Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | foto: ČTK

Sáblíková vyhrála finálový závod SP

• 9
Heerenveen - Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála při finále Světového poháru v nizozemském Heerenveenu závod na 3000 metrů. Už dřívě jistá vítězka celkové klasifikace tak byla neporažena v šesti ze sedmi závodů seriálu na dlouhých tratích. Ve finále zajela čas 4:03,75 a nechala za sebou domácí závodnice Wüstovou a Groenewoldovou.

"Jsem ráda, že se mi podařilo pohár obhájit takovým způsobem. Je to ale hlavně práce trenéra a celého týmu, který mi pomáhá," řekla Sáblíková.

Cennou trofej pro vítězku SP však zřejmě převezme až v neděli, kdy by se mělo uskutečnit slavnostní vyhlašování celého seriálu.

Dvojnásobná mistryně světa byla ještě při zvonění do posledního kola v porovnání mezičasů na druhém místě, ale skvělým finišem si dojela pro vítězství.

Na vytrvaleckých tratích tak šest ze sedmi závodů Světového poháru v této sezoně. Dvacetiletá závodnice ze Žďáru nad Sázavou prohrála pouze v prosinci právě v Heerenveenu, kde na tříkilometrové trati nestačila na domácí Renate Groenewoldovou.

Tentokrát však v Heerenveenu porazila všech 19 soupeřek a poprvé v kariéře se na zdejším stadionu radovala z vítězství. "Jelo se mi celkem dobře, jen poslední dvě kola mi trochu tuhly nohy. To už na mě ale Petr (trenér Novák) řval, že pokud to udržím, poprvé tady vyhraji. A podařilo se. Byl to super pocit," radovala se Sáblíková.

Česká reprezentantka jela v poslední dvojici s šestatřicetiletou olympijskou vítězkou Claudií Pechsteinovou z Německa a musela překonat čas 4:04,24, díky němuž vedla domácí rychlobruslařka Ireen Wüstová. To se Sáblíkové podařilo téměř o půl sekundy, Groenewoldová tentokrát dojela třetí. "Před závodem jsme si s Petrem říkali, že pokud bude potřeba zajet na výhru čas 4:01, tak se za ním nepoženu. Na 4:03 či 4:04 jsme ale byli domluvení, že zkusím jet," prohlásila Sáblíková.

V sobotu se v Nizozemsku představí i na trati 1500 metrů. Pak ji čeká březnové mistrovství světa na jednotlivých tratích v Naganu, kde bude obhajovat dvě zlaté medaile z loňského šampionátu v Salt Lake City.

Na pětistovce v Heerenveenu kraloval jednatřicetiletý Kanaďan Jeremy Wotherspoon, který si díky 66. vítězství v kariéře zajistil třináctý Světový pohár.

Výsledky
Ženy, 3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 4:03,75, 2. Wüstová 4:04,24, 3. Groenewoldová (obě Niz.) 4:04,98. Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Sáblíková 730, 2. Pechsteinová (Něm.) 490, 3. Groenewoldová 355, ...27. Jirků (ČR) 45.

500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,89, 2. I Sang-hwa (Kor.) 38,38, 3. Gerritsenová a Timmerová (obě Niz.) obě 38,52. Průběžné pořadí SP (po 13 z 14 závodů): 1. Wolfová 1310, 2. Gerritsenová 853, 3. Timmerová 600.

Muži, 500 m: 1. Wotherspoon (Kan.) 34,82, 2. Kato (Jap.) 34,84, 3. I Kjo-hjok (Kor.) 34,99. Průběžné pořadí SP (po 13 z 14 závodů): 1. Wotherspoon 930, 2. I Kang-sok (Kor.) 757, 3. I Kjo-hjok 639.

1500 m: 1. Davis (USA) 1:45,25, 2. Morrison (Kan.) 1:45,51, 3. Fabris (It.) 1:45,53. Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Davis 460, 2. Kuipers 426, 3. Tuitert (oba Niz.) 413.