Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravý Dakar je v Africe, tvrdí Tomáš Tomeček, vítěz závodu Africa Race

Tomáš Tomeček - vítěz závodu Africa Race

13 2011
Je pravým Dakarem ten závod, který sice má senegalské město v názvu, ale koná se v Jižní Americe? Anebo rallye, která se jako před lety jede v Africe a končí u Růžového jezera v Dakaru? Tomáš Tomeček zažil obojí a tvrdí: "Pro mě je opravdový Dakar ten v Africe, pro veřejnost to ale bude ten marketingový z Ameriky."

Jsou to čtyři dny, co se na třetím ročníku Africa Race (koná se od doby, kdy se Rallye Dakar přestěhovala do Jižní Ameriky) stal vítězem v kategorii kamionů. "Afriku můžu jen doporučit," říká.

V čem se závod lišil od jihoamerického Dakaru?
Stačí se podívat na havárky, které jsou v Jižní Americe na denním pořádku. V Africe byl klid a pohoda. V mých očích to byl Dakar na 75 procent, ale mně se líbil, protože šlo o kompromis mezi náročným terénem a bezpečným průjezdem. Překvapilo mě, kudy rallye natáhli, protože se střídaly dlouhé pláně, kde jsme frčeli 150 km/h, s úseky v dunách, kde jsme jeli šedesátkou. To dřív nebývalo. Teď to bylo zajímavější.


Dakar se z Afriky stáhl kvůli bezpečnosti, neměli jste strach?

Závodili jsme například v Mauritánii, kde se dřív nejezdilo, protože se tam bojovalo. Teď tam byl klid. Bivaky, kde nocujeme, nebyly jako v minulosti u letišť, ale schovali je, abychom nebyli tolik na očích. Každý večer jsme měli nějaký kulturní program, střídali se hudebníci a tanečníci, i když to nebyl takový cirkus jako dřív.

Než jste odjížděl, tvrdil jste, že si berete hodně jídla, protože by s ním mohly být problémy.
A všechno ho vezeme zpět. Byl to omyl. Já jsem se totiž o Africa Race bavil při jedné rallye v Maďarsku, tam mi řekli, ať si vezmeme jídlo. A oni nám tam nachystali gurmánské speciality a až později mi ti Maďaři přiznali, že si ze mě udělali legraci. Domorodci byli strašně milí. Sice jsou tam pořád žebrající děcka, kterým musíte něco dát, jinak nikdy neodjedete, pořád jsou místní rychlí jako zpomalený film, ale jsou vysmátí a šťastní. A byli milejší než dřív.


Tak jaká je budoucnost tohoto závodu? Může brzy konkurovat Dakaru?

Ale oni nechtějí konkurovat Dakaru. Ti pořadatelé jsou lidé, co už ho jeli, někteří i vyhráli. Spíš je to kamarádštější, jsou tam o polovinu menší poplatky než v Americe. Ani závodníci to nebrali jako nějakou revoltu vůči Dakaru, spíš si chtěli ty dva týdny užít s podobnými blázny. Ale účastníků může přibývat, protože spousta lidí pořád vnímá Dakar jako Afriku, včetně mě. A příští rok? Vůbec nevím, jestli u mě vyhraje Afrika, nebo Amerika.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze