Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hlavní síla Němců: maďarský volejbalový gladiátor s bicepsy jak stehno

Německý volejbalista Georg Grozer (v popředí) se raduje se svými spoluhráči z výhry v duelu s Kubou.

10 2012
Berlín (Od zpravodaje iDNES.cz) - Chlapík v německém dresu s číslem 9 je k nepřehlédnutí. Díky pečlivě pěstěnému vousu a nagelovaným vlasům, díky tetování. Díky výrazným gestům, když je co slavit. Díky mohutné muskulatuře. Dvoumetrový volejbalista György - totiž vlastně Georg - Grozer nepatří k nejvyšším mužům olympijské kvalifikace, ale k nejtěžším ano. To však ani zdaleka není jeho jediný primát.

"Hlavní zbraní Německa je Grozer, to je jejich útočná síla. Jako my máme Drobka, oni mají jeho," říká před nedělním vzájemným utkáním kapitán českého výběru Ondřej Hudeček. Pro upřesnění: Drobek je přezdívka Jana Štokra.

Tahle volba nepřekvapí. Hvězda sedmadvacetiletého hráče stoupá a stoupá, aktuálně je dvojnásobným nejlepším volejbalistou své země. Assecu Resovia Rzeszów letos vystřílel nečekaný polský titul a za rok bude mít podobný úkol v Lokomotivu Bělgorod.

Ale právě teď má Grozer cíl jiný: dotáhnout německý celek na olympiádu do Londýna. Zatím se to daří. Proti Indii ani nastoupit nemusel, proti Kubě patřil ke strůjcům vítězství 3:2. Teď před ním stojí poslední zeď, kterou je třeba přelézt: český celek.

Je jisté, jaké zbraně si k tomu Němec s gigantickými bicepsy zvolí. Bude smečovat tvrdě a z výšky. Vždyť to dokáže z famózních 374 centimetrů.

A bude pálit svým dělovým servisem. V sobotu mu čeští statistici dvakrát naměřili 121 kilometrů za hodinu. Díky YouTube.com můžete být i vy svědky jeho podání o hodnotě 128 kilometrů v hodině. Tomu se nedělní soupeři blíží jen zásluhou Davida Konečného a Jana Štokra, kteří výjimečně překonají hranici 110 kilometrů.

Že je Georg Grozer takhle dobrý, není žádný div. Jeho otec - nositel stejného jména - do poloviny osmdesátých let reprezentoval Maďarsko. V roce 1985 emigroval na Západ a získal německé občanství. Jeho nová vlast tím získala nejméně dvě sportovní osobnosti najednou. Volejbal totiž hrají všechny čtyři děti, na vrchol nyní došlo to nejstarší z nich.

I György senior byl prý mužem s panzerfaustem v paži. "Dokázal poslat míč do stropu smečí odrazem od země," tvrdí Milan Fortuník. Někdejší český reprezentant, dnes manažer národního týmu bájí asi jenom trochu. "Když ještě mohl jen trénovat a ještě nesměl hrát, lidi po rozcvičení odcházeli na kafe. To nejlepší už viděli," tvrdí.

Juniorova velká představení se jen na rozcvičení neomezují. V zápasech je na tohoto univerzála upřena velká pozornost. A on si ji vychutnává, slaví s davy, nechává se opěvovat. Soupeři nenáviděn, fanoušky milován. Když se mu zadaří, vypadá jak Russell Crowe ve filmu Gladiátor. Prostě superstar. Co mu chybí, je reprezentační gloriola. Zatím.

PODÍVEJTE SE NA GROZEROVO PODÁNÍ

Autor:


Témata: Superstar, Tetování
Cuketovo čokoládový chlebíček
Cuketovo čokoládový chlebíček

Potěšte rodinu rychlou dobrotou.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze