Šampioni, kteří trénují pod dohledem rodičů

  10:05
Petr Záhrobský udělal ze své dcery Šárky mistryni světa. O totéž usilují i jiní. Jak vypadá boj rodičů tlačících své dítě mezi sportovní hvězdy? Co je k tomu motivuje? Plní si nesplněné ambice? A jak tvrdý dril poznamená jejich vztah s potomkem?
Šárka Záhrobská, Petr Záhrobský

Šárka Záhrobská, Petr Záhrobský - Šárku Záhrobskou dovedl její otec Petr až ke zlaté medaili z mistrovství světa. | foto: Dan MaternaMF DNES


Táta a trenér? Je to nejlepší způsob, jak v našich podmínkách vychovat šampiona!“ tvrdí bývalý pražský právník Petr Záhrobský.

Po svém si žil odjakživa. Byl sám u porodu Šárky na chalupě v Krkonoších uprostřed sněhových závějí. Přestřihl šňůru a miminko umyl. Ráno zavolal do jilemnické porodnice, aby narození dcery oznámil.

Před pětadvaceti lety si usmyslel, že se ona i syn Petr stanou světovými sjezdaři. Přestěhoval rodinu z Prahy do Benecka, Šárku přihlásil do místní malotřídky a všechny příjmy z právnické praxe investoval do dětí.

Když na závodech viděl, jak se reprezentační trenéři o děti „starají“, přečetl si pár odborných knížek a začal je trénovat sám. Závodní branky si vyráběl z klacků, které musel nařezat a nabarvit. Přes léto jich připravil i sto padesát. Stejně postupuje i dnes. Když zjistil, že ani profesionální servismani neodvádějí svou práci na sto procent, přihlásil se na profesionální mazačský kurz.

Veselé historky z trénování

O tom, čeho jsou schopni zoufalí rodiče pro sportovní úspěch svých dětí, nejlépe vyprávějí trenéři.

Za téměř čtyřicetiletou kariéru už toho hodně zažila třeba trenérka krasobruslení Jitka Potůčková: „Znám případy, kdy při závodech rodiče vnikli do šatny a soupeřům svých dětí ze zlosti ztupili brusle. Jindy se zase přihodí, že pár minut před závodem se jaksi záhadně ztratí cédéčko s nahranou skladbou...“

Bohaté zkušenosti s ambiciózními rodiči má i někdejší hráčka světového tenisu Eva Melicharová, která dnes trénuje děti v SK Kometa Praha: „Jedna mladá hráčka měla v rámci tréninku za úkol odehrát do vymezeného prostoru dvacet míčů. Jeden ale zkazila, což její otec psychicky neunesl a mrštil po ní zuřivě plechovku, čímž své dceři zlomil nos.“

A to byl jen trénink! Ty nejvypjatější okamžiky přicházejí při zápasech. Stává se prý, že rodiče doslova visí na plotě a slovními průpovídkami až urážkami se snaží vyvést ze soustředění soupeře jejich milovaného dítěte. „Dokonce jsem zažila, že se dva otcové během hry hecovali tak zostra, až se do sebe zuřivě pustili a za kurtem si dali pár facek. Pak se v klidu vrátili zpátky na zápas,“ vypráví Melicharová.

Mezi tenisty se nesou legendární historky o drastických tréninkových metodách otce juniorské vítězky Wimbledonu Andrey Holíkové, vycházející hvězdy 80. let. „Údajně ji nutil běhat před autem kolem Jihlavy, sám seděl za volantem a dbal na to, aby ručička tachometru nepoklesla. A předtím prý ještě dostala pár facek na cestu,“ vzpomíná jedna nejmenovaná Andreina vrstevnice.

Jeho tréninky začínají vstáváním klidně i v půl čtvrté ráno. Po obědě se jde zase na lyže, v pět ještě kondiční cvičení a v sedm večer spát. Své dceři neodpustí nic. Když mu novináři předhodí, že jde za úspěchem přes mrtvoly, lakonicky odvětí: „Klidně tam napište, že i přes rakve!“

Jak se s otcovým drilem vyrovnává Šárka, se od ní ofi ciálně nedozvíme. Vrozhovorech působí jako poslušná svěřenkyně, která bere vrcholové lyžování jako životní úděl. Zbývá tak číst mezi řádky - třeba když pronese, že její oblíbenou knihou jsou „Čtyři dohody“ Miguela Ruize. Byť může jít jen o shodu náhod, je třeba zmínit, že právě tato kniha je nezřídka doslova „biblí“ jedinců stižených příliš autoritativním jednáním rodičů.

Trénink pod dohledem otce nebo matky má však i své nesporné výhody. Nikdo do dětí nevidí líp než oni. Když řekne, že ho bolí záda, rodič pozná, že simuluje, a vyžene ho na svah. Cizí trenér si tohle nedovolí, bál by se, že dítěti ublíží. Jen Záhrobský tak má Šárku dokonale přečtenou.

Otec kuchařem i švadlenou

 „Motorky mám rád a v Lukášovi jsem to prostě viděl. Zároveň jsem věděl, že když mu nepomůžu, sám to nezvládne,“ vysvětluje Karel Pešek, proč se rozhodl věnovat veškerý čas synovi. Ten se mu loni odměnil šestým místem v mistrovství světa silničních motorek.

Co tomu podřídil? „Úplně celý život! Prodal jsem byt, pozemek i bratrův byt. Nevrátilo se nám zatím skoro nic, návratnost odhaduju tak na deset let. Dál bydlíme v paneláku a ještě nějaký čas budeme.“

Lukáš žije s tatínkem od dvanácti let, kdy se rodiče rozvedli. Tvrdí, že lepší vztah má jednoznačně k otci. „Protože on pro mě dělal a dělá nejvíc,“ říká.

„Dělal jsem pro Lukáše opravdu všechno. Šoféra, kuchařku i pradlenu. Když ho bolelo břicho, seděl jsem u něj a dával mu prášky proti bolesti. Nevěřil nám nikdo. Ale šel jsem si za svým cílem a udělal jsem dobře.“

Sám sháněl pro syna i sponzory. „Někdy si připadáte, jako když žebráte. Od reprezentace jsme nedostali ani korunu. Myslím, že ministr školství ani neví, kde dotace končí. Že bude mít letos Lukáš na helmě při závodech českou vlajku, je jen naše iniciativa. Jsem totiž takový blbec, že když slyším českou hymnu, vžene mi to do očí slzy,“ říká.

Dnes je Lukáš velká hvězda, ale jeho otecmanažer přiznává, že vždycky v úspěch nevěřil. „Ano, byly doby, kdy jsem zapochyboval. I Lukáš pochyboval - paradoxně v době prvních úspěchů. Tehdy se kolem něj začali pohybovat lidé, kteří to s ním nemysleli dobře.“

V době našeho rozhovoru stál Karel Pešek uprostřed Chorvatska pod plachtou u autobusu a nejistě vzhlížel k obloze, zda přestane pršet, aby mohli pokračovat v tréninku s mladším synem Karlem. I kvůli němu pokračuje otec v zadlužování a věří, že to není marná investice.

„Vždycky jsem upřednostňoval svoje děti. Můj sen je mít oba dva syny na startu závodu mistrovství světa. Doufám, že na Velké ceně v Brně by se to mohlo podařit. To bych byl nejšťastnější...“ říká.

Zbořené sny. I vztah

V sedmi letech malá Daniela Bedáňová prohlásila: „Chci vyhrát Wimbledon!“ Její otec Jan ji proto přihlásil do tenisové přípravky, a jakmile se ukázalo, že je mimořádně talentovaná, začal ji trénovat sám.

Daniela Bedáňová„Když jsem viděl její snahu a odhodlání, řekl jsem si, že ty nejlepší možnosti, aby z ní byla nejlepší tenistka, mám já,“ vypráví Bedáň.

Pět měsíců jejího zimního tréninku v Česku v halách by ho tehdy stálo víc než jeho celoroční hrubý plat, a tak se sbalili a odešli trénovat do Finska. Tam Bedáň pracoval v tenisovém klubu a z vydělaných peněz platil dceřinu kariéru.

Svědci, kteří zažili jejich tréninky, vzpomínají, že Bedáň byl tvrdý trenér, který používal i jadrné výrazy. Po dvou úderech leckdy prý následovala i pětiminutová sprcha ostřejších výrazů. Pod jeho vedením ovšem Daniela vystoupala až na 16. místo ve světovém žebříčku a zahrála si i čtvrtfinále US Open.

Ale v říjnu 2002 přišel šok. Daniela, které on neřekne jinak než Dája, za otcem přišla a oznámila mu: „Už to nezvládám, chci trénovat s někým jiným.“ A utekla.  

Nároční otcové slavných tenistek

Pod jejich tvrdým tréninkem se dcery hroutily, organizátoři turnajů je vyhazovali z kurtu.

Mary Pierceová

Když měl její otec Jim Pierce dobrou náladu, zasypával dceru dárky. Stačilo ale, aby vyšla na kurt, a změnil se k nepoznání. „Mary, zabij tu děvku!“ pokřikoval z lóže na adresu soupeřek. Po jednom vítězném juniorském turnaji ji nechal trénovat v prudkém lijáku na parkovišti. Její výkon mu totiž připadl „příliš mdlý“.

V srpnu 1993 ho asociace WTA vyloučila ze všech turnajů a Pierceová si pořádně oddechla. „Byl to můj nejšťastnější měsíc v životě,“ prohlásila později. „Poprvé jsem mohla jít na kurt a nepřemýšlet o tom, co tam bude táta křičet. Mohla jsem si dělat, co chci.“

Po letech se smířili, ale láska otce a dcery to už asi nikdy nebude. Když Mary v roce 2000 vyhrála Roland Garros, na dálku otci poděkovala: „Vím, že se díváš. Strávil jsi se mnou osm let, trénoval jsi mě a učil jsi mě. To tobě vděčím za své údery.“

Jelena Dokičová

Kvůli hrubému chování a urážkám v hráčské jídelně byl otec australské tenistky Damir Dokič v roce 2000 vyveden z areálu dvorců ve Flushing Meadows. Měl pověst blázna a alkoholika, který dělal ostudu, kopal na turnajích do aut a napadal lidi. K dceři byl hrubý, ale pod jeho vedením se vyšplhala až na
4. místo v ženském žebříčku. Po jejich rozchodu se prudce propadla a dnes - je až v sedmé stovce!

Venus a Serena Williamsovy

Otec trenér-samouk se pokoušel vychovat světové tenistky už z jejich starších sester. Vycházel však pouze z toho, co si přečetl v příručkách, takže starší dcery musely v newyorském Harlemu bušit míčkem do betonové zdi šest hodin denně. Což skončilo krachem. Teprve když se tréninku ujala jeho žena, reparát na dcerách Venus a Sereně se vydařil. Ale i potom držel vůdčí roli otec. Známý je především buldočím přesvědčením, že za jakýkoliv neúspěch jeho dcer může „rasistická“ kampaň.
(mor, mal)

„Šlo o problémy zvenčí. Obrovské tlaky, ve kterých šlo o Dájinu váhu. Velkou roli v tom sehráli němečtí investoři a k nim se přidala Dájina matka. Stáli proti mně čtyři. Nemohl jsem dělat vůbec nic,“ tvrdí dnes Bedáň.

„Mnohem horší než Dájina třináctiletá zmařená kariéra bylo, že jsem tím ztratil dceru,“ dodává jedním dechem.

Byl ze dne na den bez práce a jeho dcera začala trénovat pod vedením jiných koučů. Bedáň prý už tehdy věděl, že se Daniela výkonnostně propadne.

Ale že spadne až do čtvrté stovky, to nečekal. Po dvou letech se k sobě vrátili a začali znovu trénovat, po řadě zdravotních problémů však Bedáňová kariéru ukončila.

Dnes si dodělává střední školu, na kterou neměla čas, a v Ostravě prý bez stresu trénuje talentovanou holčičku.

„Mockrát jsem přemýšlel, co jsem udělal špatně, ale můžu říct jediné: cesta na vrchol není o kompromisu. Bylo nevyhnutelné jít do konfliktu, a to i v rodině. Myslím, že bych ubral snad jen v tlaku na dceru, ale jinak se nedalo dělat nic jiného,“ tvrdí.

„Aby vaše dítě vítězilo i na světové špičce, nestačí jen podpora jednoho rodiče, ale celé rodiny, jako je tomu u Záhrobských. Není divu, že skoro všechna manželství v závodnických rodinách končí rozvodem. Důvodem je hlavně obrovský stres a cestování. Vždyť my jsme byli čtyřicet týdnů v roce v cizině!“

Že by kdysi nenechával dceři dost volnosti, si nemyslí. „Bral jsem to tak, že já jsem trenér a ona hráčka. Dája mohla chodit do kina, s kým chtěla, v tom jsem jí nebránil. Jenže jí bylo tehdy méně než sedmnáct a neměla skoro žádnou potřebu někam chodit. Nemohl jsem jí dát volnost, když o ni neprojevovala zájem. Dája se vším, co jsem pro ni dělal, tehdy souhlasila. Ale pak se během jednoho dne všechno zhroutilo,“ vypráví.

A dodává: „I Šárka Záhrobská kdesi říkala, že bez toho rodičovského tlaku to ve vrcholovém sportu nejde.“

Pro sport všechno

Pro rodiče, kteří sami byli ve sportu ve své době špičkoví, je navíc trénování dítěte možností, jak pořád u sportu zůstat.

„Miluju atmosféru závodů, spoustu lidí tam znám. Je skvělé to prožívat dál, i když už nezávodím. Díky Radkovi pořád můžu být při tom,“ řekl bývalý mistr světa v cyklokrosu Radomír Šimůnek, který trénuje svého stejnojmenného syna. „Samozřejmě bych to s nikým neprožíval tak jako s vlastním synem.“

Radomír Šimůnek mladší (uprostřed) společně se svým otcem a bratrem.Pro třiadvacetiletého Radka by nejraději i dýchal, kdyby to šlo. Šimůnkovi jezdí na půl roku trénovat do Belgie, odkud vyrážejí na jednotlivé závody. Protože se všechna kola a vybavení nevejdou snadno do letadla, je nutné je převážet po zemi.

Zatímco si mladý Šimůnek sedí v pohodlí v letadle, jeho otec řídí tisíce kilometrů po Evropě a vozí za ním výstroj. „Tehdy mi je táty vážně líto,“ povzdechl si Šimůnek junior.

Když se ho zeptáte na nejlepší radu, jakou kdy dostal, řekne okamžitě: „Když mi táta řekl, abych zkusil cyklokros. Dělal jsem spoustu sportů, ale až tenhle mě opravdu chytl. Jsem rád, že s ním můžu trénovat, protože chci být nejlepší, a proto potřebuju nejlepšího trenéra. Znáte někoho, kdo je v Česku lepší na cyklokros než můj táta?“ zdůrazní loňský vítěz Světového poháru.

Možná je to paradoxní, ale naprostá většina rodičů-trenérů je na své děti mnohem přísnější, než by byli na cizí. Nešetří je ani jim neulevují, naopak. Mateřské nebo otcovské pudy v sobě dokážou efektivně potlačit. „Snažím se k němu přistupovat objektivně a nekoukat na to, že to je můj syn. Trénuju ho prostě tak, jako jsem trénoval já. Ale někdy je venku strašné počasí a já ho přesto musím vyhnat ven. To mi ho je až líto.“

Šimůnek má syny dva. Mladšímu Dannymu je teď patnáct, a je tedy ve věku, kdy s cyklokrosem začal starší Radek. Otec ho podle svých slov do ničeho nenutí, ale je na něm znát, že by byl rád, kdyby i on začal na kole profesionálně jezdit. Z rodinného domku v Kamenici u Prahy by se tak stala malá stáj produkující závodní cyklokrosaře. A jakou roli zde plní matka rodiny Jana Šimůnková? Drží rodinu pohromadě, obstarává základní servis a stará se, aby všichni měli všeho dost. Na svém egu nijak nelpí, což dokazuje i to, že v legraci nazývá Belgičanku Marii, u níž Šimůnkovi každoročně bydlí, Radkovou „mámou na zimu“. I mladý Radek dokáže svou přítelkyni, kterou nazývá svým talismanem, na několik zimních měsíců kvůli sportu opustit. „Nedá se nic jiného dělat,“ říká s pokrčenými rameny.

"U oběda s tátou o tenise nemluvíme"
Sedmnáctiletá světová tenistka Nicole Vaidišová by trenéra neměnila. Její nevlastní otec Aleš Kodat, který ji vede od osmi let, je prý tím nejlepším.

Nicole VaidišováMyslíte, že byste to bez nevlastního táty, který vás trénuje, dotáhla stejně daleko?
Má na mém úspěchu obrovský podíl. Je to každopádně výhoda mít otce za trenéra. Záleží mu totiž na mně nejen jako na hráčce, ale především na mé osobnosti. Nejlepší je, že rodič-trenér pro vás udělá cokoliv, i v úplných maličkostech, které pak rozhodují. Ohromně se zasloužil o to, jak daleko jsem se dostala.

Dají se na sousedních kurtech zaslechnout rodiče, kteří si na svých dětech léčí mindráky, že sami ničeho nedosáhli?
Určitě, takových rodičů jsou stovky a na dětech se to podepisuje. Nejvíc je to vidět u nejmenších dětí, pro které to bývá utrpení. Můj táta je ale klidný člověk, to spíš já jsem prudší povahy...

Nikdy jste o tatínkových trenérských metodách nepochybovala? Nepomyslela jste na změnu trenéra?
Ne. Takový okamžik nenastal.

Jaký mělo vlastně vliv na váš výkon, že vás začal trénovat?
Už jsem hrála tři roky předtím, ale bylo to tak dvakrát, třikrát týdně. Teprve když přišel on, trénování se rozhodně zefektivnilo.

Přesto - má rodičovský trénink i nevýhody?
Je těžké, že po odchodu z kurtu jdeme do stejného domu. Ale naučili jsme se, že u oběda se o tenise nemluví.

Autoři: ,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

21. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rallye Šumava ukončila tragická nehoda, zemřela při ní spolujezdkyně

20. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  20:59

Tragédie se odehrála při Rallye Šumava. Při sobotní rychlostní zkoušce havarovala nedaleko Strážova...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Třinec - Pardubice 2:6, série je srovnána. Domácí dostali lekce z přesilovek

21. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:38

Do Pardubic se extraligové finále přesune za vyrovnaného stavu 2:2. Hokejisté Třince ve čtvrtém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia zakopla, Sparta vyhraje základní část. V elitní skupině bude i Boleslav

20. dubna 2024  14:20,  aktualizováno  21.4 20:05

I když doma dostali tři góly, sparťanští fotbalisté v sobotu odpoledne v divokém utkání s Baníkem...

Zakázaná látka v kořence. WADA mlčela o pozitivních testech čínských plavců

24. dubna 2024  15:51

Sotva utichly emoce po rozhodnutí v dopingové kauze ruské krasobruslařky Kamily Valijevové, otřásá...

Mladí odcházejí, základna se zužuje. Skoky dostávají na frak, mrzí šéfa Dukly

24. dubna 2024  15:03

České skoky na lyžích drží nad vodou už jen poslední mohykán: Roman Koudelka. Další reprezentanti i...

Olympijský medailista z Londýna se loučí. Kajakář Hradilek ohlásil konec kariéry

24. dubna 2024  14:16,  aktualizováno  14:37

Aktualizujeme Stříbrný olympijský medailista ve vodním slalomu z Londýna 2012 Vavřinec Hradilek ukončil...

Basketbalistka Čuperková završila kariéru. I bez medaile byl konec příjemný, říká

24. dubna 2024  14:31

Do osmé sezony v hradeckém dresu vstoupila Kristýna Čuperková kvůli dlouhému zranění se zpožděním a...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...