Šebrle je po úvodním dnu sedmiboje druhý

  10:20aktualizováno  21:24
Valencie - Roman Šebrle je po úvodním dnu halového sedmiboje na MS na druhém místě. Český reprezentant si svou pozici upevnil po čtvrté disciplíně, když ve výšce překonal 212 centimetrů. Za titulem šampiona kráčí Američan Bryan Clay, který má 3562 bodů, Šebrle jeho manko snížil na 174 bodů. Třetí je Kravčenko.

Roman Šebrle (vpravo) a Bryan Clay | foto: ČTK

Ve výškařském sektoru předvedl Roman Šebrle svůj nejlepší halový výkon za posledních devět let. Olympijský vítěz a mistr světa v desetiboji se na první pokus přenesl přes 212 centimetrů, na kontě má 3562 bodů a manko na vedoucího Američana Bryana Claye snížil na 174 bodů. Třetí je zatím Andrej Kravčenko z Běloruska (3473).

Pokud Clay nic nepokazí, jen těžko bude někdo ze soupeřů jeho pozici atakovat. Američan trochu navýšil mírnou ztrátu na světový rekord Dana O'Briena (6476), ale ve své velmi silné první disciplíně druhého dne, běhu na 60 metrů překážek, může manko zase stáhnout.

Šebrle výrazně podpořil svou šanci na medaili, neboť na Kravčenka, který skočil 215 cm do výšky, má náskok 89 bodů a na čtvrtého Dmitrije Karpova 139. Podle papírových předpokladů se mezi těmito čtyřmi atlety rozhodne o medailistech.

Úvodní běh na 60 metrů zvádl Šebrle v čase 7,16 vteřiny, což mu vyneslo 826 bodů a průběžné šesté místo. V dálce se český reprezentant dostal na 760 cm, což znamenalo 960 bodů a posun na průběžné čtvrté místo.

Suverénně vstoupil do závodu Američan Bryan Clay, který na šedesátce prosvištěl cílem v čase 6,71. Jeho nejlepší výkon sezony mu vynesl 988 bodů. V dálkařském sektoru se poté blýskl dalším výkonem roku 775 cm a po dvou disciplínách vede o 170 bodů  před Estoncem Andresem Rajou. 

Na třetí místo se dostal Alexandr Pogorelov, ale při dálce si poranil stehenní sval a odstoupil.

Český reprezentant si připadal při úvodní šedesátce, že má potřebnou rychlost, ale na startu zaspal. "Takovou špatnou reakci jsem neměl už hodně dlouho, ani když jsem byl nemocný," řekl novinářům. Důvodem je tichý výstřel, na který si stěžuje hodně sprinterů.

"Vůbec se nedivím, že ostatní mají reakce špatné," zmínil se o svých soupeřích Karpovovi s Kravčenkem.

Dálka se mu nepovedla. "Neletělo mi to, ale to nikomu. Neseděl mi rozběh, byl takový 'žvejkavý'," uvedl. Zato Clay hýřil spokojeností. "Nemůžu si na nic stěžovat, po těch problémech, které jsem měl, je to velmi dobré," uvedl atlet, kterého až do února trápilo zranění kolena.

V kouli Šebrle v prvních dvou pokusech předvedl pokusy těsně za patnáctimetrovou hranici, zatímco Clay hned prvním hodem zaznamenal 16,12 a v posledním pokusu pak 16,21. Naštěstí se český reprezentant dokázal v závěrečném hodu vyhecovat a výkon 16,16 metru mu v celkovém pořadí vynesl po třetí disciplíně posun na druhou pozici.

Rybová v tyčce sedmá, suverénní Isinbajevová

Tyčkařce Pavle Rybové stačil ve finále výkon na hranici jejího letošního maxima na sedmé místo. Bývalá česká rekordmanka překonala 450 centimetrů.

Devětadvacetiletá exmistryně světa a Evropy v hale měla problémy hned na své základní výšce a 430 cm překonala až napotřetí. Dvakrát pak marně atakovala i 445 cm a vyšel jí taktický tah s odložením zbývajícího pokusu na 450 cm.

Dalších pět centimetrů už halová šampionka z Lisabonu 2001 nepřidala.

Třetí titul halové mistryně světa v řadě si čistým zápisem zajistila Jelena Isinbajevová.  Ve Valencii dnes světovou rekordmanku velmi potrápila americká soupeřka Jennifer Stuczynská, která stejně jako královna disciplíny překonala 475 centimetrů, na rozdíl od Isinbajevové ale až na druhý pokus, zatímco do té doby byla rovněž bezchybná.

Obě pak už 485 cm nepřekonaly, takže nedošlo na očekávané pokusy o světový rekord. Bronz nečekaně získala v kontinentálním rekordu 470 cm Brazilka Fabiana Murerová, další svěřenkyně trenéra Vitalije Petrova, pod nímž se připravuje i Isinbajevová. Pavla Rybová skončila výkonem 450 cm sedmá.

Bába ve finále devátý, šampionem je Holm

Švédský výškař Stefan Holm se vrátil na světový halový trůn a získal čtvrtý titul, když v dnešním dramatickém závodě ve Valencii sesadil obhájce titulu Jaroslava Rybakova z Ruska.

Pouze 181 centimetrů vysoký atlet přeskočil v taktické bitvě napoprvé 236 centimetrů a vybojoval další zlatou medaili po triumfech v letech 2001, 2003 a 2004. Jaroslav Bába v té době už měl dávno po závodě, v devítičlenném finále jako jediný nepřekonal ani 227 centimetrů. Na bronz přitom stačilo zdolat 230.

Bába měl v soutěži jen dva platné pokusy: napoprvé zdolal 219 i 223 centimetrů.

Rybakov skončil druhý, přestože dlouho procházel soutěží suverénně. Jeho první zaváhání na 234 centimetrech ještě Holm nevyužil, ale když Rus napoprvé nepřekonal ani 236, švédský soupeř už laťku při odloženém pokusu přelétl.

Holm, který se předtím v soutěži zachránil až třetím pokusem na 230, se pak neúspěšně pokoušel o 241 cm, čímž by se přeskočil o rovných 60 cm.

Hejnová do finále neprošla, ale byla spokojená

Čtvrtkařka Zuzana Hejnová obsadila na halovém mistrovství světa ve Valencii sedmé místo, nejlepší mezi závodnicemi, které nepostoupily do finále.

Ve svém semifinálovém běhu dnes jednadvacetiletá juniorská mistryně Evropy v běhu na 400 metrů překážek dosáhla času 53,16 sekundy a jen těsně zaostala za pátečním výkonem z rozběhu.

Hejnová po seběhu závodnic do první dráhy musela dotahovat ztrátu na ostatní soupeřky, jejich tempo ale udržela a v cílové rovince dokázala dvě z nich ještě předběhnout. Postupové třetí místo ale bylo poměrně daleko, dělilo ji od něj 33 setin, což by znamenalo pro českou reprezentantku zaběhnout nový osobní rekord.

"Já jsem spokojená se sedmým místem, to jsem totiž vůbec nečekala," řekla novinářům talentovaná Hejnová. Když odjížděla do Valencie, přála si postoupit z rozběhu. Měla nakonec nejlepší čas z nepostupujících do finále. "Tenhle výsledek je navíc," radovala se.

Hejnová po seběhu závodnic do první dráhy musela dotahovat ztrátu na ostatní soupeřky, jejich tempo ale udržela a v cílové rovince dokázala dvě z nich ještě předběhnout. Postupové třetí místo ale bylo poměrně daleko, dělilo ji od něj 33 setin, což by znamenalo pro českou reprezentantku zaběhnout nový osobní rekord.

"Já už jsem to říkala, nemám zkušenosti," přiznala bronzová medailistka z ME do 22 let a stříbrná z MSJ na své silnější trati s překážkami. V České republice totiž nemá konkurenci. "A když se pak dostanu do kontaktu s lepšími, tak si se mnou dělají, co chtějí. Strkají do mě, já je musím obíhat. Musím začít jezdit do zahraničí, což snad po dnešním výsledku budu mít víc možností," dodala.

Svoboda a Sajdok končí v semifinále, Ščerbová v rozběhu

Překážkáři Petr Svoboda a Stanislav Sajdok vypadli v semifinále. Svoboda svůj běh dokončil jako pátý, časem 7,81 sekundy zaostal o desetinu za výkonem z dopoledního vítězného rozběhu a celkově byl hodnocen jako šestnáctý. Sajdok se také oproti rannímu výkonu nezlepšil, výkonem 7,85 obsadil v dalším semifinále sedmé místo a v absolutním pořadí skončil osmnáctý.

Soutěž žen přišla bez boje o jasnou favoritku na zisk titulu Susannu Kallurovou ze Švédska. Světová rekordmanka nenastoupila do semifinálového běhu kvůli svalovému zranění na pravém stehně, které si přivodila při rozcvičení.

Podle agentury Reuters se sedmadvacetiletá Kallurová, jež v této sezoně neprohrála ani jediný závod, rozhodla neriskovat zhoršení stavu s ohledem na letošní olympijské hry.

Už v dopoledním rozběhu skončila Denisa Ščerbová. Čas 8,42 vteřiny na postup nestačil, ve svém rozběhu skončila až šestá. Česká atletka neuspěla ani v dálce, kde jí postup unikl o jediné místo. Skok dlouhý 637 centimetrů stačil na deváté místo. V posledním skoku soutěže se před Ščerbovou dostala Jihoafričanka Josepshová.

"Dneska to bylo úplně něco jiného než v Sheffieldu," připomněla Šebrbová mezistátní utkání ve vícebojích, kde si právě vytvořila na překážkách osobní maximum.

V dálce jí chyběly k postupu čtyři centimetry. "Je to smůla, snad jsem si to vybrala a bude to lepší v létě," povídala smutně Ščerbová směrem k olympijským hrám. Byla zjevně zklamaná a jen obtížně zadržovala slzy.

Dnes se cítila bez síly možná i proto, že před čtrnácti dny ji skolila nemoc a kvůli tomu nezávodila ani na domácím šampionátu. "Poslední tréninky byly taky nic moc, aspoň půjdu štafetu," dodala.

Skvěle si naopak v rozběhu vedl Petr Svoboda, který vyhrál třetí běh v solidním čase 7,71 vteřiny. "Mám nehoráznou formu, ani nechci říkat, kolik bych mohl běžet," řekl po závodě Svoboda.

Časem 7,81 šel dál i Stanislav Sajdok, byť ve svém běhu skončil až šestý. Zůstal prý sedět v blocích o něco déle než chtěl. "Výstřel jsem slyšel, takže to moc nechápu, to se mi letos ještě nestalo," divil se a upozornil, že postup do finále bude spíš snem. "Když postoupím, tak budu děkovat bohu," dodal.

Největší senzací dosavadního průběhu šampionátu ve Valencii je brzké vyřazení hlavního adepta na zlato Dayrona Roblese. Žhavý favorit Robles prakticky nevyrazil z bloků, neboť si pravděpodobně myslel, že se bude kvůli "ulitému" startu běžet znova.

Když si jednadvacetiletý Kubánec uvědomil svůj omyl, snažil se ztrátu dohnat, ale skončil časem 8,53 beznadějně poslední. Robles přitom v této halové sezoně atakoval čtrnáct let starý světový rekord Colina Jacksona a patří mu devět z 11 nejrychlejších letošních časů.

"Viděl jsem to, byla to smůla, ale to nebyl můj soupeř," vykládal Svoboda a připustil, že start byl špatně slyšet. "Já jsem reagoval na borce vedle v dráze," komentoval to dopoledne Svoboda.

Straková si zaskáče ve finále výšky

Výškařka Iva Straková si ve Valencii potřetí v kariéře zaskáče finále na vrcholné soutěži. V dnešní kvalifikaci skočila na první pokus 193 cm, což jí nakonec stačilo k postupu mezi nejlepší osmičku, i když limit byl o tři centimetry výš. Naopak vypadla druhá česká zástupkyně Barbora Laláková, která překonala jen 181 cm a skončila šestnáctá.

Na soutěži světového nebo evropského formátu je Straková podesáté, o medaile bojovala na MS v Helsinkách 2005 a stejný rok na halovém ME, kde byla sedmá. Během soutěže se Straková hodně vysílila, skákala třináctkrát, protože hodně chybovala - 190 překonala až napotřetí, na jeden jeden pokus zvládla paradoxně pouze nejvyšší výšku 193 cm.

"Na těch sto devadesáti jsem se chytla a pak už jsem si věřila, ale bylo to hodně dlouhé, hodně drsná soutěž," uvedla Straková.

Ve finále nakonec bude devět skokanek stejně jako mezi muži a tyčkařkami, neboť o osmé místo se dělí Američanka Amy Acuffová a Ruska Jekatěrina Savčenková, které skočily shodně 193 napodruhé. "Zaplaťpánbůh, že to stačilo," ulevila si Straková. Chtěla skákat na "kroužky", které v technickém zápisu značí úspěšný pokus. "Ale nakonec tam těch křížků bylo hodně," komentovala značku pro neúspěšný skok.

Od dalšího českého finalisty Jaroslava Báby měla informace, že povrch je tvrdý, nepříliš vhodný pro výškaře. "Nejhorší, na kterém jsem kdy skákala. Myslela jsem si, že to aspoň bude rychlé, ale nebylo. Sotva jsem k tomu doběhla," komentovala Straková nezvykle mnoho nezdařených pokusů.

Laláková viděla svůj neúspěch ve svalovém zranění lýtka, které ji v halové sezoně potkalo. "Jsem úplně v pořádku, nic mě nebolí, ale neměla jsem čas vyskákat se. Chyběl čas na trénink," vysvětlovala. "Je to další zkušenost, která se může hodit," dodala.

Defarová triumfovala potřetí v řadě

Závod žen v běhu na 3000 metrů vyhrála už potřetí za sebou etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová. Po Budapešti a Moskvě dnes čtyřiadvacetiletá favoritka nechala daleko za sebou soupeřky i ve Valencii a zvítězila po nezastavitelném finiši v závěrečném kole časem 8:38,79 minuty.

Olympijská šampionka a mistryně světa pod otevřeným nebem Defarová se vítězným hattrickem vyrovnala rumunské předchůdkyni Gabriele Szabóové, jež halové šampionáty ovládla v letech 1995, 1997 a 1999.

Trojskok v poslední sérii pro Savignéovou

V dramatické soutěži trojskokanek zvítězila mistryně světa z Ósaky Yargelis Savignéová, jež závod rozhodla v poslední sérii.

Od prvního pokusu mířila k premiérovému titulu řecká sběratelka druhých a třetích míst z velkých soutěží Chrysopiyí Devetzíová, ale nakonec jí nestačil ani národní rekord rovných 15 metrů ze čtvrté série. Kubánka ji v úplném závěru soutěže o pět centimetrů překonala.

Finále překážek pro Sianga a Jonesovou

V překážkářských finále chyběli největší favorité Dayron Robles z Kuby, který trestuhodně v rozběhu přestal závodit v domnění, že jde o ulitý start, a švédská světová rekordmanka Susanna Kallurová, jež se zranila před semifinále.

Valencijská hala tak sledovala suverénní korunovace olympijského vítěze a mistra světa Liou Sianga z Číny před veteránem Allenem Johnsonem z USA, který při čtvrté účasti na HMS poprvé nezískal zlato, a Američanky LoLo Jonesové.

Mekonnen slavil titul až po protestu

Cílem patnáctistovky jako první proběhl Derese Mekonnen, ale Etiopie musela o druhý dnešní titul po Meseret Defarové bojovat u zeleného stolu, protože vyšlápnutí z dráhy znamenalo pro Afričana původně diskvalifikaci. Protest výpravy ale jury uznala s tím, že videozáznam dokázal, že Mekonnen opustil dráhu v důsledku strčení soupeře. Zlatou medaili tak získal zpět, zatímco na hlavního favorita Daniela Kipchirchira Komena z Keni zbylo stříbro.

