Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šok na stovce: Bolt ulil start a o finále přišel. Šampionem je Blake

BOLTOVA ZLÁ CHVÍLE. Jamajský rychlík Usain Bolt vyráží z bloků předčasně. Jeho diskvalifikace ve sprintu na 100 metrů byla největším šokem mistrovství. | foto: AP

28 2011
Tegu (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Nikdy se mu to nestalo. Až na mistrovství světa v Tegu, kde měl obhájit titul nejrychlejšího muže planety. Fenomenální sprinter Usain Bolt ulil na stovce start a byl diskvalifikován. Při jeho neúčasti vyhrál jiný Jamajčan Yohan Blake v čase 9,92 vteřiny před Američanem Walterem Dixem (10,08) a Kimem Collinsem z ostrovů Svatý Kryštof a Nevis (10,09).

Bolt chtěl získat svou čtvrtou zlatou medaili z MS a obhájit triumf z Berlína. Z bloků však vyrazil předčasně, před startovním výstřelem. Hned si uvědomil svou fatální chybu, zaklel a vztekle ze sebe strhl jamajský dres. Jeden z nejočekávanějších závodů šampionátu ztratil svého hlavního hrdinu. 

Šokovaný stadion omráčeně sledoval sedm zbývajících atletů. O vítězství Blakea nebylo pochyb, v cílem probíhal s náskokem 16 setin. Dix na cílové šachovnici předčil odepisovaného mistra světa světa z roku 2003 Collinse, který se v pětatřiceti letech dočkal další velké medaile. Evropská naděje Christophe Lemaitre měla smůlu, francouzský mladík skončil čtvrtý. 

Jenže tohle všechno vypadalo vedle Boltova kolapsu bezvýznamně.  

PŘED OSTATNÍMI. Jenže tentokrát se Usain Bolt do čela nedostal zásluhou své
NE, NE. Tenhle start neplatí. Fenoménální jamajský sprinter Usain Bolt vyrazil
CO TO? Další účastníci finále Jimmy Vicaut (vpravo) a Daniel Bailey (druhý
CO SE TO STALO? Jamajský sprinter Usain Bolt prožívá zlou chvíli. Kvůli ulitému
SMUTNÝ HRDINA. Sedm dalších sprinterů se chystá na finále stovky, ale on -
NOVÝ START. A prázdný blok. Do finále mistrovství světa na stovce tak po
PRYČ ZE SCÉNY. Usain Bolt nebude obíhat čestné kolečko s vlajkou kolem krku.
S VLAJKOU. Yohan Blake - nový mistr světa na sto metrů.

Na velké akci prohrál pětadvacetiletý symbol světové atletiky poprvé po čtyřech letech. V Ósace v roce 2007 byl druhý na dvoustovce pak následovaly zlaté žně na olympijských hrách v Pekingu a mistrovství světa v Berlíně.

Letos nebyl po zranění v optimální pohodě, spekulovalo se, že by mohl najít přemožitele. Zdolá ho Gay? Powell? Mullings? Rogers? Ne ne, jeho největší rivalové z nejrůznějších důvodů odpadali. A v Tegu se zdálo, že Bolta konečně objala tradiční pohoda, v rozběhu i v semifinále vypadal výtečně připravený.

Pravidlo 162.7

"Atlet poté, co zaujal úplnou a finální startovací pozici, nesmí z bloků vyrazit dříve, než zazní výstřel z pistole startéra. Pokud podle soudu startéra a rozhodčích závodník toto pravidlo porušil, bude jeho počínání považováno za chybný (ulitý) start. S výjimkou vícebojů je každý atlet, zodpovědný za chybný start, diskvalifikován."

Více o pravidle zde

"Jsem připraven přijít na stadion a vyhrát, ukázat všem na světě, že jsem nejlepší," tvrdil před startem. A právě start ho zradil, přemotivovaný Bolt ho nezvládl.

Po závodě se ztratil.

Prostě se vypařil.

Ani Boltův manažer Ricky Simms nevěděl, kde je. "Hledám ho, volám mu, nemůžu ho najít," vysvětloval dorážejícím žurnalistům, kteří se snažili rozkrýt největší senzaci letošního atletického šampionátu v Tegu.

"Usain vypadal v obou bězích dobře, věřili jsme, že udělá kvalitní výkon. Ale rozhodně nebyl přemotivovaný. Už dělá atletiku dlouho, nemá s koncentrací problém. Učitě si bude chtít napravit chuť na dvoustovce. My bychom byli rádi, kdyby se pravidlo vrátilo na jeden ulitý start, je to k diskusi," dodal Simms.

Jamajka o kralování na nejkratší trati nepřišla, na trůn se vřítil jedenadvacetiletý talent Blake. "Nedokážu najít slova," zajíkal se radostí. "Chce se mi brečet. Modlil jsem se, aby tato chvíle jednou přišla. Je to sen."


Nemohl se vyhnout myšlenkám na sesazeného vládce. "Usain tam byl se mnou. Cítil jsem, že ten závod pro něj vyhraju."

Už loni Boltův rival Tyson Gay, který mistrovství světa v Koreji vynechal kvůli zranění, pravidlo o jednom startu kritizoval: "Nemá to smysl, pokud se nezmění, ublíží to našemu sportu. Kdyby se to stalo Usainu Boltovi na olympiádě nebo mistrovství světa, bude ten závod navždy poznamenaný."

"Nemyslím, že tohle pravidlo je správné," zastal se Collins Bolta. "Takové věci se stávají, ale měli bychom dát lidem druhou šanci." "Vážně jsem si myslel, že ho nevyhodí," přidal se druhý Dix. "Jak můžete vyloučit Usaina ze závodu?"

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze