Sáblíková obhájila titul mistryně světa!

20:56,  aktualizováno  9. března 9:21
Nagano - Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila v Naganu titul mistryně světa na trati 5000 metrů! Česká závodnice tak potvrdila, že na této trati nemá už více než rok konkurenci. V závodě se jako jediná dostala pod sedm minut, časem 6:58,22 pokořila osm let starý rekord dráhy. Stříbro bere Hughesová z Kanady.

Martina Sáblíková | foto: Reuters

Martina Sáblíková si tak obhajobou triumfu na 5000 metrů spravila v Naganu chuť po nevydařené páteční trojce, v níž skončila těsně pod stupni vítězů.

Martina Sáblíková odpovídala čtenářům iDNES.cz ZDE

Dvacetiletá rychlobruslařka se v závodě jako jediná dostala pod sedm minut, časem 6:58,22 o půl sekundy pokořila rekord dráhy, který od roku 2000 držela Němka Gunde Niemannová. Stříbro a bronz jdou do Kanady zásluhou Clary Hughesové (7:04,79) a šampionky z tříkilometrové trati Kristiny Grovesové (7:04,94).

Sáblíková měla v závodě jednodušší úlohu než v pátek, protože startovala až v poslední z osmi rozjížděk. Takže věděla, jak zajely všechny její soupeřky před ní. A stejně jako před dvěma dny jí byla soupeřkou Claudia Pechsteinová.

Na české sportovkyni roku byla patrná větší uvolněnost než v pátek - její nervozita byla pryč.

DÁLE ČTĚTE: Zlatá Sáblíková: Rekord dráhy je třešničkou

Tradičně měla pomalejší úvod, její mezičasy se držely neustále kolem druhého a třetího místa. Postupně však stupňovala tempo a těsně za polovinou závodu - na 2600 metrech se už probojovala do čela.

Od té doby svůj náskok neustále zvyšovala a velmi brzy bylo jasné, že její neporazitelnost, která trvá od listopadu 2006, bude pokračovat.

V cíli se jako jediná dostala pod sedm minut a o parádních šest sekund pokořila druhou Kanaďanku Hughesovou.

Pechsteinová, která tu před deseti lety ve stejném závodě slavila olympijské zlato, skončila nakonec čtvrtá a poprvé ve své kariéře si z mistrovství světa neodveze z pětikilometrové trati cenný kov.

Sáblíková tak završila další skvělou sezonu v níž obhájila prvenství ve Světovém poháru na dlouhých tratích, získala bronz na mistrovství Evropy ve vícebojích a nyní dokázala znovu vybojovat titul světové šampionky na olympijské trati 5 kilometrů.

Ženy - 5000 metrů:
1. Sáblíková (ČR) 6:58,22, 2.Hughesová (Kan.) 7:04,79, 3. Grovesová (Kan.) 7:04,94, 4. Pechsteinová (Něm.) 7:05,44, 5. Anschützová (Něm.)  7:07,23, 6. Groenewoldová (Niz.) 7:07,64, 7. Hozumiová (Jap.) 7:12,05, 8. van Deutekomová (Niz.) 7:12,77, 9. Valkenburgová (Niz.)  7:14,18, 10.  Mattscherodtová (Něm.) 7:18,16.

Druhé zlato pro Friesingerovou

Druhé naganské zlato dnes získala jednatřicetiletá německá rychlobruslařka Anni Friesingerová, která po páteční patnáctistovce vyhrála i kilometrovou trať a stala se nejúspěšnější sportovkyní v historii šampionátu na jednotlivých tratích. S bilancí 11 zlatých, osmi stříbrných a jedné bronzové medaile sesadila z trůnu jinou Němku Gundu Niemannovou-Stirnemannovou, jež v kariéře vyhrála 11 titulů a tři stříbra.

Friesingerová se jako jediná dostala pod minutu a 16 vteřin a časem 1:15,37 stanovila nový rekord dráhy. Mužskou patnáctistovku vyhrál rovněž v dráhovém rekordu Kanaďan Denny Morrison.

Muži - 1500 m: 1. Morrison (Kan.) 1:45,22, 2. Kramer (Niz.) a Davis (USA) oba 1:45,32, 4. Fabris (It.) 1:45,83, 5. Kuipers 1:46,34, 6. Tuitert (oba Niz.) 1:47,02.

Družstva: 1. Nizozemsko (Kramer, Olde Heuvel, Wennemars) 3:41,69, 2. Itálie
3:46,76, 3. Německo 3:47,71, 4. Kanada 3:47,77, 5. Japonsko 3:48,54, 6. Norsko 3:48,61.

Ženy - 1000 m: 1. Friesingerová (Něm.) 1:15,37, 2. Grovesová (Kan.) 1:16,01, 3. Gerritsenová (Niz.) 1:16,35, 4. Nesbittová (Kan.) 1:16,44, 5. Van Deutekomová (Niz.) 1:16,89, 6. Wang Pej-sing (Čína) 1:17,20.