Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Renault byl vyloučen z příštího závodu. Kvůli špatně upevněnému kolu

Fernando Alonso ještě na trati Grand Prix Maďarska | foto: Reuters

26 2009
Špatně připevněné pravé přední kolo na voze Fernanda Alonsa přišlo tým Renault draho. Nejen že jejich hvězda přišla o šanci na stupně vítězů, ale přijde také o druhý domácí závod sezony 2009. Uvolněné kolo poskakující po dráze vytvořilo natolik nebezpečnou situaci, že se sportovní komisaři rozhodli potrestat Renault vyloučením z příštího závodu, Velké ceny Evropy ve Valencii.

Španělský pilot vyrazil v 11. kole z boxů dříve, než bylo jeho pravé přední kolo zcela připevněno. Pneumatika se na dráze uvolnila a několika skoky se přemístila mimo trať. Dvojnásobný mistr světa musel kvůli poškozené podlaze vozu odstoupit ze závodu.

Sportovní komisaři se shodli, že tým Renault pustil na trať Alonsa "s vědomím nedostatečně připevněného pravého předního kola."

Svou roli při rozhodování mohl sehrát týden starý incident z formule 2, při kterém uvolněné kolo smrtelně zranilo osmnáctiletého Henryho Surteese - více ZDE. Syn bývalého mistra světa F1 upadl do bezvědomí a po převozu do nemocnice svým zraněním podlehl.

Trest byl vynesen také ve stínu události z kvalifikace, kdy uvolněná pružina z vozu Brawn Rubense Barrichella vážně zranila na hlavě Massu z Ferrari - více ZDE.

Ve Valencii se jede až za měsíc, a tým šéfa Flavia Briatoreho potvrdil, že se proti rozhodnutí odvolá.

Minulý rok se na okruhu v jihošpanělském přístavu jelo poprvé, miláček domácích fanoušků Alonso závod nedokončil. Vyhrál Brazilec Massa, který se kvůli zranění závodu rovněž nezúčastní.

Výsledky a průběh Velké ceny Maďarska ZDE

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze