Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skikrosař Kraus letos nebude honit vítězství. Prioritou je olympiáda

Tomáš Kraus | foto: Sport Invest

2 2008
Trojnásobný vítěz Světového poháru a dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus vstupuje do důležité sezony. Má před sebou ročník Světového poháru, ve kterém se chce co nejdůkladněji připravit na olympijské hry 2010 ve Vancouveru.

"Tuto sezonu nechci vyhlašovat jako vítěznou, ale jako přípravnou na příští olympijský rok," říká obhájce prvenství ve Světovém poháru před startem nové sezony.

Tomáši, jak jste si přes léto odpočinul?
Já nejsem mistr v odpočívání, i když se na to vždy po sezoně snažím soustředit. Letos mi ale odpočívání nešlo ani tak, jako v minulosti. Dcera Lucinka si žádala svoji pozornost. Rodině jsem se přes léto snažil maximálně věnovat. Léto bylo v pohodě, trénink byl perfektní, ale neodpočíval jsem, jak jsem chtěl.

Takže sjezd Lomnického štítu jste nezopakoval?
Ne, jednou to stačilo. Strávil jsem skoro čtyři týdny na Sardínii ve velkých vlnách. Chvilkami jsem měl pocit, že to jsou moje poslední minuty.

Dal jste se přes léto zdravotně dohromady?
Po vyhlášeních před minulými sezonami nic ohledně zdraví vyhlašovat nebudu. Takže jsem zdravý! Momentálně mám sice nějakou virózu, ale příprava proběhla lépe, než v minulosti. Nyní mi psychicky pomohla zpráva, že odpadl první závod svěťáku v Americe. On byl v kalendáři osamocený, moc se mi do toho nechtělo, protože první závody jsou o zranění. Takhle mám víc času připravit se důkladněji na sezonu.

Takže nepociťujete zrušené závody jako komplikaci? Vypadá to, že odpadnou i další dva závody.
Zatím je to tak, že je odvolaný první závod. Vím, že to nevypadá dobře ani s dalšími závody v Americe. Ale zbude tak zhruba deset závodů a to mi vyhovuje. Dříve to bylo při maximální porci závodů horší, nevěděl jsem, jak skloubit obě série. Teď to vypadá pohodlněji a budu moci závodit o vítězství v obou sériích.

Říkáte, že se letos budete soustředit na důkladnou přípravu na olympiádu. Co chcete především zlepšit?
Vylepšit bych chtěl všechno. Vždy se dají najít věci, co by šly vyladit. Budu se také snažit vypozorovat od ostatních, s čím přijdou. Vždyť i oni to budou muset ukázat, nemohou si všechno schovávat do Vancouveru. Pokud jde o mě, chystám takový celý komplex věcí, které chci změnit. Mám lyže nové konstrukce. První dva dny jsem si připadal, že jejich pořízení byl špatný krok. Ale najednou po dvou dnech začaly být lyže příjemné na ježdění. Dostal jsem šest párů lyží, musel jsem je ojezdit a nyní už jsem po fázi seznamování a testování. Vypadá to, že lyže budou rychlé.

V čem konkrétně jsou lyže jiné?
Lyže není tak tolerantní k chybám. Je těžké ji utrhnout z hran, abych si mohl pohlídat určité místo. Konstrukce těch lyží nedovolí člověku improvizovat, což já mám rád. Ale jak jsem říkal, ten nepříjemný pocit už zmizel.

Po vyhlášení skikrosu olympijským sportem čelí vaše disciplína náporu potenciálních zájemců o start na olympiádě v "novém" sportu. Cítíte větší konkurenci?
Vždy, když se něco změní, konkurence vyvstane, to je normální. Já se docela na to těším. Už vloni byly nějaké pokusy o vstup do seriálu od bývalých alpských lyžařů. Já s těmi lidmi rád měřím síly a jejich přítomnost je určitě pro náš sport dobrá.

V minulosti jste se účastnil populárních X-Games. Pojedete i letos?
Určitě plánuji na X-Games jet. Konají se mezi dvěma závody Světového poháru, takže mi to vychází i časově. Ale nijak se na ně nesoustředím. Na X-Games jsou specifické podmínky, které vyžadují dlouhou přípravu. Na to čas mít nebudu. Vyhrát X-Games je můj sen, ale nesoustředím se na to jako na svůj cíl.

Ten je pochopitelně na olympiádě. Máte už rozmyšleno, zda bude příští sezona vaší poslední?
Vizi mám jasnou jen do olympiády. Pak jako každý sportovec zvážím, zda mám před sebou nějakou další výzvu. Nyní to ale neřeším.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze