Sdruženář Rygl skončil v Lillehammeru třetí

30 2000
L i l l e h a m m e r - Český sdruženář Ladislav Rygl vystoupil poprvé v této sezóně Světového poháru na stupně vítězů. V dnešním závodě v norském Lillehammeru vybojoval třetí místo, zvítězil domácí reprezentant Bjarte Engen Vik, na druhém místě doběhl Fin Samppa Lajunen. Rygl, jenž po dopolední skokanské části figuroval na desátém místě, se na patnáctikilometrové trati běhu vypjal k vynikajícímu výkonu. V průběžném hodnocení seriálu si polepšil o jednu pozici a je šestý, vede nadále Rakušan Felix Gottwald.

Rygl po dopolední skokanské části figuroval na desátém místě, jež mu zajistily skoky na 88,5 a 92 metrů. Na patnáctikilometrové trati potvrdil pověst výborného běžce a vynikajícím výkonem se v závěru propracoval až na třetí pozici. "Láďa má ve zvyku začátek napálit. Snažil jsem se ho mírnit, aby tempo nepřepálil, protože nebyl zdravotně v pořádku. Pár kol se vozil za Gottwaldem," řekl reprezentační trenér Tomáš Kučera.

První polovinu soutěže překvapivě vyhrál devatenáctiletý Rakušan David Kreiner, který na můstku K90 předvedl skoky dlouhé 95 a 96 metrů. Do běhu startoval s náskokem 23 sekund na druhého Vika, ale olympijský vítěz a mistr světa zlikvidoval tento odstup už za 2,5 kilometru. Devětadvacetiletý norský závodník se vzdálil i ostatním soupeřům a zkušeně si udržoval dostatečné vedení.

Za ním bojovala o další místa na stupních vítězů skupinka sdruženářů, v níž byl i Rygl. Chvílemi za soupeři zaostával, ale v závěru se vypjal ke skvělému finiši. Dalším reprezentantům se tolik nedařilo. Milan Kučera po dvacátém místě ve skocích ještě o šest příček klesl a Pavel Churavý skončil sedmatřicátý.

Výsledky: 1. Vik (Nor.) 44:05,3 min., 2. Lajunen (Fin.) -26,5, 3. Rygl (ČR) -30,4, 4. Gottwald (Rak.) -30,9, 5. Ackermann (Něm.) -34,3, 6. Hammer (Nor.) -1:38,3, 7. Baacke (Něm.) -2:19,8, 8. Baud (Fr.) -2:21,0, 9. Kreiner (Rak.) -2:26,0, 10. Tallus (Fin.) - 2:36,3, ...26. Kučera -4:13,5, 37. Churavý (oba ČR) -5:57,6.

Průběžný stav SP po čtyřech závodech: 1. Gottwald 470 bodů, 2. Ackermann 405, 3. Vik 392, 4. Hammer 310, 5. Lajunen  304, 6. Rygl 290, ...30. Kučera 77, 46. Churavý 20.