Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Porazil rakovinu. Teď badmintonista Koukal začíná boj o olympiádu

Petr Koukal | foto: Petr Janeček, MAFRA

3 2011
Nejtěžší životní překážku už překonal, odteď už chce bojovat jen se soupeři na kurtu. Badmintonista Petr Koukal po úspěšném vyléčení rakoviny varlat startuje olympijskou kvalifikaci. Na jejím konci by měla být účast pod pěti kruhy příští rok v Londýně. "Fyzicky jsem na tom líp než před nemocí," říká pětadvacetiletá česká jednička.

Soupeři mu v jeho boji na dálku fandí, dostal od nich spoustu povzbuzujících mailů. "Byli pro mě velkou podporou a motivací vrátit se zpátky mezi ně," řekl Koukal novinářům.

Teď věří, že zanedlouho jim bude opět šlapat na paty. Za ten půlrok, co chyběl na světových kolbištích, spadl ze 38. na současné 68. místo žebříčku.

"Cítím, že všichni si teď na mě víc věří, i ti papírově slabší. Přede mnou stojí úkol vydobýt si zpět ztracené pozice," řekl ke své motivaci.

Kvalifikace pro Londýn 2012

1.5.2011 - 30.4.2012
Hráčům se počítají výsledky z 10 nejlepších turnajů

Plány Petra Koukala:
2011: 18 turnajů
2012: 7 turnajů

Před časem porazil zrádnou rakovinu a vrátil se na domácí kurty. V únoru potvrdil domácí nadvládu, když získal pátý titul mistra republiky.

Nyní se chystá na olympijskou kvalifikaci, jejíž cyklus odstartoval 1. května. Čeká ho zhruba celkem 25 turnajů, deset nejlepších se mu bude počítat.

Do Londýna z redukovaného pořadí postoupí 38 hráčů a jen jeden Čech. "Kolik si dávám procent? Tak 80-85. Ale v Česku nejsem sám, kdo chce na olympiádu jet." Pod pěti kruhy už startoval - v Pekingu před třemi lety ale skončil hned v prvním kole.

Vydrží po těžké nemoci takový zápřah? Fyzicky je na tom skvěle, ale rezervy ještě cítí.

"Set zvládnu v tom správném nasazení, ale ještě to nestačí na celý zápas nebo víc zápasů po sobě. Pořád to ještě není ono. Věřím, že čím víc odehraju turnajů, tím to bude lepší."

První ostrý mezinárodní test už započítávaný do olympijské kvalifikace ho čeká od čtvrtka v Dánsku. Že bude jen testovat? Kdepak.

"Testování probíhalo od ledna. Jakmile odstartovala kvalifikace, probudil jsem se. Tělo i hlava naskočily do nového režimu Na testy už není čas. Ale rozhodně se ale nehodlám výsledkama stresovat," dodává.

Se zrádnou nemocí bojoval půl roku. A válčit s ní chce i dál - osvětou. Stal se iniciátorem kampaně Rakovinavarlat.cz, která má za cíl oslovit především mladé. "Chci, aby se o této nemoci vědělo. Aby nejen mladí věděli, že když něco takového přijde, tak by okamžitě měli zajít k doktorovi. Včasný nález může zachránit život."

Zároveň natáčí časosběrný dokument Cesta snů aneb Nejlepší věci na světě nejsou věci. Ten začíná Koukalovou listopadovou hospitalizací a vyvrcholit by měl právě za rok. "Doufám, že v Londýně bude mít úspěšný konec," uzavřel Koukal.

VIDEO: CESTA KE SNU - TRAILERNajdete na iDNES.czmobilní verze