Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordman Šebrle se vrátil domů

28 2001
Praha - Televizní kamery drnčely na plný výkon, spouště fotoaparátů cvakaly bez přestání. Muž, který včera v rakouském Götzisu bořil atletické mýty, se jenom usmíval. Nový světový rekordman Roman Šebrle si užíval triumfální návrat domů. "Po závodě jsem cítil obrovskou fyzickou únavu a hroznou psychickou radost," vyprávěl. Nyní vypadal odpočatě, žádné známky po prohýřené noci, přestože by si ji stonásobně zasloužil. "Konal se závěrečný banket, kde jsme pili. Ale žádný alkohol, jenom jsme potřebovali doplnit tekutiny. Strávit dva dny ve třicetistupňovém vedru není žádná sranda," vysvětloval.

 Oslava však prý určitě přijde, vždyť hranice 9000 bodů už nikdy nepadne poprvé.

Desetibojařský trojlístek ve složení Šebrle, Dvořák a kouč Váňa nevěděl, kam dřív skočit. V plném lesku se dostavila armáda, v čele početné delegace se dokonce objevil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Borcům z pražské Dukly poděkoval za fantastickou reprezentaci a dodal: "Povýšení se nerozdávají na letišti." Kromě finanční odměny se tedy podporučík Šebrle dočká i další "frčky"... Na poslední chvíli přispěchala Eva Šebrleová, svého manžela přivítala kyticí i sladkým polibkem.

"Po skoku o tyči už jsem v rekord nevěřil, když jsem se dozvěděl, jakých výkonů bych musel dosáhnout v oštěpu a patnáctistovce, jenom jsem se pousmál," pustil se do analýzy Roman Šebrle.  Děkoval Maďarovi Zsivóczkému, skvělému běžci, jenž mu v závěrečné disciplíně k rekordu pomohl. "Fantasticky trefil tempo," chválil.

Svou "troškou" do mlýna přispěl Tomáš Dvořák, přestože šlo o překonání jeho vlastního světového maxima. Má bolestné zkušenosti, při svém strahovském vystoupení mu totiž bájná meta unikla právě v běhu na 1500 metrů. "Bál jsem se, aby Roman nedopadl jako já v Praze. Tehdy startovnímu poli o rekord asi nešlo, přede mnou se motali nějací Němci, kteří způsobili proluku těch několika desetin...  Potřebal místo, dokud jsem vydržel, dělal jsem mu bariéru. Také musel mít výborného pacemakera a ihned mě napadl Attila Zsivóczky," pravil Tomáš Dvořák.

Povedlo se, desetibojařská parta českému závodníkovi neuvěřitelný počin ze srdce přála. "Magnusson a Lobodin skoro brečeli, když mě objímali. I Nool mi moc gratuloval." Šebrle se najednou ocitl v hájemství 9000 bodů, ale sám v něm zůstat nechce. "Tomáš se tam brzy dostane a i jiná konkurence je vítaná," předložil pozvánku.

Povedl se mu ojedinělý kousek, v bodovým součtem 9026 se přiblížil svému absolutnímu maximu (9056), což znamená, že ve všech disciplínách atakoval nebo překonával své osobní rekordy. "Třeba O'Brien měl součet osobáků o 500, 600 bodů lepší, ale nikdy to nedokázal zúročit v jediném desetiboji. My jsme jiní, umíme překonávat osobní rekordy v samotném závodě," liboval si trenér Zdeněk Váňa, strůjce úspěchů famozní české dvojice.

Už za tři neděle se měl Roman Šebrle zúčastnit dalšího desetiboje v německém Ratingenu, nyní však váhá. "Nečekal jsem, že se mi takový výkon podaří v Götzisu, spíš jsem spoléhal právě na Ratingen. Rozhodne se během několika příštích dní, uvidím, jak se budu cítit," poznamenal.

Jedno je však jisté. O vystoupení Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka nepřijdou čeští diváci, protože obě hvězdy počítají se startem na čtvrteční Zlaté tretře v Ostravě, Odložilově memoriálu, a poté na mistrovství republiky. Chtějí se ukázat doma.

Eva Šebrleová přivítala svého slavného manžela polibkem

O čem přemýšlí Roman Šebrle? Jestli jeho nový světový rekord má tak fantastickou hodnotu?

Roman Šebrle měl spoustu důvodů k úsměvu

Roman Šebrle držel v náručí svojí manželku Evu, ministr obrany Jaroslav Tvrdík jen shovívavě přihlížel

Slova chvály z úst ministra obrany Tvrdíka si Roman Šebrle zasloužil

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze