Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Faul v trojkovém basketu? Až po pořádné ráně do zubů, říká Tomanec

Jan Tomanec z Prostějova u míče, brání ho Martin Gniadek z Opavy. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

12 2015
Na pobřeží Kaspického moře v Baku strávil několik letních dnů prostějovský basketbalista Jan Tomanec. Ázerbájdžán si však nevybral jako svoji dovolenkovou destinaci. Společně s Kamilem Švrdlíkem, Filipem Zbránkem a Romanem Zachrlou reprezentovali Českou republiku na Evropských hrách v basketbale 3x3.

A svého rozhodnutí nelitoval, přestože tým na vysněnou medaili nedosáhl a vypadl ve čtvrtfinále.

„Byl to nádherný zážitek. Pořadatelé se vytáhli. Chtěli ukázat, že by zvládli i olympiádu, a podle toho všechno vypadalo. Nenašel jsem žádnou chybu. Muselo to všechno stát hromadu peněz,“ ocenil pořadatele Tomanec, který se v zápasech rval pod košem se soupeři i větrným počasím.

„Kurty stály u moře a docela to tam foukalo. Proto se většina týmů tlačila pod koš. Kdo se s tím nevyrovnal a snažil se střílet z dálky, brzy skončil,“ všiml si podkošový hráč prostějovských orlů.

„Jde vlastně o úplně jiné sporty. Společný je akorát koš a míč.“

Jan Tomanec, pivot Prostějova

Se svým bývalým klubovým parťákem Švrdlíkem, opavským Zbránkem a brněnským Zachrlou postoupili ze skupiny do vyřazovací části a ve 2. kole play-off vypadli s Ruskem, kterému podlehli těsně o tři body.

„Byl to hodně vyrovnaný zápas. Na začátku jsme vedli, pak se přes nás dostali. Trošku jim pomohli i rozhodčí, ale to už nevrátíme. Ale ostudu jsme ani tak neudělali,“ hodnotil vystoupení českého týmu Tomanec.

Českou republiku vesměs zastupovali hráči z nejvyšší basketbalové soutěže, u řady ostatních týmů to však příliš neplatilo.

Fotogalerie

Jan Tomanec

Vzhledem k odlišnosti obou basketbalových variant se v řadě států basketbalisté na trojkovou variantu často specializují, a třeba v Rusku se hraje i řádná ligová soutěž. „Z mého pohledu jde vlastně o úplně jiné sporty. Společný je akorát koš a míč,“ soudí třicetiletý hráč, podle něhož se hráči na trojkový basketbal specializují i ve Španělsku. „Hrají čtvrtou ligu a tu berou spíše jako trénink na malý kurt.“

Přes celou řadu odlišností se bude Tomancovi průprava na menším hřišti hodit i v Kooperativa NBL. „Hlavně v tvrdosti. V tom trojkovém se to pod košem hodně řeže. Faul se píská až ve chvíli, kdy dostanete pořádnou ránu do zubů. Takže v tom pětkovém si v lize faulu ani nevšimnu,“ usmívá se pivot, který se po prázdninách vrátí k oslabené orlí letce z Prostějova.

„Odešli čtyři hráči základní rotace. Ale pozice vyklízet nechceme. Budeme se snažit opět získat co nejvíce výher. Kvůli tomu to všichni děláme,“ nebojí se Tomanec.Dětská kosmetika, po které se vaše dítě neoprudí
Dětská kosmetika, po které se vaše dítě neoprudí

Recenze si přečtěte na eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze