Šampaňské mohl otevřít Frenštát

20 2000
F r e n š t á t p o d R a d h o št ě m - Po smeči brněnské Šilhanové se míč po pásce skutálel do zámezí. Je rozhodnuto. Radost volejbalistek Frenštátu vybuchuje naplno. Mistryně ligy se ztrácejí ve sprše perlivého vína a v chumlu nadšených fanoušků. Volejbalistky Frenštátu rozhodující páté utkání finálové série s Brnem vyhrály doma 3:1, když se po snadno prohraném prvním setu obdivuhodně zvedly. Titul získaly po dvou letech. "Bylo neuvěřitelné, jak se domácí družstvo po špatném začátku vzpamatovalo," vzdal hold vítězkám brněnský trenér Miroslav Čada.

Jeho svěřenkyně vletěly do zápasu drtivě. Rychle získaly náskok 8:2, přičemž domácí hráčky nedokázaly zasmečovat a mizerně přihrávaly. Brňanky dobře blokovaly a výborně bránily v poli, zejména Těknědžjanová vyběhala už téměř ztracené balony.

Ve druhém setu Brno vedlo 19:16 a 23:21. V tu chvíli frenštátskému trenérovi Tůmovi vyšlo střídání. Místo Tobiášové poslal na smeč Frankovou. Ta se prosadila v útoku, načež esem obrátila na 24:23. Pak se přetahovaly v úspěšných útocích středem Juriková s Nejezchlebovou, až Malčíková zablokovala smeč Těknědžjanové. Frenštát byl nahoře.

"Franková neudělala chybu," chválil mladou hráčku trenér Leopold Tůma. Do dalšího setu už ale znovu nastoupila Tobiášová a nebyla k udržení. "V závěru druhé sady se utkání zlomilo. Střídání mi hodně pomohlo," uznala Tereza Tobiášová. "Uklidnila jsem se a podívala se, jak hřiště vypadá zvenku. Martina Franková koncovku zvládla senzačně.
Potom jsme už hrály naplno, zlepšily podání i obranu na síti."

Brňanky pod tlakem soupeřek uvadaly, vydržely vzdorovat jen do stavu 13:13 ve třetím setu. "Chytla se Juriková a spolu s Macháčkovou často bodovaly v útoku středem sítě. To také rozhodlo," podotkl Leopold Tůma. "Kdybychom dotáhli druhý set, vypadalo by utkání jinak," namítl Čada. Útok za útokem se valil na rozhozené Brno, jehož hráčky pod tíhou prohlubující se ztráty stále více chybovaly. "Nezvládly jsme zápas psychicky," povzdechla si Blanka Staňková.

Frenštát - Brno 3:1 (-15, 25, 20, 16)
Rozhodčí: Dvořák, Dočkal. Čas: 74 minut. Diváci. 450.
Konečný stav finálové série: 3:2.

Frenštát: Tumová, Jenčková, Macháčková, Tobiášová, Veselá, Malčíková, libero Strbáčková - Juríková, Franková.
Brno: Dosoudilová, Šilhanová, Těknedžjanová, Nejezchlebová, Staňková, Králíková, libero Tomanová - Jedličková, Horká, Nováková.