Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Norský „anděl“ Jacobsen s létáním končil. Potom ožil ve StarDance

Norský skokan na lyžích Anders Jacobsen na můstku v Innsbrucku | foto: AP

4 2013
Koncem května 2011 se smutným pohledem usedl před novináře a vyhlásil: "Opouštím skoky na lyžích." Dočasně? Navždy? Kdo ví... Sám Anders Jacobsen nevěděl. Důvody odchodu však znal. Ztráta motivace. "Jsem přesycený skoky, spousta cest mě ubíjí."

Nerozuměl si s koučem Kojonkoskim, chtěl být častěji s půlročním synem Isakem. Trenér Alexander Stöckl, jenž vystřídal Kojonkoskiho u norských skokanů, tvrdí: "Byl blízko syndromu vyhoření."

Turné skokanů v polovině

1. Jacobsen (Nor.) 586,3
2. Schlierenzauer (Rak.) 573,8
3. Hilde (Nor.) 547,7
...
20. KOUDELKA 479,0
27. MATURA 374,7
35. HLAVA 347,7

Norský skokan na lyžích Anders Jacobsen na můstku v Innsbrucku
Nor Anders Jacobsen při tréninku na můstku v Innsbrucku
Norský skokan na lyžích Anders Jacobsen letí za druhým vítěztsvím v Turné čtyř
Norský skokan na lyžích Anders Jacobsen se raduje z triumfu v Ga-Pa.

Zbývající závody on-line: pátek 13:45 Innsbruck, neděle 16:30 Bischofshofen.

O sedmnáct měsíců později vládne sedmadvacetiletý Jacobsen na Turné čtyř můstků, poráží rakouské orly, je veleben. "Létá jako anděl," říká německý trenér Werner Schuster.

Názorná ukázka: v prvním kole v Garmischi by poryvy větru jiného skokana sfoukly k zemi. On s turbulencemi bojoval, pádloval pažemi a dopadl na 131 metrů. Za daných podmínek zázrak. "Připadal jsem si jako vrtulník!"

Ve druhém kole doplachtil na 143 metrů, z devátého místa se katapultoval na první a zopakoval triumf z Oberstdorfu.

Co dělal mezitím, během oněch sedmnáct měsíců? Vrátit se k profesi klempíře nechtěl. Koupil dům, zrenovoval ho. Komentoval pro televizi. A místo známek za skokanský styl dostával jiné - v norské StarDance.

"Chtěl jsem tam zjistit, jestli ze sebe umím udělat idiota." Ale jeho čača na píseň I Can’t Dance od Genesis nadchla. Zvládl i další tance, než ho zánět slepého střeva vyhnal z parketu do nemocnice.

Prohlédněte si, jak tančil Jacobsen v norské StarDance:

Loni na jaře zjistil, že mu cosi chybí. Ne, bez skoků to není on. Požádal Stöckla, ať mu rozepíše tvrdou kondiční přípravu. A kouč si ho nemohl vynachválit: "Pro každého trenéra by bylo radostí pracovat s takovým dříčem." Vrátil se.

Už jednou stál na Turné úplně nejvýš, v lednu 2007 ho coby debutant senzačně vyhrál. Od té doby se mu velká vítězství vyhýbala, v roce 2011 skončil ve Světovém poháru devatenáctý.

"Ale teď jsem šťastnější než při svém prvním skokanském životě. V týmu je větší legrace než za Kojonkoskiho. Navíc: když se stanete otcem, najednou si už sám nepřipadáte tak důležitý. Mám vše, nádhernou ženu, malé dítě, krásný domov. Nemám na můstku co ztratit."

Získat naopak může jak titul z Turné, tak Grand Slam. Vyhrát na všech čtyřech můstcích, to dokázal jediný muž: před dvanácti lety Němec Hannawald.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze