Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S dvěma míči po přihrávce při přeskoku. Exhibice smečařů NBA má vítěze

A TEĎ TVRDĚ. To nejtěžší už má Jeremy Evans z Utahu za sebou, chytil míče od sedícího spoluhráče Gordona Haywarda a přeskočil ho. Teď zbývá maličkost - zasmečovat. | foto: AP

26 2012
Druhý den All-Star víkendu v NBA patří tradičně dovednostním soutěžím. V Orlandu dvě z nich ovládly zavedené hvězdy ligy - Kevin Love vyhrál mezi trojkaři, Tony Parker byl nejlepší při kolečku prověřujícím zručnost. V nejsledovanější soutěži, té smečařské, však triumfoval Jeremy Evans, který původně ani neměl startovat.

Evans byl před tímto víkendem téměř neznámý. Čtyřiadvacetiletý basketbalista působí druhým rokem v Utahu, kde však nijak nevyčnívá. V průměru dává pouze 1,7 bodu na zápas. Ovšem měl pověst jedinečného skokana. Výhra ve smečařské soutěži je tak jeho jasně nejvýraznějším úspěchem během dosavadní kariéry mezi profesionály.

Vůbec k ní však nemuselo dojít. Evans totiž v původní nominaci nefiguroval. Mezi čtveřici vyvolených se dostal až poté, co účast kvůli zranění odřekl ligový nováček Iman Shumpert z New Yorku.

Evans se pak své šance chytil. V prvním kole postoupil přes Paula George a Derricka Williamse a ve finále porazil Chase Budingera. Jeho nejpovedenějším kouskem pak byla zřejmě smeč se dvěma míči přes sedícího spoluhráče Gordona Haywarda, který mu je sám nadhodil.

I soutěž trojkařů měla poněkud překvapivého vítěze. Nestává se často, že by vyhrál podkošový hráč. Letos k této situaci došlo. Všechny ostatní předčil Kevin Love z Minnesoty.

Na své cestě za vítězstvím musel vyhrát i dva tie-breaky, včetně toho finálového proti Kevinu Durantovi. Stal se teprve druhým hráčem nastupujícím na podkošové pozici, který klání trojkařů v historii ovládl. Jediným dalším příkladem je Dirk Nowitzki.

"Když jsem byl draftovaný, říkali mi, že bych neměl trojky střílet," potvrdil předsudky týkající se podkošových hráčů Love. "Byla to pro mě motivace. Vždycky jsem věděl, že umím střílet a nechtěl jsem toho nechat jenom kvůli pozici, na které hraji."

NASLEPO. Chase Budinger z Houstonu smečuje při exhibici NBA i poslepu.

NASLEPO. Chase Budinger z Houstonu smečuje při exhibici NBA i poslepu.

TEBE OBEJDU. Tony Parker ze San Antonia se proplétá mezi figurínami k cíli v

TEBE OBEJDU. Tony Parker ze San Antonia se proplétá mezi figurínami k cíli v podobě vítězství mezi rozehrávači.

Třetí soutěží, zřejmě nejméně sledovanou, je prověření zručnosti. Hráči při ní obíhají různá stanoviště na palubovce a snaží se v co nejkratším čase přesně přihrát, prodriblovat mezi překážkami, dát koš po nájezdu i střelou ze střední vzdálenosti...

V této kategorii bývají nejlepší tradičně střední rozehrávači a letošní ročník tento trend potvrdil. Z vítězství se mohl radovat Tony Parker ze San Antonia, který ve finále předčil Rajona Ronda a Derona Williamse. A porazil také historii. V letech 2003 a 2009 byl ve stejné soutěži pokaždé na posledním místě.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze