Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Roman Koudelka měl v harrachovském tréninku pád. Je v nemocnici

Těžký pád Romana Koudelky na harrachovském můstku | foto: Břetislav FialaČTK

8 2011
Nejlepší český skokan na lyžích Roman Koudelka měl ve čtvrtečním druhém tréninku na závod Světového poháru v Harrachově vážný pád. Prasklo mu vázání. Byl převezen na vyšetření do liberecké nemocnice.

Koudelka podstoupil vyšetření mozku počítačovou tomografií, neboť se při pádu udeřil do hlavy a praskla mu helma. Bylo vyloučeno krvácení do mozku a český skokan nemá nic zlomeného, jeho další start v Harrachově je nicméně velmi nepravděpodobný.

Koudelka v prvním tréninku skočil 118 metrů a obsadil šestnácté místo, při druhém pokusu se mu však ještě před dopadem na značku 117,5 metru vytrhlo upevnění vázání z boty a aktuálně sedmý muž průběžného pořadí SP upadl na hlavu a na bok na lyži. Když se zastavil, snažil se zvednout, ale hned se opět sesunul k zemi.

Dvaadvacetiletého českého skokana museli na místě ošetřit záchranáři, kteří ho odvezli na skútru do sanitky. Ta ho transportovala na traumatologii do liberecké nemocnice. Podle prvních vyšetření nemá prý nic zlomeného, ale zřejmě pohmožděnou páteř a otřes mozku.

"Má na čele podkožní hematom, zřejmě pohmožděnou krční páteř a otřes mozku," řekla novinářům lékařka závodu Olga Škodová. "Ten pád byl velký, proto chceme, aby podstoupil podrobná vyšetření. Měl by se ale teď vyléčit do plného zdraví," prohlásila.

Rozfázovaný pád Romana Koudelky v Harrachově.

Podle všeho pro českou medailovou naději závodní víkend v Harrachově skončil, v nejlepším případě by mohl nastoupit do nedělního závodu. Lékaři mu totiž doporučili pozorování na 48 hodin a v pátek se ještě podrobí vyšetření měkkých tkání magnetickou rezonancí.

Koudelka si nejspíš vlastní nedůsledností špatně upevnil šroub na vázání, který drží kolík na botě. Spojení se mu uvolnilo ve stokilometrové rychlosti v momentě, když byl zhruba metr nad zemí. "Kdyby přišel ten poryv protivětru už za hranou, nejspíš by mu to vyletělo už tam a bylo by to hodně špatné," nechtěl vůbec přemýšlet nad možným vážnějšími následky pádu Jiroutek.

Český skokan se vinou vysoké rychlosti nestihl na pád připravit. "To nejde reagovat, zpevnit tělo a připravit se na to. Ale věřím, že bude jen potlučený," řekl kouč. S Koudelkou odjel do nemocnice fyzioterapeut Daniel Švec. Skokan byl při vědomí, komunikoval a snažil se i vtipkovat. "Tak snad to nebude mít nějaké velké následky," věřil Jiroutek.

Trenér byl ve špatné náladě, která se přenesla do celého týmu. Jiroutek i proto nechtěl spekulovat, jestli by mohl Koudelka nastoupit během víkendu alespoň do jednoho ze tří závodů.

"Vím, že když se člověk takhle potluče, tak to dva dny hodně bolí. Kdyby se mu náhodou nic nestalo a byl jen na pozorování a měl zhmožděniny, což ale předbíhám, tak možná neděle..." spekuloval Jiroutek. "Ale bavíme se zcela hypoteticky o lepší variantě. O té špatné vůbec nepřemýšlím," uvedl. Konečné rozhodnutí prý nechá na doktorech.

V pátečním závodu by mohlo startovat sedm Čechů

V pátečním závodu v Harrachově se může představit sedm českých reprezentantů. Nejistý je ale pochopitelně start Romana Koudelky.

Nejlepším z Čechů v kvalifikaci byl na děleném šestém místě Jakub Janda, vyhrál Nor Vegard-Haukoe Sklett před krajanem Tomem Hildem za skok dlouhý 128,5. Janda skočil 119,5 metru a dostal 117,7 bodu. "Ten skok nebyl vůbec špatný, docela to odletělo, i když jsem neměl dobré podmínky," uvedl po kvalifikaci Janda. Hodně se mu ulevilo. "Ta kvalifikace byla zase dost stresující, takže jsem rád, že to docela vyšlo mám klid," prohlásil.

Do pátečního závodu postoupili také třiadvacátý Borek Sedlák, šestadvacátý Antonín Hájek, třicátý Lukáš Hlava, pětatřicátý Jan Matura a sedmatřicátý Martin Cikl.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze