Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Slávistky litují zmařené šance

1 2001
P r a h a - Čas se neúprosně krátil a házenkářkám Slavie začalo docházet, že v domácím prostředí si skalp věhlasné Podravky Koprivnica k opaskům nepověsí. Oslavné chorály chorvatských fandů sílily, slávističtí příznivci burcovali hráčky v červenobílých k závěrečnému náporu. Pražanky snížily na rozdíl tří branek. A byl konec. V očích zkušené brankářky Exnerové se objevily slzy. Její sen o finále Poháru EHF se počal vzdalovat. "Škoda. Nejhorší je, že jsme na ně měly," povzdychla si a ve tváři se jí rozlil smutný úsměv. "Odveta? Zkusíme postoupit, ale bude to těžší než tady," přelétla očima našlapanou halu v Edenu. Litovala zmařené šance.

Kapitánka Naděžda Krejčiříková v sobě dusila rozčarování. Přestože má zkušeností na rozdávání, i ona se s obrovskou  odpovědností vyrovnávala těžko. "Nikdy jsem jí neviděl tak nervozní," podotkl trenér Jiří Zerzáň. "Většina holek ještě nemá odehráno moc těžkých zápasů a tréma se musela projevit," poznamenala Krejčiříková.

Slávistky se nedokázaly smířit s tvrdou hrou soupeřek. "Občas jsem měla z výroků rozhodčích pocit, že se hraje v Chorvatsku," divila se verdiktům ukrajinské dvojice. "V odvetě je zmlátíme, jako teď v Praze zmlátily ony nás," přidala Naděžda Krejčiříková odhodlaně. "V osmifinále v Merignacu se do nás Francouzky také pěkně pustily, ale tohle bylo ještě horší," srovnávala Ivana Ronová. "V odvětě se mají na co těšit." 

V úvodu zaskočila Podravka Pražanky skvělou vysunutou obranou. "Hrálo se nám na ní špatně. Hlavně střední spojka Mihočiová znamenala velké nebezpečí, vypichovala nám míče a trestala nás z trháků," všimla si Ronová, která tři týdny kvůli zraněnému ramenu prakticky netrénovala. S pěti góly se stala nejlepší střelkyní domácích, střídala zářivé okamžiky se slabšími. "Scházela mi jistota, i fyzička utrpěla. Forma se vytratila, neproměnila jsem spoustu šancí," litovala reprezentační křídelnice.

Na špatnou produktivitu mohou žehrat i její spoluhráčky. "To je jedna z hlavních příčin porážky. A Chorvatky také hodně těžily z našich technických chyb." poukázal Zerzáň.

"Byl to zničující pocit. Holky perfektně bránily, pak ale přiběhly do útoku a ztratily míč nebo zahodily šanci. A soupeřky nás okamžitě ztrestaly gólem z jasné pozice," popisovala brankářka Exnerová, která se zejména ve druhém dějství blýskla spoustou famozních zákroků.

Atmosféra utkání odpovídala důležitosti semifinále Poháru EHF. V hledišti se tísnilo třináct set diváků, z nichž minimálně čtvrtinu tvořili přiznivci hostů. "Před takovou návštěvou jsem v Edenu ještě nehrála. Jen když jsem byla malá, tak jsem něco podobného zažila v zápasech proti Šaľe," připomněla Ivana Ronová nezapomenutelné boje o "federální" titul mezi Slavií a jejím slovenským rivalem z počátku devadesátých let.

"Diváci nám moc pomohli, neustále nás hnali dopředu. Před takovou kulisou se hned hraje jinak," pochvalovala si Naděžda Krejčiříková. Svými hlasivkami notně přispěli i házenkářští fanatici z Veselí, pro něž Slavia vypravila autobus. "Kdyby nebylo jich, tak by si Chorvatky připadaly jako doma," vzdal Jiří Zerzáň hold  Moravanům a nešetřil obdivem ani na adresu příznivců Koprivnice.

Chorvatka Vladka Mihoči si po úspěšné trefě do slávistické sítě plácá se svou spoluhráčkou.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze