Sáblíková vyhrála pět kilometrů, celkově je pátá

• 10
Berlín - (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila na mistrovství světa ve vícebojích páté místo. Česká reprezentantka sice vyhrála závěrečný závod na pět kilometrů v rekordu dráhy, ale na medaili to nakonec nestačilo. Titul vybojovala Nizozemka van Deutekomová.

Sáblíková tak těsně zůstala pod stupni vítězů. Na medaili jí nestačil ani výkon 6:59,26 v závěrečné pětce, kterou suverénně vyhrála. Tímto časem zároveň vymazala poslední rekord dráhy, který držela domácí Claudia Pechsteinová, Sáblíkové velký vzor.

"Jsem sice zase pátá, ale s pětkou jsem spokojená," hlásila Sáblíková po závěrečném závodě novinářům. Trošku zalitovala úvodní disciplíny celého víkendu - pětistovky, kde mohla být podle svých slov lepší. "Ta půlsekunda docela mrzí, ale beru to sportovně," dodala.

Z titulu mistryně světa se nakonec radovala Nizozemka Pauline van Deutekomová, která se do čela dostala už v polovině čtyřboje. "Pauline je strašně fajn, ten titul jí přeju. Plně si ho tady za své výkony zasloužila," poklonila se česká rychlobruslařka vítězce.

Stříbro brala další Nizozemka a obhájkyně titulu Irene Wüstová, třetí místo získala fantastickým závěrem na pětce Kanaďanka Grovesová. Domácí reprezentantky zůstaly po 25 letech bez cenného kovu. Anschützová obsadila šestou a Pechsteinová sedmou příčku.

Sáblíková zahájila druhý den čtyřboji před zraky svých prarodičů a maminky vynikajícím výkonem na své slabší trati 1500 metrů. Časem 1:59,62 minuty skončila osmá.

"Martina jela skvěle, nemůžu ani mluvit," uznal po třetí disciplíně kouč Petr Novák. Sáblíková o patnáct setin porazila domácí Claudii Pechsteinovou a s další Němkou Anschützovou "prohrála" jen o sedm setin. "Běžně jí tyto dvě dávají sekundu," dodal Novák.

"Ale bylo to hrozný, v poslední zatáčce jsem toho měla plný kecky," usmívala se Sáblíková. "Takhle rychle kolo jsem snad ještě nejela," divila se nad úsekem, který zvládla pod třicet sekund.

S celkovým pátým místem ve čtyřboji ale byla česká reprezentantka spokojená. "Loni jsem byla pátá na trojce, letos druhá. Určitě jsem s tímto pátým místem spokojenější."

Sáblíkovou teď čeká finále Světového poháru v Heerenvenu, kam pojede už jako celková vítězka na dlouhých tratích a potom mistrovství světa v japonském Naganu, kde bude závodit vůbec poprvé.

Cíl pro má pro Nagano jasný. "Doufám, že bude forma. A doufám, že to dopadne zase dobře," usmála se v myšlence na obhajobu zlatých medailí z tratí 3 a 5 kilometrů.

ŽENY

1500 m:
1. Wüstová 1:57,59, 2. Van Deutekomová (obě Niz.) 1:57,83, 3. Nesbittová (Kan.) 1:58,57,...8. Sáblíková (ČR) 1:59,62
5000 m: 1. Sáblíková 6:59,26, 2. Grovesová (Kan.) 7:06,23, 3. Van Deutekomová 7:07,10.

Konečné pořadí po čtyřech disciplínách: 1. Van Deutekomová 162,191, 2. Wüstová 162,533, 3. Grovesová 162,879, 4. Nesbittová 163,368, 5. Sáblíková 163,667.