Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rok a půl se chystali udolat favorita

14 2001
Ostrava - Dobojováno. Volejbaloví reprezentanti skáčou radostí. Publikum bouří. Volejbalisté budou na mistrovství Evropy v Ostravě hrát o vytoužené medaile, zdolali favorizované Rusy. Po výhře 3:0 (19, 21, 23), jsou v semifinále mistrovství Evropy, v němž je zítra od 16 hodin čekají Italové. "Jeden a půl roku jsem kluky připravoval na moment, že musíme porazit i některé špičkové mužstvo, pokud chceme myslet na nejvyšší příčky," řekl reprezentační trenér Zdeněk Haník.

"A to se teď podařilo. Do utkání jsme šli s maximálním rizikem a uvolněním." Češi potřebovali k jistotě postupu vyhrát, Rusům stačil set k prvnímu místu ve skupině. Nezískali ho.

"Jsem překvapený, jak hladce pro nás utkání skončilo," řekl kapitán Ivo Dubš. "Výhra nás zavazuje, abychom podobný výkon předvedli i v semifinále proti Italům a zkusili se vyšplhat k boji o titul."

Volejbaloví reprezentanti šli do zápasu s obrovským odhodláním. "Opravdu jsme maximálně riskovali a soupeř si s tím nevěděl rady," podotkl blokař Přemysl Kubala, jenž ve třetí sadě esy zařídil 23. a 24. bod. Závěrečný míč patřil střídajícímu Polákovi, jeho smeč podobně jako výtečný servis celého týmu zarazil Rusy do země.

Co pro ruský tým znamená, že v semifinále narazí na olympijské vítěze Jugoslávce, s nimiž má hodně nepříznivou bilanci? Ruský trenér Genadij Čipulin se chvíli zamyslel a pak zakroutil hlavou. "Vůbec nic," řekl.

"Nemůže jim to být jedno," namítl Zdeněk Haník. "Jugoslávci jsou tady nejobávanějším soupeřem."

Jugoslávie včera ale překvapivě ve druhé skupině podlehla Němcům 2:3. Italové pak prohráli s Francií 2:3. Francouzi zůstali za branami semifinále o pouhou jednu desetinu poměru setů. Ten má Itálie 11:7, Francie 13:9. Francie, Polsko, Nizozemsko a Bulharsko se utkají o 5. až 8. místo.

Dnes je na šampionátu volný den.

Radost českých volejbalistů po nečekaně hladkém vítězství nad Ruskem 3:0

Autoři:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze