Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smůla Buggyry, radost Matějovského

Matějovský na trati - Stanislav Matějovský s tatrou | foto: Iveta PalyováMF DNES

2 2001
Most - Dva závody, dvě závady, dvě odstoupení. To je tristní bilance stáje Martina Koloce Buggyra v Mostě při evropském šampionátu tahačů. Tým s mamutím rozpočtem okolo půl miliardy korun se přitom na Most pečlivě připravoval, kvůli čemuž i vynechal závod ve finském Alastaru. Nic nepomohlo. V kvlifikačním závodě Němec Gerd Körber ostoupil poté, co explodovalo turbodmachadlo motoru a v hlavním pohárovém závodě zase odešlo mazání i chlazení motoru. Stáj tak má pátou nulu z osmi závodů, do konce sezony zbývají tři podniky. Pro tým je to krutá skutečnost úvodní sezony, která je především testovací pro příští roky. Koloc ale nezoufá a naopak říká, že vůz se zase zrychlil.

"Je to kruté, hlavně kvůli českým divákům, ale nedá se nic dělat. Jedeme prvním rokem a to je třeba si uvědomit," říká Martin Koloc, dřívější šampion. "Těší mě, že jsme zase o kus rychlejší. Mercedesy už porážíme a na vozy MAN scházejí už jen dvě desetiny vteřiny na kolo, to je pokrok."

Körber přitom hlavní závod skvěle zahájil. Z dvanáctého místa na startu se dostal již v prvním kole na šesté, jenže na něm se udrželo jen pár kol a pak musel svůj stroj odstavit.  "Klesl tlak o leje v motoru a následně se porouchalo chlezení. Kdybych pokračoval, zničím motor," řekl v cíli pilot.

Úsměvy naopak může šířit Stanislav Matějovský, který s tatrou po třetím místě v kvalifikační jízdě v pohárové zvítězil ve třídě B a upevnil si tak vedení v mistrovství. Na druhého Francouze Noela Crozeria získal v Mostě osm bodů.

Výsledky, Pohárový závod ME tahačů, Most:
1. Bösiger (Švýc.), MAN
2. Luostarinen (Fin.), Caterpillar -1.328
3. Östreich (Něm.), Mercedes-Benz -9.424
4. Albacete (Špa.), MAN -10.364
5. Faure (Fra.), Mercedes-Benz -17.702
6. Parrish (Brit.), Mercedes-Benz -31.426
7. Matějovský, Tatra -37.959, 1. ve třídě B

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze