém místě.

Björndalen nevstoupil do závodu vůbec špatně, pomohl si rychlým během a bezchybnou ležkou za půl minuty.

To se Slováku Hasillovi tuze nepovedlo! Na ležce minul hned třikrát. Nedělní stíhačka? Pro něj už asi jen (nesplněný) sen.

Podmínky na střelnici: je zde bezvětří, a proto se zdá, že každá chyba přijde závodníka pořádně draho.

Zajímavost: Russell Currier, muž s jedničkou na zádech, má za sebou ležku. Dvakrát minul = dva trestné okruhy o celkové délce 300 metrů.