MUŽI

Sedmiboj, po prvním dnu:
 
1. Clay (USA) 3736 bodů (60 m: 6,71 - dálka: 775 - koule: 16,21 - výška: 209), 2. Šebrle (ČR) 3562 (7,16 - 760 - 16,16 - 212), 3. Kravčenko (Běl.) 3473 (7,19 - 763 - 14,29 - 215), 4. Karpov (Kaz.) 3423 (7,20 - 731 - 16,19 - 206), 5. Kilmartin (USA) 3340 (7,02 - 736 - 14,09 - 203), 6. Logviněnko (Rus.) 3290 (7,03 - 735 - 13,82 - 200).

Výška:
1. Holm (Švéd.) 236, 2. Rybakov (Rus.) 234, 3. Ioannu (Kypr) a Manson (USA) oba 230, 5. Moya (Kuba) 227, 6. Topič (Srb.) a Williams (USA) 227, ...9. Bába (ČR) 223.

1500 m: 
1. Mekonnen (Et.) 3:38,23, 2. D.K. Komen (Keňa) 3:38,54, 3. Higuero 3:38,82, 4. Casado (oba Šp.) 3:38,88, 5. Ramzí (Bahr.) 3:40,26, 6. Gebremedhin (Et.) 3:40,42.

60 m př.:
1. Liou Siang (Čína) 7,46, 2. Johnson (USA) 7,55, 3. Borisov (Rus.) a Olijars (Lot.) oba 7,60, 5. Blaschek (Něm.) 7,64, 6. Scott (Brit.) 7,65.

Dálka:
1. Mokoena (JAR) 808, 2. Tomlinson (Brit.) 806, 3. Chuvalídí (Saúd. Ar.) 801, 4. Garenamotse (Botsw.) 793, 5. Atanasov (Bulh.) 790, 6. Beckford (Jam.) 785.

ŽENY

3000 m:

1. Defarová 8:38,79, 2. Melkamuová (obě Et.) 8:41,50, 3. Selsúlíová (Mar.) 8:41,66, 4. Kibetová (Keňa) 8:41,82, 5. Komjaginová (Rus.) 8:44,57, 6. Smithová (N. Zél.) 8:48,48.

Trojskok:
1. Savignéová (Kuba) 15,05, 2. Devetzíová (Řec.) 15,00, 3. Šestaková (Slovin.) 14,68, 4. Rypakovová (Kaz.) 14,58, 5. Aldamaová (Súdán) 14,47, 6. Saladuhová (Ukr.) 14,32.

60 m př.:
1. L. Jonesová 7,80, 2. Davisová (obě USA) 7,93, 3. Tejedaová (Kuba) 7,98, 4. Goldingová-Clarkeová (Jam.) 8,01, 5. Antonovová (Rus.) 8,02, 6. Snihurová (Ukr.) 8,12.

Tyč:
1. Isinbajevová (Rus.) 475, 2. Stuczynská (USA) 475, 3. Murerová (Braz.) 470, 3. Pyreková (Pol.) 470, 5. Feofanovová (Rus.) 460, 6. Rogowská (Pol.) 455, 7. Rybová (ČR) 450.

Autoři: ,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

Už není cesty zpět. Hradilek myslel na olympiádu, ale zradila ho ruka

24. dubna 2024  16:58

Před jedenácti lety vládl světovým peřejím. Měl olympijské stříbro z Londýna a stal se mistrem...

Doviziosa čeká po nehodě dlouhá rekonvalescence, týdny bude na vozíku

24. dubna 2024  16:14

Trojnásobného vicemistra světa MotoGP Andreu Doviziosa čeká po těžké nehodě při motokrosovém...

Zakázaná látka v kořence. WADA mlčela o pozitivních testech čínských plavců

24. dubna 2024  15:51

Sotva utichly emoce po rozhodnutí v dopingové kauze ruské krasobruslařky Kamily Valijevové, otřásá...

Mladí odcházejí, základna se zužuje. Skoky dostávají na frak, mrzí šéfa Dukly

24. dubna 2024  15:03

České skoky na lyžích drží nad vodou už jen poslední mohykán: Roman Koudelka. Další reprezentanti i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...