Rychlobruslařka Martina Sáblíková

Sáblíková získala na ME bronz ve víceboji

• 36
Kolomna - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala bronzovou medaili na mistrovství Evropy ve víceboji v ruské Kolomně. Česká závodnice se dokázala na stupně vítězů posunout ze šestého místa díky vítězství na své parádní trati 5000 metrů. Tituly získali Nizozemka Ireen Wüstová a její krajan Sven Kramer.

I když se Sáblíkové nepodařilo obhájit loňský titul, označila neděli za den snů. V ruské Kolomně zvítězila ve svém oblíbeném závodě na 5000 metrů a tím vybojovala i celkové třetí místo ve čtyřboji. K dnešním úspěchům počítá i vítězství v anketě Sportovec roku, která byla vyhlášena v sobotu večer v Praze.

"Já jsem si říkala, když jsem teď šla ze stupňů vítězů, že vlastně mám první místo na pětku, třetí celkově a o výhře ve Sportovci roku jsem se taky dozvěděla prakticky dnes. To jsou dvě první místa a jedno třetí v jeden den, takže jsem byla strašně ráda," řekla Sáblíková poté, co převzala ocenění za svůj dnešní výkon na pět kilometrů.

Dvojnásobná mistryně světa Sáblíková byla před závěrečnou pětkou v těžké situaci, neboť jí po dopoledním závodě na 1500 m patřilo stejně jako po sobotě šesté místo.

Dvacetileté Češce tak hrozilo, že zůstane při obhajobě titulu bez medaile, neboť na průběžně třetí německou legendu Claudii Pechsteinovou ztrácela už 9,62 sekundy. Sáblíková nicméně nejdelší trať na šampionátu vyhrála ve výborném čase 6:53,42 a svůj vzor z mládí a bývalou světovou rekordmanku Pechsteinovou porazila o 12,42 sekundy.

Závod, v němž dokázala porazit v přímém souboji celkovou vítězku šampionátu Ireen Wüstovou z Nizozemska, pro ni prý nezačal nejlépe. "Ze začátku mne hrozně bolely nohy. Už jsem si myslela, že to snad ani nenajedu. Ale ke konci už se mi jelo úplně skvěle," poznamenala Sáblíková, která potřebovala k zisku bronzu překonat téměř o deset sekund čas Němky Claudie Pechsteinové.

Právě vítězství na pět kilometrů mělo být pro Sáblíkovou "cenou útěchy", ani sama závodnice nebyla přesvědčená, že se jí podaří proniknout na stupně vítězství ve čtyřboji. "Upřímně? Příliš jsem tomu nevěřila. Jsem ráda, že to tak dopadlo, jsem spokojená. Myslela jsem, že na třetí místo nedosáhnu," přiznala.

Wüstová prý jela fantasticky a Sáblíková měla první tři kilometry co dělat, aby jejímu tempu stačila. "Pak jsem začala zrychlovat podle toho, co křičel trenér. Šla jsem po ní a strašně mi to pomohlo, hlavně psychicky. A pak už to šlo tak trochu samo," usmála se šťastně závodnice.

Pro českou rychlobruslařku byl nedělní triumf na pětce druhým dílčím vítězstvím v Kolomně po výhře na trati 3000 metrů. Sáblíková byla po šestém místě na 1500 m na pětce nasazena do poslední rozjížďky spolu s Wüstovou, jíž loni právě v poslední disciplíně sebrala téměř jistý titul, když na venkovním oválu v Collalbu vymazala její více než čtrnáctisekundový náskok.

Nizozemka už dnes senzaci nepřipustila a za českou fenoménkou dlouhých tratí zaostala na druhém místě o 4,45 sekundy. Třetí místo na pětce obsadila další Nizozemka Paulien van Deutekomová, která získala celkové stříbro.

Wüstová předváděla v Kolomně ze všech závodnic nejvyrovnanější výkony, vyhrála dnešní patnáctistovku, byla dvakrát druhá za Sáblíkovou na dlouhých tratích a čtvrté místo jí patřilo ve sprintu na 500 metrů.

Druhá česká rychlobruslařka Andrea Jirků skončila dvaadvacátá stejně jako mladší bratr Martiny Sáblíkové Milan. Ani jeden z nich se nekvalifikoval do závěrečného vytrvalostního závodu.

Vícebojařský titul mezi muži obhájil suverénním způsobem jednadvacetiletý Kramer, jenž si připsal tři dílčí vítězství a jednou byl třetí. Všestrannost talentovaného Nizozemce potvrzuje fakt, že byl nejrychlejší jak na nejkratší trati 500 metrů, tak na nejdelší maratonské 10.000 m. Stříbro získal Nor Havard Bökko, bronz Enrico Fabris z Itálie.

Výsledky:
Muži:
1 500 m:
1. Lalenkov (Rus.) 1:45,24, 2. Fabris (It.) 1:45,45, 3. Kramer (Niz.) 1:45,52, ...24. Sáblík (ČR) 1:51,92. 10 000 m: 1. Kramer 13:03,30 min., 2. Bökko (Nor.) 13:06,42, 3. Fabris 13:14,22. Konečné pořadí (po 4 disciplínách): 1. Kramer 147,716 b., 2. Bökko 148,759, 3. Fabris 149,407, ...22. Sáblík 115,603.

Ženy:
1500 m:
1. Wüstová 1:56,88, 2. Van Deutekomová 1:57,07, 3. Leenstraová (všechny Niz.) 1:57,24, ...6. Sáblíková 1:58,48, 22. Jirků (obě ČR) 2:06,35. 5000: 1. Sáblíková 6:53,42, 2. Wüstová 6:57,87, 3. Van Deutekomová 7:02,40. Konečné pořadí (po 4 disciplínách): 1. Wüstová 160,533 b., 2. Van Deutekomová 161,229, 3. Sáblíková 161,693, ...22. Jirků 129,776.